Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse (ex-)magistraten vragen stop wapenverkoop aan Israël

Britse (ex-)magistraten vragen stop wapenverkoop aan Israël

LONDEN (ANP/RTR) - Drie voormalige magistraten van het Britse hooggerechtshof hebben zich aangesloten bij een actie van honderden leden van de rechterlijke macht om de regering te bewegen de verkoop van wapens aan Israël te beëindigen. Zeker zeshonderd (ex-)magistraten en andere juristen hebben de Britse premier Rishi Sunak gevraagd de wapenverkoop te stoppen om te voorkomen dat Groot-Brittannië zich volgens hen schuldig zou maken aan medeplichtigheid aan volkerenmoord in de Gazastrook.

De verkoop betekent ook medeplichtigheid aan het schenden van andere vormen van beginselen van het internationaal humanitair recht, aldus de juristen. De Britten verkopen onder meer aanvalsgeweren, explosieven en militaire vliegtuigen aan Israël. Israël is voor de Britse wapenindustrie echter maar een kleine afnemer en voor Israël zijn de Britten een kleine leverancier.

De groep juristen, onder wie voormalig opperrechter Jonathan Sumption, laat weer van zich horen kort nadat in de Gazastrook drie Britse medewerkers van een voedselhulporganisatie waren omgekomen door een Israëlische luchtaanval.

Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag bepaalde in januari in een inleidende zitting in een zaak door Zuid-Afrika tegen Israël aangespannen dat Israël onmiddellijk moet afzien van bepaalde acties. Het gaat om elke actie die zou kunnen vallen onder de internationale conventie tegen genocide. Het feitelijke proces tegen Israël is bij het ICJ nog niet begonnen, maar de rechters van hof zeiden in de inleidende zitting al dat er aanwijzingen zijn dat er genocidale daden lijken plaats te vinden. Israël valt de dichtbevolkte strook sinds 7 oktober aan en er zijn volgen de gezondheidsautoriteiten in Gaza meer dan 100.000 doden en gewonden gevallen, overwegend vrouwen en kinderen. Overlevenden lijden honger vooral, volgens internationale hulporganisaties, omdat Israël toereikende hulp systematisch belemmert. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu noemt de beschuldigingen schandalig.

Meer uit Buitenland

VS veroordelen Russisch gebruik van hypersonische raket

WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.

3 uur geleden
Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.

3 uur geleden
Staat Illinois klaagt regering-Trump aan om inzet ICE

CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.

4 uur geleden
Moldavische president voorstander van hereniging met Roemenië

CHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.

6 uur geleden
Khamenei: grote betogingen vóór regering zijn waarschuwing aan VS

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.

6 uur geleden
Ex-leider separatisten Corsica doodgeschoten op begrafenis moeder

AJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.

6 uur geleden
Venezolaanse oppositieleider Machado ontmoet Trump donderdag

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump, meldt het Witte Huis. Het wordt de eerste keer dat ze elkaar ontmoeten.

7 uur geleden