Britse media: meerdere kandidaten melden zich voor premierschap
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse transportminister Grant Shapps wil de nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk worden. Ook de nieuwe minister van Financiën Nadhim Zahawi, buitenlandminister Liz Truss, voormalig gezondheidsminister Sajid Javid en voormalig gezondheids- en buitenlandminister Jeremy Hunt hebben zich kandidaat gesteld, schrijven verscheidene Britse media.
Shapps zegt tegen de krant The Sunday Times dat hij zich wil focussen op het herstel van de economie. Hij zou bijvoorbeeld de gevolgen van de inflatie en de energiecrisis willen aanpakken door de belastingen te verlagen voor de laagste inkomens en staatssteun te geven aan bedrijven die veel energie gebruiken. Shapps zou in elk geval geen nieuwe landelijke verkiezingen uitschrijven als hij gekozen wordt door zijn eigen partij.
Sky News schrijft dat Zahawi zich maandag officieel kandidaat stelt, maar citeert een toespraak van Zahawi waaruit het kandidaatschap zou blijken. "De belastingdruk is te hoog. Als een ondernemer en zakenman weet ik dat lagere belastingen bijdragen aan een gezonde en dynamische economie. Onder mijn toezicht zullen belastingen lager worden voor individuen, gezinnen en bedrijven."
Belastingen
Ook Hunt en Javid hebben in aparte interviews met The Telegraph aangegeven de belastingen te willen verlagen. Truss zal volgens Mail on Sunday 'klassieke conservatieve principes' uitdragen.
De krant The Independent bracht zaterdag het nieuws dat Zahawi, die deze week werd aangesteld als minister van Financiën nadat Rishi Sunak aftrad, onderwerp van onderzoek door de Britse belastingdienst is, een agentschap dat onder zijn eigen departement valt. Tegelijkertijd schrijft de krant dat Zahawi nergens van wordt verdacht.
Conservatieve Partij
Doordat Johnson is afgetreden als partijleider van de Conservatieve Partij, moet de partij op zoek naar een nieuwe leider. Die wordt automatisch ook premier van het Verenigd Koninkrijk. Volgens Britse media wordt de nieuwe partijleider in september gekozen.
Met de nieuwe (aanstaande) kandidaten zijn er inmiddels negen gegadigden voor het premierschap. De opgestapte minister van Financiën Rishi Sunak maakte vrijdag bekend dat hij zich ook kandidaat stelt. In Britse kranten worden vraagtekens geplaatst bij de snelle campagne van Sunak. Hij zou zijn campagnewebsite namelijk al in december hebben geregistreerd.
Anderen die hebben bevestigd dat ze meedoen aan de leiderschapsverkiezingen zijn Tom Tugendhat, Suella Braverman en Kemi Badenoch. Een van de favorieten, minister Ben Wallace (Defensie), zei zaterdag juist dat hij geen premier wil worden. Hij wil zich richten op zijn huidige baan. Ook vicepremier Dominic Raab is niet verkiesbaar.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir claimt dat sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen van zaterdag zijn begonnen het grootste deel van de Iraanse luchtafweer is uitgeschakeld. Het gaat volgens hem om 80 procent van de luchtafweerinstallaties en daarnaast ook om 60 procent van de lanceerinrichtingen voor de Iraanse ballistische raketten.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Kristi Noem vertrekt als minister van Binnenlandse Veiligheid, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Ze wordt eind maart opgevolgd door Markwayne Mullin, de Republikeinse senator van Oklahoma. Het is niet duidelijk waarom Noem vertrekt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet "op alle fronten" voorbereid zijn op een vluchtelingenstroom vanuit het Midden-Oosten, zei Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) donderdag. Op dit moment is daar nog geen sprake van, "maar we moeten natuurlijk altijd waakzaam blijven."
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd dat de Verenigde Staten zijn land om hulp hebben gevraagd om weerbaarder te zijn tegen drones in de strijd in het Midden-Oosten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gezegd dat alles moet worden gedaan om een nieuwe oorlog in Libanon te voorkomen. Israël voert al dagenlang aanvallen uit op het land waar de grote sjiitische beweging Hezbollah bewapend is en Iran steunt. Honderdduizenden Libanezen zijn hals over kop op de vlucht geslagen uit plaatsen of wijken die Israël aanvalt of zegt te gaan bombarderen.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - In de zuidelijke buitenwijken van Beiroet is paniek ontstaan na de evacuatieoproep van Israël, ziet hulporganisatie CARE. Woningen, ziekenhuizen en opvanglocaties worden zo snel mogelijk ontruimd. Dat gaat echter moeizaam, omdat de twee belangrijkste uitvalswegen vol staan. De Israëlische krijgsmacht suggereerde donderdag dat een grote escalatie dreigt in het Israëlische offensief tegen Hezbollah.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran zegt sinds het begin van de oorlog tegen de Verenigde Staten en Israël meer dan vijfhonderd raketten te hebben afgevuurd, net als zeker tweeduizend drones. Dat meldt persbureau Fars. Ongeveer 40 procent van de aanvallen zou gericht zijn geweest op Israëlische doelen.
2 uur geleden