Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse en Turkse centrale banken houden rentetarieven onveranderd

Britse en Turkse centrale banken houden rentetarieven onveranderd

LONDEN/ANKARA (ANP) - De Bank of England en de Turkse centrale bank hebben hun rentetarieven onveranderd gelaten. Beide besluiten waren conform de verwachting van economen. De Britse centrale bank hield de rente in het Verenigd Koninkrijk onveranderd op 5 procent. In augustus werd de Britse rente nog voor het eerst sinds 2020 verlaagd, met een kwart procentpunt.

De rente in Turkije bleef opnieuw ongewijzigd op het hoge niveau van 50 procent om de torenhoge inflatie in het land te bestrijden. De kosten van het levensonderhoud in Turkije zijn in augustus wel sterk afgenomen, waarmee de eerdere forse renteverhogingen effect lijken te hebben. De Turkse centrale bank begon het rentetarief in juni 2023 te verhogen en bracht deze geleidelijk van 8,5 procent naar 50 procent.

De Turkse inflatie kwam afgelopen maand uit op 52 procent, tegen 62 procent in juli. Ondanks die afkoeling ligt de inflatie nog altijd ruim tien keer hoger dan de officiƫle doelstelling van de centrale bank.

Voorzichtig blijven

De Britse inflatie bedroeg in augustus 2,2 procent en bleef daarmee boven de doelstelling van 2 procent van de Bank of England. Gouverneur Andrew Bailey van de Bank of England verklaarde in een toelichting op het rentebesluit dat de centrale bank voorzichtig moet blijven om de rente "niet te snel en te sterk te verlagen", aangezien de inflatie nog altijd boven de doelstelling ligt.

De beleidsbepalers van de Britse centrale bank waren niet unaniem over het rentebesluit. Acht van de negen bestuurders stemden voor het handhaven van de rente en een bestuurder had liever een verdere verlaging gezien.

Ook de Noorse centrale bank hield de rente donderdag onveranderd, op 4,5 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 2008. De Norges Bank gaf daarbij aan pas op zijn vroegst in het eerste kwartaal van 2025 een geleidelijke verlaging van de rente te voorzien. De Noorse centrale bank houdt de rente hoog om de Noorse kroon te steunen, die dit jaar flink in waarde is gedaald. Woensdag verlaagde de Amerikaanse centrale bank voor het eerst in vier jaar de rente. De Europese Centrale Bank schroefde vorige week al voor de tweede keer dit jaar de rente terug.

Meer uit Financieel

IMF-hoofd: moeilijke weg naar economische stabiliteit Venezuela

WASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.

26 minuten geleden
Vleesverwerker Vion verkoopt twee Duitse slachterijen

BOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.

36 minuten geleden
Boeing: oorlog heeft nog geen impact op vliegtuigleveringen

ARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.

2 uur geleden
Oliebedrijven kelderen op beurzen, luchtvaartsector hard omhoog

AMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciƫle scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.

3 uur geleden
Nederlands Euclyd wil 100 miljoen ophalen voor productie AI-chips

EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.

5 uur geleden
CO2-opslagproject Porthos in Noordzee jaar vertraagd

ROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.

5 uur geleden
Nederlandse reders terughoudend over heropening Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.

5 uur geleden