Britse media: meerdere kandidaten melden zich voor premierschap
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse transportminister Grant Shapps wil de nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk worden. Ook de nieuwe minister van Financiën Nadhim Zahawi, buitenlandminister Liz Truss, voormalig gezondheidsminister Sajid Javid en voormalig gezondheids- en buitenlandminister Jeremy Hunt hebben zich kandidaat gesteld, schrijven verscheidene Britse media.
Shapps zegt tegen de krant The Sunday Times dat hij zich wil focussen op het herstel van de economie. Hij zou bijvoorbeeld de gevolgen van de inflatie en de energiecrisis willen aanpakken door de belastingen te verlagen voor de laagste inkomens en staatssteun te geven aan bedrijven die veel energie gebruiken. Shapps zou in elk geval geen nieuwe landelijke verkiezingen uitschrijven als hij gekozen wordt door zijn eigen partij.
Sky News schrijft dat Zahawi zich maandag officieel kandidaat stelt, maar citeert een toespraak van Zahawi waaruit het kandidaatschap zou blijken. "De belastingdruk is te hoog. Als een ondernemer en zakenman weet ik dat lagere belastingen bijdragen aan een gezonde en dynamische economie. Onder mijn toezicht zullen belastingen lager worden voor individuen, gezinnen en bedrijven."
Belastingen
Ook Hunt en Javid hebben in aparte interviews met The Telegraph aangegeven de belastingen te willen verlagen. Truss zal volgens Mail on Sunday 'klassieke conservatieve principes' uitdragen.
De krant The Independent bracht zaterdag het nieuws dat Zahawi, die deze week werd aangesteld als minister van Financiën nadat Rishi Sunak aftrad, onderwerp van onderzoek door de Britse belastingdienst is, een agentschap dat onder zijn eigen departement valt. Tegelijkertijd schrijft de krant dat Zahawi nergens van wordt verdacht.
Conservatieve Partij
Doordat Johnson is afgetreden als partijleider van de Conservatieve Partij, moet de partij op zoek naar een nieuwe leider. Die wordt automatisch ook premier van het Verenigd Koninkrijk. Volgens Britse media wordt de nieuwe partijleider in september gekozen.
Met de nieuwe (aanstaande) kandidaten zijn er inmiddels negen gegadigden voor het premierschap. De opgestapte minister van Financiën Rishi Sunak maakte vrijdag bekend dat hij zich ook kandidaat stelt. In Britse kranten worden vraagtekens geplaatst bij de snelle campagne van Sunak. Hij zou zijn campagnewebsite namelijk al in december hebben geregistreerd.
Anderen die hebben bevestigd dat ze meedoen aan de leiderschapsverkiezingen zijn Tom Tugendhat, Suella Braverman en Kemi Badenoch. Een van de favorieten, minister Ben Wallace (Defensie), zei zaterdag juist dat hij geen premier wil worden. Hij wil zich richten op zijn huidige baan. Ook vicepremier Dominic Raab is niet verkiesbaar.
Meer uit Buitenland
ATLANTA (ANP/AFP) - Een aanklager in de Amerikaanse staat Georgia heeft een einde gemaakt aan de vervolging van president Trump voor inmenging in de presidentsverkiezingen van 2020. Justitie in Georgia had Trump in 2023 aangeklaagd omdat hij pogingen zou hebben ondernomen de uitslag van de verloren verkiezingen te beïnvloeden. Ook de vervolging van andere aangeklaagden is geseponeerd.
32 minuten geledenBISSAU (ANP/AFP) - Een groep militairen zegt de macht te hebben overgenomen in het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. Eerder op de dag werden er schoten gelost in de hoofdstad en sprak president Umaro Sissoco Embalo al van een coup. Hij zei dat hij was gearresteerd. In een verklaring melden de militairen dat ze de president hebben afgezet, dat het verkiezingsproces is opgeschort en dat de grenzen zijn gesloten.
1 uur geledenTBILISI (ABNP/RTR) - Een leider van een van de belangrijkste oppositiegroeperingen in de voormalige Sovjetrepubliek Georgië is veroordeeld tot een extra gevangenisstraf van anderhalf jaar voor minachting van de rechtbank. Tijdens een zitting eerder dit jaar gooide hij water naar een rechter.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen wil drie Zweedse onderzeeboten kopen. Met de aanschaf van de A26-onderzeeërs van defensiefabrikant Saab, die vooral de Oostzee moeten beschermen, zijn miljarden euro's gemoeid.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De rechtszaak tegen het Verenigd Koninkrijk om Palestine Action te bestempelen als terroristische organisatie is woensdag begonnen. De overheid verbood de pro-Palestijnse groep in juli, enkele dagen nadat activisten een luchtmachtbasis in het zuiden van Engeland waren binnengedrongen. Een van de oprichters stapte na het verbod naar de rechter, haar advocaat noemde het een "autoritaire beperking van protest".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vreemdelingenpolitie ICE heeft de moeder opgepakt van de neef van Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt. De vrouw zou op een inmiddels verlopen toeristenvisum als kind vanuit Brazilië naar de VS zijn gekomen, bericht nieuwszender NBC News.
2 uur geledenBISSAU (ANP/RTR/AFP) - Er zijn schoten gelost in de hoofdstad van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. President Umaro Sissoco Embalo spreekt van een coup en zei tegen tijdschrift Jeune Afrique dat hij is gearresteerd.
2 uur geleden