Britse inflatie stijgt naar hoogste niveau in dertig jaar
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De consumentenprijzen in het Verenigd Koninkrijk zijn in december nog sterker opgelopen dan verwacht. De Britse inflatie kwam uit op het hoogste niveau sinds 1992. De druk op de Britse regering en de Bank of England om te reageren op de sterke stijging van het algemene prijspeil is daardoor verder toegenomen.
De consumentenprijzen stegen volgens het Britse statistiekbureau in december met 5,4 procent ten opzichte van een jaar geleden. Naast de sterk gestegen prijzen voor elektriciteit en gas namen ook de kosten van etenswaren, dranken, restaurantmaaltijden en meubilair toe. Economen hadden gerekend op een inflatie van 5,2 procent.
De koopkracht van Britse huishoudens neemt daardoor snel af, waarbij de prijzen van alledaagse goederen en diensten sneller stijgen dan de lonen. De beleidsmakers bij de Britse centrale bank moeten op 3 februari al een beslissing nemen over een nieuwe renteverhoging in het Verenigd Koninkrijk om de inflatie te beteugelen. In december werd de rente al voor het eerst sinds de pandemie opgeschroefd. De Britse regering zoekt ondertussen naar maatregelen om de sterke stijging van de energierekeningen, die in april zal toeslaan, af te zwakken.
Piek in april
Economen verwachten dat de piek van de inflatie waarschijnlijk in april zal komen. Door de hoge energieprijzen, die in april zullen worden doorberekend aan consumenten, zal de geldontwaarding naar verwachting in de buurt van 6,5 procent uitkomen. De hoge inflatie en het sterke herstel van de Britse arbeidsmarkt zal de Bank of England er vrijwel zeker toe aanzetten om de rente volgende maand verder te verhogen, denken economen dan ook. De centrale bank heeft nog altijd een inflatiedoelstelling van 2 procent.
Ook elders zijn de consumentenprijzen de afgelopen tijd sterk gestegen. In Nederland en de Verenigde Staten ligt de inflatie zelfs op het hoogste niveau in bijna veertig jaar.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Naar verwachting komen duizenden boeren donderdag naar Brussel om te demonstreren tijdens de EU-top. De EU-leiders zullen onder meer de meerjarenbegroting (2028-2034) bespreken, waarin ook het landbouwbudget staat. De landbouwsector is niet tevreden met het huidige voorstel voor het landbouwbudget.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vuurwerkverkopers hebben de afgelopen weken al goede zaken gedaan. Als dit enigszins doorzet, kan het zomaar zijn dat de branche "richting de 20 procent" meer gaat verkopen dan vorig jaar. Dat is de inschatting van belangenorganisatie Pyrotechniek Nederland. De voorzitter houdt wel een slag om de arm. "Allerlei factoren spelen daarin mee, zoals het weer en de situatie in de wereld", zegt voorzitter Leo Groeneveld.
1 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI investeert in een uitbreiding van zijn activiteiten in Almere, waar het hoofdkantoor van het bedrijf staat. Volgens ASMI zal de uitbreiding in Nederland de toekomstige groei van de onderneming ondersteunen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen van softwareconcern Oracle zijn woensdag in waarde gedaald op de beurs in New York. Volgens zakenkrant Financial Times trekt een samenwerkingspartner zich terug uit de financiering van de bouw van een groot datacenter in Michigan voor Oracle. Eerder namen bij beleggers de zorgen al toe over de hoge kosten die Oracle maakt voor zijn groeiambities op het gebied van kunstmatige intelligentie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Ondernemingskamer beslist nog voor het einde van het jaar of Lodewijk Asscher en Ton Heerts verder kunnen gaan met hun hervormingen bij vakbond FNV. Tijdens een zitting op woensdag bleek er nog geen overeenstemming tussen de twee tijdelijke toezichthouders en het ledenparlement van de grootste bond van Nederland. Daarom zien de rechters bij het gerechtshof in Amsterdam zich genoodzaakt zelf een knoop door te hakken.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het bestuur van entertainmentconcern Warner Bros. Discovery wil dat het laatste overnamebod van branchegenoot Paramount Skydance wordt afgewezen. Het concern heeft woensdag een brief gepubliceerd waarin het bestuur aandeelhouders aanraadt niet akkoord te gaan met het voorstel van Paramount van 108,4 miljard dollar (92,6 miljard euro).
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De omstreden grondafhandelaar Skytanking vertrekt van Eindhoven Airport. Branchegenoot Viggo neemt de activiteiten van het bedrijf op de Brabantse luchthaven over, meldt dat bedrijf. Skytanking verzorgde sinds vorig jaar zaken als de bagageafhandeling voor budgetmaatschappij Ryanair in Eindhoven, maar personeelstekorten leidden tot problemen.
4 uur geleden