Britse miljardenclaim tegen Facebook om datagebruik
LONDEN (ANP/RTR) - Facebook krijgt in het Verenigd Koninkrijk te maken met een massaclaim die kan oplopen tot meer dan 2,3 miljard pond (2,8 miljard euro). De juriste Liza Lovdahl Gormsen klaagt het Amerikaanse concern aan namens alle Britten die tussen 2015 en 2019 Facebook gebruikten. Zij moesten in die periode akkoord gaan met oneerlijke gebruikersvoorwaarden waardoor ze gedwongen werden persoonlijke gegevens over te dragen aan het socialmediaplatform, beweert Lovdahl Gormsen.
Lovdahl Gormsen dient een zogeheten 'opt-out-massaclaim' in. Daarbij eis je een schadeclaim namens een vooraf omschreven groep die automatisch meedoet aan de zaak, tenzij ze zelf aangeven dat niet te willen. Een speciale instantie voor mededingingszaken in Londen, het Competition Appeal Tribunal, gaat zich over de zaak buigen.
De juriste is gepromoveerd op het onderwerp misbruik van marktmacht. Ze is ook een belangrijke adviseur van de financieel toezichthouder in het Verenigd Koninkrijk. Volgens Lovdahl Gormsen verdiende Facebook grof geld dankzij alle data over zijn gebruikers die werden verzameld via het socialmediaplatform en functies als Facebook Pixel, die het surfgedrag van veel mensen volgt voor gepersonaliseerde advertenties.
Duistere kant
"In de zeventien jaar sinds zijn creatie groeide Facebook uit tot het enige sociale netwerk in het Verenigd Koninkrijk waar je op één plek contact kan houden met vrienden en familie", zegt Lovdahl Gormsen. "Maar er was ook een duistere kant van Facebook. Het misbruikte zijn marktdominantie om oneerlijke voorwaarden op te leggen aan gewone Britten, waardoor het hun persoonlijke gegevens kon exploiteren."
Facebook stelt echter dat zijn diensten populair zijn geworden omdat ze van grote waarde waren voor Britse consumenten. Gebruikers van het platform zouden bovendien controle hebben gehad over welke informatie ze met de platforms van moederbedrijf Meta wilden delen en met wie.
Ook in Nederland is Facebook aangeklaagd om de omgang met privégegevens van gebruikers. Afgelopen zomer oordeelde de rechtbank in Amsterdam dat een door de Consumentenbond en Data Privacy Stichting (DPS) aangespannen rechtszaak kon doorgaan, ondanks bezwaren van Facebook. In 2017 bepaalden privacytoezichthouders in Nederland en Frankrijk al dat Facebook de nationale wetten van die landen had overtreden met de manier waarop het omsprong met de gegevens van gebruikers. De organisaties spanden daarop een collectieve rechtszaak aan.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - VodafoneZiggo wil dat werknemers weer vaker naar kantoor komen. Het telecombedrijf heeft bij de ondernemingsraad een voorstel ingediend om van twee naar drie dagen per week op kantoor te gaan. Voor werknemers die dat niet kunnen of willen, komt er een vrijwillige vertrekregeling. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van Nu.nl.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht lager geopend. Shell verloor 1,2 procent. De olieprijzen gingen flink omlaag door berichten dat Iran en de Verenigde Staten een diplomatieke oplossing willen vinden om een einde te maken aan de oorlog in het Midden-Oosten. Qatar heeft de afgelopen dagen als bemiddelaar opgetreden bij vredesoverleg tussen de partijen.
34 minuten geledenASSE (ANP/BELGA) - Vriezers en koelkasten van de Belgische supermarktketen Delhaize zijn gehackt, melden Belgische media maandagochtend. De zusterketen van Albert Heijn spreekt van een "IT-incident" bij koelinstallaties. Zeker veertig supermarkten zouden zijn getroffen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders melden steeds vaker dat ze zijn benaderd door onbetrouwbare verkopers van onder meer thuisbatterijen, warmtepompen en verduurzamingsadvies. Soms gaat het om mensen die honderden euro's betalen voor misleidend verduurzamingsadvies; een andere keer gaat het om senioren die worden misleid en ongewild een overeenkomst sluiten voor bijvoorbeeld een thuisbatterij van tienduizenden euro's.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het huidige forse groeitempo van de Nederlandse industrie dreigt halverwege volgend jaar terug te zakken doordat de mondiale industrie niet snel genoeg kan opschalen, voorziet ABN AMRO. Volgens sectoreconoom Albert Jan Swart van de bank zorgt stormachtige groei van AI-investeringen voor grotere tekorten aan materialen, chips en printplaten en andere elektronische componenten.
1 uur geledenDUBLIN (ANP/BLOOMBERG) - Ryanair gaat de kosten verlagen om de stijgende brandstofkosten volgend jaar deels op te vangen. De Ierse budgetvlieger verwacht volgend jaar een stijging van 2 miljard euro in de kosten voor brandstof door de gestegen kerosineprijzen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS pleiten voor een constructie waarin Rusland de verkoop van aardgas aan Europa via pijpleidingen door Oekraïne zou hervatten, meldt de Wall Street Journal. Het plan zou in september door Amerikaanse gezanten Jared Kushner en Steve Witkoff zijn voorgelegd tijdens bezoeken aan Moskou en Kyiv.
2 uur geleden