Britse economie groeide in snelste tempo sinds WO II
LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Britse economie heeft vorig jaar een stevig herstel laten zien na de inzinking in het eerste coronajaar 2020. Volgens het Britse statistiekbureau groeide de economie vorig jaar met 7,5 procent. Een jaar eerder ging het nog om een krimp met 9,4 procent als gevolg van de crisis. De Britse groei was de sterkste sinds de Tweede Wereldoorlog.
Ondanks de opkomst van de omikronvariant van het coronavirus was de Britse economie in het slotkwartaal van vorig jaar goed voor een groei van 1 procent. Daarmee werd het groeitempo van het derde kwartaal nagenoeg geëvenaard. De coronaperikelen hielden Britten in de maand december wel vaker thuis. In die maand was sprake van een daling van het bruto binnenlands product met 0,2 procent.
De cijfers zullen evengoed voor opluchting zorgen bij premier Boris Johnson, die worstelt met een crisis rond de almaar oplopende kosten van levensonderhoud. Daarnaast ligt de premier onder vuur omdat hij coronaregels zou hebben overtreden op het moment dat het land op slot zat. Mogelijk sporen de groeicijfers de Bank of England ook aan om de rentes nog sneller te verhogen om de inflatie te beteugelen.
De Britse economie profiteerde van de miljarden aan overheidssteun die in de economie werden gepompt in crisistijd. De verwachting is dat de Britse economie het dit jaar ook weer beter zal doen dan die van andere grote landen. Maar op productieniveau is het land nog niet volledig hersteld van de crisis. Dat is in andere landen als Frankrijk en de Verenigde Staten al wel het geval.
Britse bedrijven ondervonden in de laatste weken van 2021 hinder van het wijdverbreide ziekteverzuim. Dat hield weer verband met het virus en de aanhoudende verstoringen van de toeleveringsketen. Doordat de coronabeperkingen tot in het nieuwe jaar gelden, wordt ook verwacht dat januari een zwakkere maand zal zijn. In de loop van het jaar wordt verder herstel verwacht waarbij de Britse economie dan weer op het niveau van voor de crisis zal uitkomen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag iets lager gesloten. Beleggers hielden de ontwikkelingen rond de Iran-oorlog en de olieprijzen in de gaten. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) maakte woensdag de strategische vrijgave van 400 miljoen vaten olie uit de noodreserves bekend, omdat door de oorlog vrijwel geen olietankers meer door de Straat van Hormuz varen en de olieprijzen flink zijn gestegen.
1 uur geledenMONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - De kosten van vliegtickets kunnen met 9 procent stijgen nu de brandstofprijzen scherp zijn gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt de topman van de International Air Transport Association (IATA) Willie Walsh.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Tijdens de Belgische nationale vakbondsbetoging in Brussel zijn vijftig mensen afgevoerd, meldt de Brusselse politie. Aan de manifestatie deden volgens de politie ongeveer 80.000 mensen mee. Die verliep volgens de politie over het algemeen vreedzaam.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP/AFP) - KLM verhoogt de prijzen voor retourtickets van langeafstandsvluchten vanwege de gestegen kerosineprijs met 50 euro. De prijsverhoging geldt sinds woensdag voor Economy Class-stoelen van zowel de Nederlandse luchtvaartmaatschappij als partner Air France. De prijsverhoging geldt volgens een woordvoerster niet voor retourtickets van dochterbedrijf Transavia.
4 uur geleden