Britse miljardenclaim tegen Facebook om datagebruik
LONDEN (ANP/RTR) - Facebook krijgt in het Verenigd Koninkrijk te maken met een massaclaim die kan oplopen tot meer dan 2,3 miljard pond (2,8 miljard euro). De juriste Liza Lovdahl Gormsen klaagt het Amerikaanse concern aan namens alle Britten die tussen 2015 en 2019 Facebook gebruikten. Zij moesten in die periode akkoord gaan met oneerlijke gebruikersvoorwaarden waardoor ze gedwongen werden persoonlijke gegevens over te dragen aan het socialmediaplatform, beweert Lovdahl Gormsen.
Lovdahl Gormsen dient een zogeheten 'opt-out-massaclaim' in. Daarbij eis je een schadeclaim namens een vooraf omschreven groep die automatisch meedoet aan de zaak, tenzij ze zelf aangeven dat niet te willen. Een speciale instantie voor mededingingszaken in Londen, het Competition Appeal Tribunal, gaat zich over de zaak buigen.
De juriste is gepromoveerd op het onderwerp misbruik van marktmacht. Ze is ook een belangrijke adviseur van de financieel toezichthouder in het Verenigd Koninkrijk. Volgens Lovdahl Gormsen verdiende Facebook grof geld dankzij alle data over zijn gebruikers die werden verzameld via het socialmediaplatform en functies als Facebook Pixel, die het surfgedrag van veel mensen volgt voor gepersonaliseerde advertenties.
Duistere kant
"In de zeventien jaar sinds zijn creatie groeide Facebook uit tot het enige sociale netwerk in het Verenigd Koninkrijk waar je op één plek contact kan houden met vrienden en familie", zegt Lovdahl Gormsen. "Maar er was ook een duistere kant van Facebook. Het misbruikte zijn marktdominantie om oneerlijke voorwaarden op te leggen aan gewone Britten, waardoor het hun persoonlijke gegevens kon exploiteren."
Facebook stelt echter dat zijn diensten populair zijn geworden omdat ze van grote waarde waren voor Britse consumenten. Gebruikers van het platform zouden bovendien controle hebben gehad over welke informatie ze met de platforms van moederbedrijf Meta wilden delen en met wie.
Ook in Nederland is Facebook aangeklaagd om de omgang met privégegevens van gebruikers. Afgelopen zomer oordeelde de rechtbank in Amsterdam dat een door de Consumentenbond en Data Privacy Stichting (DPS) aangespannen rechtszaak kon doorgaan, ondanks bezwaren van Facebook. In 2017 bepaalden privacytoezichthouders in Nederland en Frankrijk al dat Facebook de nationale wetten van die landen had overtreden met de manier waarop het omsprong met de gegevens van gebruikers. De organisaties spanden daarop een collectieve rechtszaak aan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De wereldwijde verkoopgolf van AI-gerelateerde aandelen lijkt weer ten einde te komen. Op Wall Street herstelde het vertrouwen van beleggers donderdag na opmerkingen van topman Jensen Huang van chipconcern Nvidia. Hij wees zorgen over financieringsproblemen bij CoreWeave van de hand. Daarbij zei hij niet te denken dat het datacenterbedrijf gered hoeft te worden door Nvidia.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BELGA) - Frankrijk en Duitsland hebben een deal gesloten om de toekomst van de Europese auto-industrie veilig te stellen, met minder strenge uitstootregels en meer steun voor Europese productie. Dat melden verschillende media, waaronder het Franse persbureau AFP, op basis van bronnen.
59 minuten geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De grote Italiaanse bank UniCredit heeft goedkeuring gekregen van de Europese Centrale Bank (ECB) voor een groter belang in Commerzbank. Daarmee lijkt de weg vrij voor UniCredit-topman Andrea Orcel om de controle over de Duitse bank over te nemen. Het gaat om een van de grootste Europese bankovernames in jaren.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt tot en met zondag nog geen online bestelde boodschappen. De supermarktketen zegt zijn systemen stap voor stap weer op orde te brengen na het cybersecurityincident, waardoor er al dagen problemen zijn. De winkels worden inmiddels wel weer volledig bevoorraad. "Dit leidt landelijk tot gevulde schappen", stelt Albert Heijn donderdagavond.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft donderdag aangekondigd de vrijgave van strategische oliereserves te versnellen vanwege de sterk stijgende brandstofprijzen. Daarmee geeft de organisatie gehoor aan oproepen van de G7, de groep van grote industrielanden waaronder Duitsland en Frankrijk.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi waren donderdag de grote verliezers op de beurs in Amsterdam. Wereldwijd zijn chipbedrijven in de uitverkoop gedaan, door zorgen of de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie de hoge waarderingen wel rechtvaardigen. Beleggers zochten daardoor hun heil in de veiligheid van obligaties.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het bekende fietsenmerk Sparta, dat onder de failliete fietsenfabrikant Accell valt, maakt een doorstart. De curatoren van Accell melden donderdag dat Sparta is verkocht aan het in Amsterdam gevestigde e-bikebedrijf Tenways. Daarmee krijgt Sparta een nieuwe eigenaar en blijft het merk volgens de curatoren behouden.
5 uur geleden