Britse minister Michael Gove spreekt in namiddag in parlement
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse minister en sleutelfiguur in het brexitbeleid, Michael Gove, spreekt om 16.30 uur onze tijd in het parlement. De aankondiging komt op een dag dat het Verenigd Koninkrijk de hoop lijkt op te geven op een akkoord met de Europese Unie over de toekomstige relaties.
Gove is als minister zonder portefeuille onder meer belast met de taak het land voor te bereiden op een no-dealbrexit. Hij waarschuwde afgelopen week samen met premier Boris Johnson dat die eraan zit te komen als de onderhandelaars van de EU de Britten niet verder tegemoetkomen. Het land is al uit de EU gestapt, maar in dit overgangsjaar verandert er niets. Pas 1 januari verlaat het Britse koninkrijk echt de EU.
Gove is naar eigen zeggen geen liefhebber van een no-dealbrexit, maar de EU laat hem geen keus omdat de Europese onderhandelaars onder leiding van Michel Barnier in zijn ogen niet serieus zijn in hun pogingen de belangrijkste problemen op te lossen. Om terug te keren naar de onderhandelingstafel moet de EU volgens Gove eerst haar benadering drastisch wijzigen.
Toch meldden Britse media lichtpuntjes. Het fel omstreden wetsvoorstel van premier Johnson dat eerdere afspraken met de EU over Noord-Ierland onderuit haalt, de Wet op de Binnenlandse Markt, zou mogelijk worden afgezwakt. Het voorstel is een doorn in het oog van de EU, die afspraken had gemaakt over de status van het Britse deel van Ierland. Noord-Ierland is nog steeds een politiek kruitvat en een harde grens met de Ierse republiek zou politiek en economisch rampzalig kunnen zijn voor de Ieren aan beide kanten van de grens.
Het voorstel wordt met ingang van maandag behandeld door het Hogerhuis. Deze niet gekozen Kamer zou mogelijk in de komende dagen of weken de passages kunnen schrappen die volgens de 'Lords' strijdig zijn met het internationaal recht. En dat zijn de passages waar de EU zo fel tegen gekant is.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP) - De honderd grootste wapenbedrijven ter wereld hebben vorig jaar samen een recordomzet van 679 miljard dollar (zo'n 585 miljard euro) behaald. Dat is 5,9 procent meer dan een jaar eerder, meldt SIPRI. Het onderzoeksinstituut schrijft de groei vooral toe aan de oorlogen in Oekraïne en Gaza, die de vraag naar wapens sterk hebben opgedreven.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aanbieder van communicatiesoftware Bird trekt het voorstel om branchegenoot CM.com over te nemen in. Dat meldt Bird zondag. Het Amsterdamse softwarebedrijf deed 5 november een overnamebod met een totale waarde van 165,8 miljoen euro in contanten.
8 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Griekse boeren zijn zondag slaags geraakt met de politie tijdens protesten in delen van het Zuidoost-Europese land. Ze zijn boos over de vertraagde uitbetaling van Europese subsidies, veroorzaakt door onderzoeken naar een groot corruptieschandaal in Griekenland.
10 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieproducerende landen die zijn verenigd in oliekartel OPEC+ gaan in het eerste kwartaal van volgend jaar niet nog meer olie oppompen. Dat hebben ze zondag besloten op een vergadering. Dat betekent dat de landen afzien van hun eerdere patroon om de olieproductie telkens wat verder op te voeren, waarmee ze de prijzen aan de pomp in Nederland potentieel iets drukten.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Hassett zou graag dienen als de volgende voorzitter van de Federal Reserve, als hij door president Donald Trump wordt gekozen. Dat heeft Hassett, economisch adviseur van het Witte Huis, zondag laten weten voor de camera van Fox News. Hassett wordt sinds kort gezien als de belangrijkste kandidaat om Jerome Powell op te volgen, wiens termijn volgend jaar afloopt.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De versleutelde berichtendienst Signal is blij dat de verplichting voor techbedrijven om chatgesprekken te scannen op mogelijke kinderporno uit het Europese wetsvoorstel is geschrapt dat seksueel misbruik van kinderen online tegen moet gaan. Dat heeft Signal-topvrouw Meredith Whittaker gezegd in tv-programma Buitenhof.
13 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse minister van Financiën Rachel Reeves heeft zondag ontkend dat ze het Britse publiek had misleid door te liegen over de staat van de Britse overheidsfinanciën. Op nieuwszender Sky News sprak ze de beschuldigingen vanuit de Britse oppositie, die al op haar aftreden aandrong, tegen.
14 uur geleden