Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse hoogbejaarde veteranen komen over voor Bevrijdingsdefilé

Britse hoogbejaarde veteranen komen over voor Bevrijdingsdefilé

WAGENINGEN (ANP) - Twintig hoogbejaarde Britse veteranen zijn dinsdag al op pad om op donderdag 5 mei uitgerust deel te kunnen nemen aan het Bevrijdingsdefilé in Wageningen. De mannen van rond de 100 jaar komen naar Nederland met de Taxi Charity for Military Veterans, een vrijwilligersorganisatie die al sinds 1948 reizen van Engelse oorlogsveteranen naar de slagvelden uit de Tweede Wereldoorlog verzorgt. De zogenoemde 'Black Cabs' brengen de meeste mannen ook naar de Britse oorlogsbegraafplaats in Oosterbeek.

Aan het Bevrijdingsdefilé in Wageningen doen donderdag volgens de organisatie ongeveer 1300 veteranen mee. De Britten die nog in de Tweede Wereldoorlog in Nederland hebben gevochten gaan voorop in historische legervoertuigen. Daarachter lopen veteranen die deelnamen aan latere missies, vergezeld van militaire muziekkorpsen en legervoertuigen. De stoet wordt op het 5 Mei Plein bij het Nationaal Bevrijdingsmonument opgewacht door onder andere Pieter van Vollenhoven.

Wageningen45, die het defilé organiseert, realiseert zich dat een militaire parade beangstigend kan zijn voor Oekraïners die vanwege de oorlog naar Nederland zijn gevlucht. Daarom wordt aan hen voorafgaand aan het defilé en tijdens de optocht uitleg gegeven over het fenomeen, dat plaatsheeft onder het motto "herdenken en koesteren". Tijdens alle herdenkings- en bevrijdingsactiviteiten in Wageningen is er speciale aandacht voor de toestand in Oekraïne.

Coronapandemie

Het Bevrijdingsdefilé ging de voorgaande twee jaar niet door vanwege de coronapandemie. In die tijd hing het evenement nog aan een zijden draadje, omdat het ministerie van Defensie uit bezuinigingsoverwegingen de medewerking wilde terugschroeven tot eens in de vijf jaar. Dat zou waarschijnlijk het einde hebben betekend van de traditie. Na een storm van protest uit binnen- en buitenland kwam Defensie terug op het besluit. Het leger blijft gewoon elk jaar meehelpen, maar in wat kleinere vorm, waar de toeschouwer weinig van zal merken.

In Wageningen zijn vanaf dinsdag steeds meer straten en pleinen in en rond het centrum afgesloten vanwege het aansteken van het Bevrijdingsvuur en het Bevrijdingsdefilé. Politie en gemeente zijn voorbereid op grote verkeersdrukte.

Meer uit Binnenland

NS vervoerde op laatste racedag al 58.000 F1-fans naar Zandvoort

ZANDVOORT (ANP) - De NS vervoerde tot 13.00 uur op zondag al "een kleine 58.000 mensen" naar Zandvoort. Dat meldt de vervoerder. De grootste stroom fans is inmiddels aangekomen in de badplaats.

1 uur geleden
Burgemeester Zandvoort: mooie maar verdrietige dag

ZANDVOORT (ANP) - David Moolenburgh, de burgemeester van Zandvoort, heeft op de ochtend van de voorlopig laatste Dutch Grand Prix een dubbel gevoel. "Ik denk dat het een hele mooie dag wordt, maar wel met een verdrietig randje." Dat de koning er ook bij zal zijn zondag, noemt hij bijzonder.

5 uur geleden
Al vroeg weer volle treinen naar Zandvoort voor Dutch Grand Prix

HAARLEM (ANP) - Het is zondagochtend op station Haarlem alweer vroeg druk in de treinen richting Zandvoort, ziet een ANP-verslaggever. In de badplaats gaat de laatste dag van de voorlopig laatste Dutch Grand Prix van start. De NS hanteert net als de afgelopen dagen een speciale dienstregeling met elke vijf minuten een trein tussen Amsterdam Centraal en Zandvoort.

6 uur geleden
Van der Weijden wil aansterken, stelt overhandiging cheque uit

WAALWIJK (ANP) - Maarten van der Weijden stelt de overhandiging van een cheque aan het Prinses Máxima Centrum tot nader order uit. De 45-jarige zwemmer wil eerst aansterken, nadat hij zijn zwemtocht voor het goede doel vrijdag moest beëindigen wegens ziekte.

1 dag geleden
Nog meer droogtemaatregelen afgeschaald dankzij de regen

DEN HAAG (ANP) - Opnieuw zijn door de regen van de afgelopen week wat droogtemaatregelen afgeschaald.

1 dag geleden
NS: op zaterdagochtend ruim 17.000 fans naar Zandvoort vervoerd

ZANDVOORT (ANP) - Op zaterdagochtend hebben tussen 07.00 tot 09.00 uur al ruim 17.000 racefans de trein naar Zandvoort genomen, meldt de NS. Daar vindt dit weekend de voorlopig laatste Dutch Grand Prix plaats. De NS hanteert een speciale dienstregeling met elke vijf minuten een trein tussen Amsterdam Centraal en Zandvoort.

1 dag geleden
Drukte in treinen naar Zandvoort om Dutch Grand Prix

ZANDVOORT (ANP) - Het is druk in de treinen richting Zandvoort op zaterdagochtend. Dat ziet een ANP-verslaggever. In de badplaats gaat de tweede dag van de Dutch Grand Prix van start. De NS hanteert een speciale dienstregeling met elke vijf minuten een trein tussen Amsterdam Centraal en Zandvoort.

1 dag geleden