Britse minister: Poetin kan nieuwe wereldoorlog uitroepen
LONDEN (ANP) - De Britse regering houdt er rekening mee dat de Russische president Vladimir Poetin een nieuwe wereldoorlog uitroept nu de invasie in het buurland Oekraïne stokt. De Britse minister van Defensie, Ben Wallace, zegt dat het hem niet zou verbazen als Poetin binnenkort de oorlog aan de "nazi's van de wereld" gaat verklaren.
De Russische leider zou dan ook een "massale" mobilisatie van Rusland kunnen afkondigen. Volgens de Britse krant Daily Mail gaat Wallace uit van 9 mei, de dag waarop de overwinning op nazi-Duitsland wordt gevierd.
Moskou noemt de Russische invasie, die op 24 februari begon, een speciale operatie om Oekraïne van nazi's te verlossen. Wat eigenlijk als korte actie was bedoeld, dreigt uit te lopen op een lange strijd. Volgens Wallace heeft Poetin bij veel van diens oorlogsdoelstellingen "gefaald". In het Westen wordt inmiddels rekening gehouden met een jarenlange oorlog.
Omdat westerse landen geld en wapens aan Oekraïne leveren, wijst het Kremlin met regelmaat op zijn kernwapens om zo het Westen te intimideren. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zei onlangs dat het gevaar van een kernoorlog groot is.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het gebrek aan internet in grote delen van Iran sinds afgelopen donderdag is een "ernstige mensenrechtenschending", schrijft Amnesty International in een statement. De hulporganisatie spreekt van een internetblokkade die door de Iraanse autoriteiten is ingesteld. Sindsdien zouden de protesten, die eind december uitbraken, zijn geïntensiveerd.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia vindt dat bij een democratische overgang in Venezuela een erkenning hoort van zijn geclaimde overwinning bij de presidentsverkiezingen van 2024. President Nicolás Maduro werd toen officieel uitgeroepen tot winnaar.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio sprak vrijdag met NAVO-chef Mark Rutte over "het belang van Arctische veiligheid voor alle NAVO-bondgenoten", meldt zijn ministerie. Verschillende NAVO-leden uitten hun bezorgdheid nadat het Witte Huis dinsdag zei dat de VS militaire middelen niet uitsluiten om Groenland in bezit te krijgen.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP/RTR) - De Mexicaanse regering wil nauwer met de Verenigde Staten samenwerken op veiligheidsgebied. De Amerikaanse president Donald Trump dreigde recent met grondaanvallen tegen drugskartels en verklaarde ook dat "kartels Mexico runnen".
4 uur geledenBOGOTÁ/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse diplomaten zijn naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas gegaan om daar te praten over de heropening van de Amerikaanse ambassade. Dat heeft een regeringswoordvoerder in Washington gezegd. De ambassade werd in 2019 gesloten naar aanleiding van de spanningen tussen het regime van president Nicolás Maduro en de VS.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO is nog "ver verwijderd van een crisis", zegt de hoogste commandant van de alliantie. De Amerikaanse president Donald Trump heeft afgelopen week meerdere keren gezegd dat hij Groenland wil innemen, maar Denemarken (ook een NAVO-lid) is niet van plan het gebied af te staan.
6 uur geledenSION (ANP/AFP) - Een rechter in het Zwitserse Sion heeft bepaald dat de eigenaar van het in brand gevlogen café Le Constellation, Jacques Moretti, in hechtenis wordt genomen. Oudejaarsavond brak er een brand uit die zich razendsnel verspreidde. Daarbij zijn veertig doden en meer dan honderd gewonden gevallen.
6 uur geleden