Britse (ex-)magistraten vragen stop wapenverkoop aan Israël
LONDEN (ANP/RTR) - Drie voormalige magistraten van het Britse hooggerechtshof hebben zich aangesloten bij een actie van honderden leden van de rechterlijke macht om de regering te bewegen de verkoop van wapens aan Israël te beëindigen. Zeker zeshonderd (ex-)magistraten en andere juristen hebben de Britse premier Rishi Sunak gevraagd de wapenverkoop te stoppen om te voorkomen dat Groot-Brittannië zich volgens hen schuldig zou maken aan medeplichtigheid aan volkerenmoord in de Gazastrook.
De verkoop betekent ook medeplichtigheid aan het schenden van andere vormen van beginselen van het internationaal humanitair recht, aldus de juristen. De Britten verkopen onder meer aanvalsgeweren, explosieven en militaire vliegtuigen aan Israël. Israël is voor de Britse wapenindustrie echter maar een kleine afnemer en voor Israël zijn de Britten een kleine leverancier.
De groep juristen, onder wie voormalig opperrechter Jonathan Sumption, laat weer van zich horen kort nadat in de Gazastrook drie Britse medewerkers van een voedselhulporganisatie waren omgekomen door een Israëlische luchtaanval.
Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag bepaalde in januari in een inleidende zitting in een zaak door Zuid-Afrika tegen Israël aangespannen dat Israël onmiddellijk moet afzien van bepaalde acties. Het gaat om elke actie die zou kunnen vallen onder de internationale conventie tegen genocide. Het feitelijke proces tegen Israël is bij het ICJ nog niet begonnen, maar de rechters van hof zeiden in de inleidende zitting al dat er aanwijzingen zijn dat er genocidale daden lijken plaats te vinden. Israël valt de dichtbevolkte strook sinds 7 oktober aan en er zijn volgen de gezondheidsautoriteiten in Gaza meer dan 100.000 doden en gewonden gevallen, overwegend vrouwen en kinderen. Overlevenden lijden honger vooral, volgens internationale hulporganisaties, omdat Israël toereikende hulp systematisch belemmert. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu noemt de beschuldigingen schandalig.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de treincrash in Spanje is opgelopen tot 39. Ook raakten zeker 152 personen gewond, zeggen bronnen tegen omroep RTVE.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op Truth Social zijn dreigement richting Groenland herhaald. "De NAVO zegt al twintig jaar lang tegen Denemarken dat 'ze de Russische dreiging bij Groenland moet weghouden'. Helaas is Denemarken er niet in geslaagd er iets aan te doen. Nu is het tijd en het zal gebeuren!", schrijft Trump op Truth Social.
3 uur geledenGUATEMALA-STAD (ANP) - De president van Guatemala, Bernardo Arévalo, heeft zondag de noodtoestand afgekondigd in heel het land voor een periode van dertig dagen. Het besluit volgt op een weekend vol bendegeweld in gevangenissen in en rondom de hoofdstad Guatemala-Stad.
6 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - Het aantal dodelijke slachtoffers door een treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot 21, meldt de politie. Eerder werden tien doden gemeld.
7 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Zeker tien mensen zijn omgekomen na de ontsporing van twee hogesnelheidstreinen in het zuiden van Spanje, melden de politie en hulpdiensten. Eerder meldden Spaanse media zeven doden. Ook zouden zo'n 25 mensen zwaargewond zijn geraakt bij het incident.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De extra EU-top over de situatie in Groenland is donderdag, bevestigen bronnen. De EU-regeringsleiders worden door voorzitter van de EU-leiders António Costa naar Brussel geroepen om een gezamenlijke strategie te bepalen. De Amerikaanse president Donald Trump is met extra importtarieven aan de landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd een stap te ver gegaan.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders komen op korte termijn voor een extra top bijeen "gezien de ernst van de recente ontwikkelingen", heeft voorzitter van de EU-leiders António Costa zondagavond bekendgemaakt. Dat deed hij na afloop van het ingelaste overleg met de EU-ambassadeurs over Groenland.
12 uur geleden