Britse minister erkent 'onregelmatigheid' na mislukte rakettest
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering is in verlegenheid gebracht door berichten dat opnieuw een proeflancering van een dure Trident II-raket is mislukt. Minister van Defensie Grant Shapps zag zich genoodzaakt te benadrukken dat het kernwapenarsenaal van zijn land nog steeds inzetbaar is. "De regering heeft er alle vertrouwen in dat de Britse afschrikkingsmacht nog steeds effectief, betrouwbaar en afschrikwekkend is", liet de bewindsman schriftelijk weten aan het parlement.
De mededeling volgde op berichten dat de raket vorige maand na de lancering in zee is gestort voor de Amerikaanse kust. Dat gebeurde volgens Britse media naast de onderzeeboot die de geavanceerde raket had afgevuurd. Shapps zou zelf aanwezig zijn geweest bij de mislukte test.
De berichtgeving leidde ook tot bezorgde politieke reacties. Oppositiepartij Labour vond dat Shapps opheldering moest geven. "Er was sprake van een onregelmatigheid", erkende de minister daarop in zijn schriftelijke verklaring. "Maar die hing specifiek samen met deze gebeurtenis. Er zijn geen gevolgen voor de inzetbaarheid van het Trident-systeem."
Proeflanceringen van de Trident II zijn een zeldzaamheid, omdat de projectielen miljoenen kosten, schrijft de krant The Sun, die het nieuws als eerste naar buiten bracht. De Trident II zou sinds 1994 slechts twaalf keer zijn afgevuurd door de Britse strijdkrachten. De laatste twee lanceringen mislukten. Het projectiel kan worden voorzien van kernkoppen, maar daar zou geen sprake van zijn geweest bij de mislukte wapentest.
Meer uit Buitenland
ABUJA (ANP/RTR) - De Nigeriaanse overheid heeft de vrijlating bewerkstelligd van honderd schoolkinderen die vorige maand waren ontvoerd van een kostschool in de staat Niger. Dat meldt de Nigeriaanse omroep Channels Television, die geen details gaf over de vrijlating.
16 minuten geledenCOTONOU (ANP/RTR) - President Patrice Talon van Benin heeft verklaard dat de situatie in zijn land "volledig onder controle" is nadat veiligheidstroepen een couppoging van een groep soldaten hadden beëindigd. "Het verraad zal niet ongestraft blijven", zei Talon in een tv-toespraak.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft gezegd dat de demarcatielijn waarachter Israëlische troepen zich in Gaza hebben teruggetrokken een "nieuwe grens" is. Dat zei Zamir tegen Israëlische reservisten in de Palestijnse Gazastrook, aldus een militaire verklaring.
3 uur geledenPETSJENIHY (ANP/DPA) - Rusland heeft met een raketaanval een dam in de regio Charkiv geraakt, meldt de burgemeester van het nabijgelegen Petsjenihy. Daardoor is een belangrijke aanvoerroute voor het Oekraïense leger onbegaanbaar geworden.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een waterlekkage vorige maand heeft honderden boeken beschadigd op de afdeling Egyptische oudheid van het Louvre in Parijs. Volgens adjunct-directeur Francis Steinbock van het Franse museum gaat het om "boeken die door egyptologen worden geraadpleegd".
4 uur geledenCOTONOU (ANP/RTR/AFP) - Een woordvoerder van de regering in Benin zegt dat veertien mensen zijn opgepakt voor de couppoging, die volgens de autoriteiten is mislukt. Militairen claimden eerder op nationale televisie dat ze de macht in het West-Afrikaanse land hadden overgenomen, maar de regering ontkent dat.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.
8 uur geleden