Britse en Turkse centrale banken houden rentetarieven onveranderd
LONDEN/ANKARA (ANP) - De Bank of England en de Turkse centrale bank hebben hun rentetarieven onveranderd gelaten. Beide besluiten waren conform de verwachting van economen. De Britse centrale bank hield de rente in het Verenigd Koninkrijk onveranderd op 5 procent. In augustus werd de Britse rente nog voor het eerst sinds 2020 verlaagd, met een kwart procentpunt.
De rente in Turkije bleef opnieuw ongewijzigd op het hoge niveau van 50 procent om de torenhoge inflatie in het land te bestrijden. De kosten van het levensonderhoud in Turkije zijn in augustus wel sterk afgenomen, waarmee de eerdere forse renteverhogingen effect lijken te hebben. De Turkse centrale bank begon het rentetarief in juni 2023 te verhogen en bracht deze geleidelijk van 8,5 procent naar 50 procent.
De Turkse inflatie kwam afgelopen maand uit op 52 procent, tegen 62 procent in juli. Ondanks die afkoeling ligt de inflatie nog altijd ruim tien keer hoger dan de officiële doelstelling van de centrale bank.
Voorzichtig blijven
De Britse inflatie bedroeg in augustus 2,2 procent en bleef daarmee boven de doelstelling van 2 procent van de Bank of England. Gouverneur Andrew Bailey van de Bank of England verklaarde in een toelichting op het rentebesluit dat de centrale bank voorzichtig moet blijven om de rente "niet te snel en te sterk te verlagen", aangezien de inflatie nog altijd boven de doelstelling ligt.
De beleidsbepalers van de Britse centrale bank waren niet unaniem over het rentebesluit. Acht van de negen bestuurders stemden voor het handhaven van de rente en een bestuurder had liever een verdere verlaging gezien.
Ook de Noorse centrale bank hield de rente donderdag onveranderd, op 4,5 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 2008. De Norges Bank gaf daarbij aan pas op zijn vroegst in het eerste kwartaal van 2025 een geleidelijke verlaging van de rente te voorzien. De Noorse centrale bank houdt de rente hoog om de Noorse kroon te steunen, die dit jaar flink in waarde is gedaald. Woensdag verlaagde de Amerikaanse centrale bank voor het eerst in vier jaar de rente. De Europese Centrale Bank schroefde vorige week al voor de tweede keer dit jaar de rente terug.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
2 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
2 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
4 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO wil de CO2-uitstoot die de bank financiert terugdringen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil de uitstoot van klanten waar de bank krediet aan verstrekt, verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.
6 uur geleden