Britse koning Charles leest troonrede met beleid Starmer voor
LONDEN (ANP) - Bijna twee weken na de verkiezingen in het Verenigd Koninkrijk opent koning Charles het parlementaire jaar. Hij zal in Westminster the King's speech voorlezen, de troonrede met het beleid van de nieuwe premier Keir Starmer.
Starmer won met zijn Labourpartij een absolute meerderheid bij de verkiezingen en maakte daarmee een einde aan veertien jaar van Conservatieve regeringen. Hij beloofde "verandering" tijdens de campagne en daarom zijn Britse media erg benieuwd met welk beleid Starmer op de proppen komt.
De troonrede die Charles voorleest wordt geschreven door de regering. Labour heeft aangegeven dat de economische groei van het land centraal zal staan. Volgens de BBC worden er 35 wetsvoorstellen geïntroduceerd die ministers de komende maanden willen doorvoeren.
Starmer heeft bijvoorbeeld gezegd met een alternatief te komen om de migratie in het land terug te dringen. Een dag na zijn aantreden maakte hij een einde aan het omstreden Rwandaplan van de Conservatieven, waarbij asielzoekers zouden worden gedeporteerd naar dat Afrikaanse land. Starmer wil er op een andere manier voor zorgen dat er minder migranten naar het VK komen.
Andere belangrijke thema's die worden verwacht in de troonrede zijn volgens Britse media onder meer het bouwen van huizen, het opzetten van een nieuw nationaal energiebedrijf en het nationaliseren van de spoorwegen.
De troonrede van koning Charles duurt naar verwachting een minuut of tien. Daarna volgt een debat over het beleid, waarin oppositieleider Rishi Sunak voor het eerst zijn opvolger onder vuur kan nemen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en China hebben afgesproken opnieuw met elkaar te overleggen over kunstmatige intelligentie (AI). De landen willen onder meer afspraken maken over het uitwisselen van informatie over veiligheidsrisico's. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent na een overleg met de Chinese vicepremier He Lifeng.
1 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Een agent van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft zondag in de Texaanse stad Austin een man neergeschoten. Het slachtoffer is met een schotwond in zijn bovenlichaam naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig maar stabiel, melden lokale autoriteiten.
3 uur geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De Duitse christendemocraten zijn in een verkiezingsprognose voor de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren voor het eerst onder de kiesdrempel van 5 procent gezakt. Volgens de zender ARD staat de CDU van bondskanselier Friedrich Merz nu op 4,9 procent, terwijl de laatste prognose van de zender ZDF de partij op 5,0 procent zet.
7 uur geledenKIEV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat hij met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft afgesproken elkaar in New York te ontmoeten. De twee voerden zondag een telefoongesprek.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Met zo'n 14 procent van de stemmen geteld gaat de regeringspartij Verenigd Rusland van president Vladimir Poetin met 57,5 procent van de stemmen ruim aan de leiding in de Russische parlementsverkiezingen. Dat meldt de Centrale Kiescommissie van het land, die een opkomst van ruim 56 procent meldt.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De radicaal-rechtse partij AfD heeft fors winst geboekt bij de Duitse deelstaatverkiezingen, blijkt uit de exitpoll die na het sluiten van de stembussen is gepubliceerd. De partij van bondskanselier Friedrich Merz, CDU, lijdt een nederlaag. Het lijkt het slechtste verkiezingsresultaat ooit te zijn voor de partij.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De radicaal-rechtse partij AfD heeft fors winst geboekt bij de Duitse deelstaatverkiezingen, blijkt uit de exitpoll die na het sluiten van de stembussen is gepubliceerd. De partij van bondskanselier Friedrich Merz, CDU, lijdt een nederlaag. Het lijkt het slechtste verkiezingsresultaat ooit te zijn voor de partij.
11 uur geleden