Britse inflatie koelt onverwachts iets af
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse inflatie is vorige maand onverwachts iets afgekoeld. Het dagelijks leven werd in het Verenigd Koninkrijk 6,7 procent duurder in augustus vergeleken met een jaar eerder, meldde het Britse statistiekbureau ONS. In juli bedroeg de inflatie 6,8 procent.
Economen hadden gerekend op een stijging van de consumentenprijzen in augustus met 7 procent. Dat kwam met name doordat ze ervan uitgingen dat de hogere brandstofprijzen en een verhoging van de belasting op alcoholische dranken de inflatie voor het eerst sinds februari weer zouden aanjagen.
Ook de Bank of England, die donderdag vergadert over de rente, zei vorige maand dat de inflatie naar verwachting in augustus zou stijgen tot 7,1 procent. Voor oktober rekent de centrale bank op een scherpe daling van de inflatie tot ongeveer 5 procent. Dat is echter nog steeds meer dan het dubbele van de doelstelling van 2 procent.
Kerninflatie
De zogeheten kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen voor voeding en energie niet worden meegenomen, nam in augustus af tot 6,2 procent, van 6,9 procent in juli. Economen hadden voor dit cijfer gerekend op een kleine afname tot 6,8 procent.
Hoewel de Britse inflatie in de afgelopen maanden wat is afgenomen, stijgen de prijzen nog altijd flink en worden veel huishoudens in het land hard geraakt door de hogere kosten voor levensonderhoud. De prijsstijgingen in het land liggen ook nog altijd flink hoger dan in andere grote economieën zoals de eurozone en de Verenigde Staten.
Rente
De Bank of England heeft de rente al fors verhoogd om de inflatie aan te pakken. Economen verwachten dat de centrale bank de rente donderdag voor de vijftiende keer op rij zal opschroeven, van 5,25 procent naar 5,5 procent. Op de financiële markten wordt wel gehoopt dat het de laatste verhoging zal zijn.
De Britse minister van Financiën Jeremy Hunt verklaarde dat de daling van de inflatie laat zien dat het plan van de regering om de prijsstijgingen aan te pakken "werkt". Wel benadrukte hij dat de inflatie nog steeds te hoog is en dat de regering moet vasthouden aan het plan om de inflatie te halveren om de druk op gezinnen en bedrijven te verlichten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met kleine verliezen gesloten. Beleggers keken met argusogen naar opgelopen rentes op staatsobligaties en verwerkten de stijging van de olieprijzen, die de inflatie verder kan aanjagen.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Palestijnse gebieden kampen met verslechterde economische omstandigheden. In de Gazastrook is meer dan 90 procent van alle bedrijven beschadigd of verwoest. Op de Westelijke Jordaanoever kampt de Palestijnse Autoriteit met een economische en financiële crisis die het onderwijs en de gezondheidszorg raakt. Daarvoor waarschuwt VN-organisatie voor handel en ontwikkeling UNCTAD in een nieuw rapport.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Premier Rob Jetten zegt er vertrouwen in te hebben dat hij met de Amerikaanse regering een oplossing vindt rondom dreigende nieuwe exportrestricties voor chipmachinemaker ASML. Congresleden in de VS hebben voorstellen gedaan om de export van chiptechnologie van Veldhovense bedrijf naar China verder te beperken. Jetten zei "veel gesprekken" met president Donald Trump en Amerikaanse politici te hebben gevoerd over deze zogeheten Match Act.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na twee oorlogen die de afgelopen jaren hebben geleid tot minder energie voor Europa, is er nog steeds niet genoeg aandacht voor de weerbaarheid van het energiesysteem. Dat heeft topvrouw Manon van Beek van hoogspanningsnetbeheerder TenneT donderdag gezegd tijdens een symposium van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) over het Europese energiesysteem.
7 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Isabel Schnabel, lid van de directie van de Europese Centrale Bank (ECB), stapt op per 3 januari 2027. Dat heeft ze aan president Christine Lagarde laten weten, meldt de ECB. Eerder op de dag meldde Bloomberg al op basis van ingewijden dat Schnabel zou vertrekken voor een functie bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF).
8 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De procureur-generaal van New York heeft donderdag een rechtszaak aangespannen tegen de Amerikaanse voorspellingssite Polymarket. Volgens haar zijn deze zogenoemde voorspellingsmarkten in strijd met de betreffende gokwetgeving.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies de handel uitgegaan. Daarmee volgt de graadmeter van hoofdfondsen de tendens in de rest van Europa. Beleggers hebben speciale aandacht voor de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Beleggers houden daarnaast de stijgende olieprijzen in de gaten.
9 uur geleden