Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse (ex-)magistraten vragen stop wapenverkoop aan Israël

Britse (ex-)magistraten vragen stop wapenverkoop aan Israël

LONDEN (ANP/RTR) - Drie voormalige magistraten van het Britse hooggerechtshof hebben zich aangesloten bij een actie van honderden leden van de rechterlijke macht om de regering te bewegen de verkoop van wapens aan Israël te beëindigen. Zeker zeshonderd (ex-)magistraten en andere juristen hebben de Britse premier Rishi Sunak gevraagd de wapenverkoop te stoppen om te voorkomen dat Groot-Brittannië zich volgens hen schuldig zou maken aan medeplichtigheid aan volkerenmoord in de Gazastrook.

De verkoop betekent ook medeplichtigheid aan het schenden van andere vormen van beginselen van het internationaal humanitair recht, aldus de juristen. De Britten verkopen onder meer aanvalsgeweren, explosieven en militaire vliegtuigen aan Israël. Israël is voor de Britse wapenindustrie echter maar een kleine afnemer en voor Israël zijn de Britten een kleine leverancier.

De groep juristen, onder wie voormalig opperrechter Jonathan Sumption, laat weer van zich horen kort nadat in de Gazastrook drie Britse medewerkers van een voedselhulporganisatie waren omgekomen door een Israëlische luchtaanval.

Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag bepaalde in januari in een inleidende zitting in een zaak door Zuid-Afrika tegen Israël aangespannen dat Israël onmiddellijk moet afzien van bepaalde acties. Het gaat om elke actie die zou kunnen vallen onder de internationale conventie tegen genocide. Het feitelijke proces tegen Israël is bij het ICJ nog niet begonnen, maar de rechters van hof zeiden in de inleidende zitting al dat er aanwijzingen zijn dat er genocidale daden lijken plaats te vinden. Israël valt de dichtbevolkte strook sinds 7 oktober aan en er zijn volgen de gezondheidsautoriteiten in Gaza meer dan 100.000 doden en gewonden gevallen, overwegend vrouwen en kinderen. Overlevenden lijden honger vooral, volgens internationale hulporganisaties, omdat Israël toereikende hulp systematisch belemmert. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu noemt de beschuldigingen schandalig.

Meer uit Buitenland

Iran wijst onderhandelingen met VS van de hand

TEHERAN (ANP) - Iran zal niet onderhandelen met de Verenigde Staten. Dat zei de Iraanse hoogste veiligheidsfunctionaris Ali Larijani maandag op X.

7 minuten geleden
Milei wil alliantie met VS verankeren als nationaal beleid

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - De Argentijnse president Javier Milei wil de "strategische alliantie" met de Verenigde Staten onder bondgenoot Donald Trump in "nationaal beleid" verankeren. Dat zei hij zondag in zijn jaarlijkse rede voor het parlement.

17 minuten geleden
Trump: drie kandidaten op het oog voor nieuw leiderschap Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt drie kandidaten op het oog te hebben voor het leiderschap van Iran na de dood van de opperste leider ayatollah Ali Khamenei. Wie dat zijn, wil hij nog niet zeggen. "Laten we eerst de klus afmaken", zei hij zondag in een telefonisch interview met The New York Times, zo'n 36 uur na het begin van het Amerikaans-Israëlische offensief tegen Iran.

20 minuten geleden
Britse basis op Cyprus getroffen door droneaanval

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtmachtbasis RAF Akrotiri op Cyprus is in de nacht van zondag op maandag getroffen door een droneaanval, heeft het Britse ministerie van Defensie laten weten. Een Cypriotische regeringswoordvoerder heeft via X laten weten dat de schade beperkt is gebleven.

23 minuten geleden
Israël valt doelwitten van Hezbollah over heel Libanon aan

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Het Israëlische leger is begonnen met aanvallen op doelen van Hezbollah in heel Libanon. In de zuidelijke voorsteden van de Libanese hoofdstad Beiroet, een bolwerk van de militie, waren explosies te horen.

26 minuten geleden
Frankrijk, Duitsland en VK bereid tot defensieve actie tegen Iran

BERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP) - De leiders van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben verklaard bereid te zijn "noodzakelijke en proportionele defensieve acties" te ondernemen als reactie op Iraanse vergeldingsaanvallen, met als doel de militaire capaciteiten van Teheran "bij de bron te vernietigen". Dat schrijven de landen, ook bekend als E3, in een gezamenlijke verklaring.

7 uur geleden
Starmer: VS mogen Britse bases gebruiken tegen raketten Iran

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft een verzoek van de Verenigde Staten geaccepteerd om Britse bases te gebruiken voor defensieve aanvallen op Iraanse raketten in opslagdepots of lanceerinstallaties.

7 uur geleden