Britse koningin hoopt op 'trotse' mensen en bedankt zorgverleners
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse koningin Elizabeth heeft haar volk zondagavond op televisie toegesproken vanwege de coronacrisis. De 93-jarige Queen stak de Britten een hart onder de riem en bedankte zorgverleners en de mensen die "thuis blijven om de kwetsbaren te beschermen". De opgenomen speech, waarvan al een deel door Buckingham Palace was vrijgegeven, was ook op radio en sociale media te volgen.
Elizabeth zei het volk toe te spreken in een tijd van "ontwrichting die voor sommigen veel verdriet veroorzaakt". Ook haalde ze de zware financiële gevolgen en de "enorme veranderingen" voor veel mensen aan.
"Samen pakken we deze ziekte aan en ik wil u geruststellen dat als we eensgezind en vastberaden blijven, we dit virus overwinnen." Verder zei Elizabeth te hopen dat iedereen "de komende jaren trots kan zijn op de manier waarop deze uitdaging is aangegaan". Elizabeth zei ook dat de coronacrisis zal laten zien dat de huidige generatie Britten net zo sterk is als voorgaande generaties.
Niet vaak
Aan het eind van haar speech drukte Elizabeth het volk op het hart dat na de coronacrisis betere tijden zullen volgen. "De betere dagen zulle terugkeren. We zullen weer bij onze vrienden zijn, we zullen weer bij onze families zijn. We gaan elkaar weer ontmoeten. Maar voor nu stuur ik mijn dank en warme wensen naar jullie allemaal."
Het gebeurt niet vaak dat de Queen, die al 68 jaar regeert, het volk toespreekt. Afgezien van de jaarlijkse kersttoespraak kwam dat pas vier keer eerder voor. Dat gebeurde tijdens de Golfoorlog in 1991, bij het overlijden van prinses Diana (1997) en Elizabeth's moeder (2002) en tijdens haar diamanten jubileum in 2012.
In Groot-Brittannië zijn vooralsnog bijna 48.000 mensen besmet geraakt met het coronavirus. Bijna 5000 mensen stierven aan de gevolgen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben Rumen Radev gefeliciteerd met zijn overwinning bij de parlementsverkiezingen in Bulgarije. Dat hebben zij maandag op X gedaan.
3 minuten geledenWISMAR (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de bezorgdheid weer over de bultrugwalvis Timmy. Die strandde weken geleden voor de Duitse kust en kon maandagochtend wegzwemmen, om later toch weer tot stilstand te komen.
33 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."
48 minuten geledenISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.
1 uur geledenKUJI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Na een zware aardbeving met een kracht van 7.4 is in het noorden van Japan een tsunami aan land gekomen. De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwde voor golven tot drie meter hoog. Tot nu toe is er een tsunamigolf van 80 centimeter waargenomen in de regio Iwate.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Londense politie heeft twee verdachten gearresteerd in verband met een poging tot brandstichting bij een synagoge in Noord-Londen. Het gaat om mannen van 17 en 19 jaar oud.
2 uur geledenHASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.
3 uur geleden