'Britse LibDem kan zetel premier torpederen'
UXBRIDGE (ANP) - Tientallen actiegroepen hebben de leider van de pro-Europese Liberaal-Democratische Partij, Jo Swinson, gevraagd haar partij uit de Britse verkiezingen in de plaats Uxbridge te halen. De reden is dat premier Boris Johnson namens dit kiesdistrict in het Lagerhuis een zetel heeft. Hij won die met een meerderheid van circa 5000 stemmen.
Veel tegenstanders van de brexit en allerlei andere groepen die het beleid van de Conservatieve Johnson afwijzen, zien kansen "Boris eruit te schoppen" in Uxbridge, aan de westrand van Londen. Britse media meldden dat circa negentig verschillende belangengroepen in een open brief aan Swinson hebben gevraagd Uxbridge op te geven, omdat dan de Labour-kandidaat in dat district, Ali Milani, een redelijke kans heeft te winnen.
Nog nooit verloor een Britse premier zijn zetel in het parlement. Het is niet duidelijk wat van Johnson wordt verwacht als hij de eerste wordt.
Het initiatief van de brief aan Swinson komt van de anti-brexitactivist Hugo Dixon. Hij belooft als tegenprestatie te proberen Labour te bewegen een ander kiesdistrict op te geven, waar de kandidaat van de Liberal Democrats het opneemt tegen de Conservatieve minister Dominic Raab. Die behaalde er een ruime meerderheid in 2017, maar die zou gevaar lopen als de 11.000 Labour-kiezers van toen naar iemand anders op zoek moeten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bij de formatiegesprekken van D66 en CDA met een lange reeks betrokkenen en deskundigen draait het om uitvoerbaarheid, zei informateur Sybrand Buma na afloop van de gesprekken op maandagavond. "De vertaling van verschillende verkiezingsprogramma's naar een uitvoeringsprogramma, dat moet je echt doen met mensen van buiten."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten heeft maandagavond de Thorbeckeprijs voor politieke welsprekendheid gewonnen. De andere genomineerden waren JA21-Kamerlid Ingrid Coenradie en SP-leider Jimmy Dijk.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Henri Bontenbal (CDA) verwacht niet dat partijen "alles gaan neersabelen" wat CDA en D66 op papier zetten. De lijsttrekker vertelde maandagavond voorafgaand aan een afspraak met D66-leider Rob Jetten dat de twee partijen zich constructief opstellen en verwachten dat andere partijen dit ook doen. "Iedereen wil een mooi Nederland en vooruit met een kabinet."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA en D66 moeten de komende weken knopen doorhakken over financiële en economische thema's. Dat vertelde partijleider Rob Jetten (D66) nadat hij samen met CDA-leider Henri Bontenbal en informateur Sybrand Buma (CDA) maandag meerdere gesprekken had gevoerd met experts op dit gebied. Wel benadrukte hij dat zijn partij samen met het CDA 44 zetels heeft in de Tweede Kamer en daarom geen "dichtgerekende plaat" op tafel gaat leggen. Dat moet gebeuren in het definitieve regeerakkoord, waar dan "hopelijk" ook andere partijen bij betrokken zijn.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuw kabinet heeft ongeacht de samenstelling maatschappelijk draagvlak nodig, zei Kim Putters maandag nadat hij was aangeschoven bij D66, CDA en informateur Sybrand Buma. De voorzitter van de SER (Sociaal-Economische Raad) heeft de onderhandelende partijen geadviseerd niet alleen plannen te maken, maar ook te zorgen dat bedrijven, werknemers, zelfstandigen en maatschappelijke organisaties deze kunnen uitvoeren.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleiders Rob Jetten van D66 en Henri Bontenbal van het CDA willen meer mogelijkheden vinden om te investeren. De huidige begrotingsregels zitten dat vaak in de weg, zei Bontenbal maandag voorafgaand aan een dag gesprekken met financiële en economische experts. Wat Jetten wil horen van die experts: "hoe zouden we anders kunnen kijken naar de rol van de overheid als aanjager van die economische ontwikkeling?"
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De helft van de Nederlanders vindt dat de overheid gemeenten mag verplichten asielzoekers op te vangen om de hulpverlening eerlijk te verdelen. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van een stelling over de spreidingswet van Kieskompas. Ongeveer 41 procent is het er niet mee eens.
1 dag geleden