Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse (ex-)magistraten vragen stop wapenverkoop aan Israël

Britse (ex-)magistraten vragen stop wapenverkoop aan Israël

LONDEN (ANP/RTR) - Drie voormalige magistraten van het Britse hooggerechtshof hebben zich aangesloten bij een actie van honderden leden van de rechterlijke macht om de regering te bewegen de verkoop van wapens aan Israël te beëindigen. Zeker zeshonderd (ex-)magistraten en andere juristen hebben de Britse premier Rishi Sunak gevraagd de wapenverkoop te stoppen om te voorkomen dat Groot-Brittannië zich volgens hen schuldig zou maken aan medeplichtigheid aan volkerenmoord in de Gazastrook.

De verkoop betekent ook medeplichtigheid aan het schenden van andere vormen van beginselen van het internationaal humanitair recht, aldus de juristen. De Britten verkopen onder meer aanvalsgeweren, explosieven en militaire vliegtuigen aan Israël. Israël is voor de Britse wapenindustrie echter maar een kleine afnemer en voor Israël zijn de Britten een kleine leverancier.

De groep juristen, onder wie voormalig opperrechter Jonathan Sumption, laat weer van zich horen kort nadat in de Gazastrook drie Britse medewerkers van een voedselhulporganisatie waren omgekomen door een Israëlische luchtaanval.

Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag bepaalde in januari in een inleidende zitting in een zaak door Zuid-Afrika tegen Israël aangespannen dat Israël onmiddellijk moet afzien van bepaalde acties. Het gaat om elke actie die zou kunnen vallen onder de internationale conventie tegen genocide. Het feitelijke proces tegen Israël is bij het ICJ nog niet begonnen, maar de rechters van hof zeiden in de inleidende zitting al dat er aanwijzingen zijn dat er genocidale daden lijken plaats te vinden. Israël valt de dichtbevolkte strook sinds 7 oktober aan en er zijn volgen de gezondheidsautoriteiten in Gaza meer dan 100.000 doden en gewonden gevallen, overwegend vrouwen en kinderen. Overlevenden lijden honger vooral, volgens internationale hulporganisaties, omdat Israël toereikende hulp systematisch belemmert. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu noemt de beschuldigingen schandalig.

Meer uit Buitenland

Amnesty wil verantwoording VS over aanval op Iraanse school

MINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.

48 minuten geleden
Spanje doet niet mee aan wegruimen blokkade Straat van Hormuz

MADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.

1 uur geleden
Rusland zegt geen Kenianen meer te laten vechten in Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.

2 uur geleden
Brussel maakt ruim 450 miljoen euro vrij voor hulp Midden-Oosten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).

2 uur geleden
Wind en droogte leidden tot grote bosbranden in Nebraska

LINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.

3 uur geleden
VK werkt met partners aan plan voor breken Iraanse blokkade

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.

3 uur geleden
VN-rapporteur waarschuwt voor groeiende mensenrechtencrisis Iran

GENÈVE (ANP) - De Iraanse autoriteiten moeten stoppen met het gebruik van excessief geweld tegen burgers, de internettoegang herstellen en opgepakte demonstranten vrijlaten. Die oproep doet VN-rapporteur Mai Sato, die onderzoek deed naar het gewelddadige optreden tegen de protesten in Iran die voorafgingen aan de oorlog.

4 uur geleden