Britse economie krimpt meer dan verwacht
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse economie is in het derde kwartaal meer gekrompen dan verwacht, met 0,3 procent. Daarmee is vermoedelijk ook het begin ingezet van een langdurige recessie.
Eerder ging het Britse statistiekbureau uit van een krimp met 0,2 procent voor de afgelopen driemaandsperiode. De economie in Groot-Brittannië werd met name gedrukt door een daling van de productie, met 2,5 procent. Het land worstelt vooral met een crisis door de gestegen kosten. Vorig jaar ging de economie nog gebukt onder de strenge coronamaatregelen.
De Bank of England waarschuwde vorige maand dat de Britse economie in een recessie terecht zal komen. Deze periode van krimp zou volgens de beleidsmakers tot wel twee jaar kunnen duren als de rentes sterk blijven oplopen. Ook zonder renteverhogingen zou de economie tot eind 2023 krimpen, aldus de ramingen.
Belastingen
De krimp van de economie maakt het voor de Britse minister van Financiën Jeremy Hunt lastig om zijn beleid uit te voeren. Hunt wil onder andere de belastingen verhogen en snijden in de uitgaven.
Het inkomen van Britse huishoudens is nu voor het vierde kwartaal gedaald. Daarmee is de levensstandaard van Britten volgens economen hard op weg om tot het laagste niveau in tientallen jaren te zakken. Gecorrigeerd voor inflatie, is het besteedbaar inkomen per persoon met 0,5 procent gedaald in het derde kwartaal.
Recessie
"Groot-Brittannië zit vrijwel zeker al in een recessie die mogelijk dieper is dan die van de vroege jaren 90. Het drukkend effect op de inkomens van huishoudens zal toenemen naarmate de rente stijgt", zegt een econoom van het Britse accountancykantoor RSM UK.
De cijfers van donderdag onderstrepen de koopkrachtcrisis, die de ergste industriële onrust in decennia heeft aangewakkerd. Britse werknemers, van machinisten tot verpleegkundigen, staken al maanden om loonsverhogingen af te dwingen die overeenkomen met de inflatie.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bij vuurwerkwinkels is het maandag al een grote drukte met mensen die bestellingen komen afhalen nu het dit jaar waarschijnlijk voor het laatst is dat Nederlanders consumentenvuurwerk mogen afsteken. Lange rijen met afhalers staan voor de winkels. Vooral de zogenoemde compounds, een cakebox met een enkele lont, doen het uitstekend. Vuurwerkverkopers zien dat mensen vaker in groepen gezamenlijk vuurwerk inkopen, bijvoorbeeld als vriendenclubs of in familieverband.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna alle gemeenten zijn er in 2025 net zoveel vuurwerkwinkels als een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers over het aantal vuurwerkverkooppunten in Nederland die het ANP heeft opgevraagd bij de omgevingsdiensten.
39 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen. Beleggers deden het rustig aan na het lange kerstweekeinde. Met nog twee volle handelsdagen en een halve handelsdag te gaan, stevent de Amsterdamse hoofdindex af op een winst van ruim 7 procent in 2025. Op oudejaarsdag kennen de beurzen in Amsterdam, Brussel, Parijs en Londen een verkorte handelssessie en zijn de markten in Frankfurt, Zürich en Milaan gesloten. Op 1 januari blijven alle beurzen dicht. Op vrijdag 2 januari wordt de handel weer hervat.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Verzekeraar Allianz Direct verwacht een forse stijging van het aantal schadeclaims rond de jaarwisseling door het naderende vuurwerkverbod. Volgens het bedrijf zorgt dat er waarschijnlijk voor dat veel mensen deze jaarwisseling nog extra vuurwerk zullen afsteken.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Chinese BYD is dit jaar waarschijnlijk 's werelds grootste verkoper van elektrische auto's. Het neemt die titel over van Tesla. De twee autobedrijven komen binnenkort met hun verkoopcijfers over 2025. Volgens een maandag verschenen analyse van het Franse persbureau AFP op basis van verkoopgegevens die al bekend zijn, is het vrijwel uitgesloten dat het Amerikaanse bedrijf onder leiding van Elon Musk zijn leidende positie behoudt.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De wapenexport van Duitsland is dit jaar gedaald, na de records van de afgelopen twee jaar door de sterk toegenomen export van defensiemateriaal naar Oekraïne. Volgens het Duitse ministerie van Economische Zaken werden tot 8 december van dit jaar vergunningen gegeven voor een export ter waarde van 8,4 miljard euro. In 2024 was dat nog 13,3 miljard en in 2023 ruim 12,1 miljard.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Het Zuid-Koreaanse e-commercebedrijf Coupang heeft maandag een compensatieregeling aangekondigd ter waarde van 1,69 biljoen won (ongeveer 1 miljard euro) voor bijna 34 miljoen gebruikers vanwege een groot datalek. Het verlies van klantgegevens werd op 18 november bekendgemaakt en leidde tot een golf van protesten van gebruikers en parlementariërs in Zuid-Korea. Topman Park Dae-jun stapte eerder deze maand op.
2 uur geleden