Britse inflatie naar 9 procent, hoogste niveau in 40 jaar
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het leven in het Verenigd Koninkrijk was in april in doorsnee zo'n 9 procent duurder dan een jaar eerder. Daarmee bereikte de Britse inflatie het hoogste niveau in ruim 40 jaar. Door de torenhoge inflatie neemt de druk op de regering en de Britse centrale bank verder toe om maatregelen te nemen. De consumentenprijzen stegen sinds 1982 niet zo hard, meldde het Britse statistiekbureau.
De stijging van de inflatie is ook twee keer zo hoog als de stijging van de lonen. Daardoor holt de koopkracht van de Britten in doorsnee verder uit. De verwachting is dat de situatie nog nijpender zal worden. De Bank of England (BoE) verwacht dat de inflatie tegen oktober in de dubbele cijfers kan komen, vooral ook vanwege de duurdere energiecontracten waar veel Britten aan zullen moeten.
De crisis rond de kosten van levensonderhoud zorgt onder andere voor een scherp politiek debat over hoe om te gaan met een reeks schokken die het Verenigd Koninkrijk treffen. De conservatieve regering van premier Boris Johnson richt zich vooral op mensen met een baan, terwijl de oppositie van Labour oproept tot een noodbegroting om gepensioneerden en mensen met een uitkering te helpen. Beide partijen en ook sommige economen verwijten gouverneur Andrew Bailey van de BoE dat hij de inflatie te lang als "tijdelijk" heeft omschreven.
Een van Baileys voorgangers, Mervyn King, die de centrale bank in 2008 door de crisis leidde, zei eerder dat het pakket maatregelen van vorig jaar van de BoE een fout was. "De vergissing is dat centrale banken over de hele wereld er alle vertrouwen in hebben dat de inflatie gewoon weer zal dalen tot het streefcijfer", zei King dinsdag in een interview op LBC. "De meeste mensen zullen slechter af zijn door de hogere voedsel- en energieprijzen."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De helft van de ondernemers in Nederland die met het buitenland handelen, heeft last van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Ondernemers ervaren zijn handelsbeleid als hun grootste geopolitieke uitdaging. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in zijn jaarlijkse onderzoek over internationale handel.
3 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangegeven dat hij olie wil vrijgeven uit de strategische reserve die de Verenigde Staten aanhouden. Hij zei te verwachten dat dit de brandstofprijzen omlaag brengt.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met verliezen gesloten. De Iran-oorlog en de gevolgen voor de wereldwijde energiemarkten maakten beleggers nerveus. Het Internationaal Energieagentschap kondigde een vrijgave van een recordhoeveelheid aan olie uit noodreserves aan om de prijzen te drukken, maar dat leidde nog niet tot lagere prijzen voor de grondstof.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De overlast door een staking op Brussels Airport is donderdag groter dan voorspeld. Vorige week werd bekend dat alle vertrekkende passagiersvluchten worden geschrapt. Daar komt meer dan de helft van alle aankomende vluchten bovenop, laat de luchthaven weten aan persbureau Belga.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zegt donderdag en vrijdag meer dan de helft van alle geplande vluchten door te laten gaan, ondanks de tweedaagse staking van piloten. Andere maatschappijen van het moederbedrijf van Lufthansa en partnermaatschappijen nemen een deel van de vluchten op zich.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.
9 uur geleden