Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse en Turkse centrale banken houden rentetarieven onveranderd

Britse en Turkse centrale banken houden rentetarieven onveranderd

LONDEN/ANKARA (ANP) - De Bank of England en de Turkse centrale bank hebben hun rentetarieven onveranderd gelaten. Beide besluiten waren conform de verwachting van economen. De Britse centrale bank hield de rente in het Verenigd Koninkrijk onveranderd op 5 procent. In augustus werd de Britse rente nog voor het eerst sinds 2020 verlaagd, met een kwart procentpunt.

De rente in Turkije bleef opnieuw ongewijzigd op het hoge niveau van 50 procent om de torenhoge inflatie in het land te bestrijden. De kosten van het levensonderhoud in Turkije zijn in augustus wel sterk afgenomen, waarmee de eerdere forse renteverhogingen effect lijken te hebben. De Turkse centrale bank begon het rentetarief in juni 2023 te verhogen en bracht deze geleidelijk van 8,5 procent naar 50 procent.

De Turkse inflatie kwam afgelopen maand uit op 52 procent, tegen 62 procent in juli. Ondanks die afkoeling ligt de inflatie nog altijd ruim tien keer hoger dan de officiële doelstelling van de centrale bank.

Voorzichtig blijven

De Britse inflatie bedroeg in augustus 2,2 procent en bleef daarmee boven de doelstelling van 2 procent van de Bank of England. Gouverneur Andrew Bailey van de Bank of England verklaarde in een toelichting op het rentebesluit dat de centrale bank voorzichtig moet blijven om de rente "niet te snel en te sterk te verlagen", aangezien de inflatie nog altijd boven de doelstelling ligt.

De beleidsbepalers van de Britse centrale bank waren niet unaniem over het rentebesluit. Acht van de negen bestuurders stemden voor het handhaven van de rente en een bestuurder had liever een verdere verlaging gezien.

Ook de Noorse centrale bank hield de rente donderdag onveranderd, op 4,5 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 2008. De Norges Bank gaf daarbij aan pas op zijn vroegst in het eerste kwartaal van 2025 een geleidelijke verlaging van de rente te voorzien. De Noorse centrale bank houdt de rente hoog om de Noorse kroon te steunen, die dit jaar flink in waarde is gedaald. Woensdag verlaagde de Amerikaanse centrale bank voor het eerst in vier jaar de rente. De Europese Centrale Bank schroefde vorige week al voor de tweede keer dit jaar de rente terug.

Meer uit Financieel

Verandering bij Wereldbank door bezuinigingen ontwikkelingshulp

WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank wil ontwikkelingshulp meer laten aansluiten bij de nationale belangen van donerende landen. Dat is nodig omdat steeds meer overheden bezuinigen op ontwikkelingshulp. Ook in Nederland is dit het geval. Door anders te werk te gaan hoopt de Wereldbank landen te bewegen toch geld te blijven storten, heeft bestuurslid Eugene Rhuggenaath laten weten bij de jaarvergadering van de bank in Washington.

20 minuten geleden
Verzekeraars krijgen weer minder schadeclaims van woningbranden

DEN HAAG (ANP) - Verzekeraars hebben vorig jaar opnieuw minder schadeclaims van woningbranden gekregen. Ook het totaal uitgekeerde schadebedrag is afgenomen. Dit meldt het Verbond van Verzekeraars op basis van nieuwe cijfers.

3 uur geleden
Sluiproute dividendbelasting veel groter dan gedacht, zegt SOMO

AMSTERDAM (ANP) - De belastingvrijstelling waarmee bedrijven via inkoop van eigen aandelen dividendbelasting ontwijken, blijkt veel groter dan tot nu toe werd aangenomen. Volgens nieuw onderzoek van de Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) zou het afschaffen van deze regeling de schatkist minstens 2,2 miljard euro per jaar opleveren. Dat is ruim twee keer zoveel als het Centraal Planbureau (CPB) inschat in de doorrekening Keuzes in Kaart 2027-2030.

6 uur geleden
Amerikaanse banken eindigen hoger op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Bank of America en Morgan Stanley zijn woensdag hoger geëindigd op de aandelenbeurzen in New York. De Amerikaanse banken openden de boeken, waaruit hogere winsten naar voren kwamen, onder meer dankzij goede resultaten met zakenbankieren.

8 uur geleden
Luchtvaartbranche VS dringt aan op beëindiging shutdown

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartbranche dringt aan op het beëindigen van de overheidssluiting in de Verenigde Staten. Topman Chris Sununu van Airlines for America wijst daarbij op de toenemende druk op luchtverkeersleiders, die door de zogeheten shutdown zonder loon moeten werken.

8 uur geleden
Ryanair schrapt deze winter routes en capaciteit in Duitsland

BERLIJN (ANP) - Ryanair schrapt het komende winterseizoen 24 routes van en naar Duitsland en schroeft de capaciteit terug met 800.000 vliegtuigstoelen. Dat heeft de Ierse budgetmaatschappij woensdag bekendgemaakt. Als reden noemt Ryanair het falen van de Duitse regering om de vliegbelasting te verlagen.

11 uur geleden
ASML bij sterkste stijgers in AEX na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - ASML is woensdag tussen de koplopers in de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam geëindigd. De chipmachinefabrikant uit Veldhoven presenteerde zijn kwartaalresultaten, die in de smaak vielen bij beleggers. Het aandeel noteerde aan het einde van de handelsdag 3,1 procent hoger.

12 uur geleden