Britse economie belandt in een recessie
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is in een recessie beland. Dat zorgt voor grote moeilijkheden voor de Britse premier Rishi Sunak die in de aanloop naar nieuwe verkiezingen juist had beloofd dat hij de economie zou laten groeien.
Volgens het Britste statistiekbureau is de economie in het Verenigd Koninkrijk in de drie maanden tot en met december met 0,3 procent gekrompen. Daarmee ging het slechter met de economie dan economen in doorsnee hadden voorzien.
In de zomerperiode was al sprake van 0,1 procent krimp. Economen spreken doorgaans van een recessie bij twee opeenvolgende kwartalen met krimp.
Hoge inflatie
Sunak maakte de groei van de economie vorig jaar tot een van de vijf belangrijkste beloften. Maar de cijfers wijzen uit dat de Britse economie in zijn eerste volledige jaar als premier stagneerde.
Vooral de hoge inflatie zat de Britse consumptie dwars. Ook had de economie in het land duidelijk last van de snel gestegen rente, waardoor de leenkosten zijn opgelopen. Daarnaast zijn er heel veel stakingen geweest in het Verenigd Koninkrijk, omdat werknemers in bijvoorbeeld de zorg en het openbaar vervoer hogere lonen eisten. Die stakingen hebben ook een rem op de economie gezet.
Nederland
Wanneer er precies nieuwe parlementsverkiezingen zijn in Groot-Brittanniƫ, is nog niet duidelijk. Maar de verwachting is dat dit ergens in het najaar wordt.
De Nederlandse economie is juist uit een recessie gekomen, werd woensdag bekend. Na drie kwartalen met economische krimp op rij, nam de omvang van de economie in Nederland afgelopen kwartaal weer licht toe. Die opleving was vooral te danken aan een hogere consumptie door huishoudens.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - Nederlands enige drijvende terminal voor vloeibaar aardgas (lng) blijft waarschijnlijk nog tot 2036 in de Eemshaven liggen. Eigenaren Gasunie en Vopak hebben hierover een zogeheten conditionele investeringsbeslissing genomen, nadat het kabinet onlangs al met de nodige toezeggingen kwam.
11 minuten geledenTAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Maker van AI-chips en grafische processors Nvidia komt met een nieuwe chip die de dominantie van Intel in de pc-wereld moet doorbreken. Hiermee waagt het Amerikaanse concern, tegenwoordig de grote speler als het gaat om AI-chips, opnieuw een poging op de markt voor pc-processors. Een eerdere poging ruim tien jaar geleden mislukte.
57 minuten geledenDE MEERN (ANP) - Nederlanders hebben de afgelopen maand iets minder hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Ondanks de afname was het op maart na de drukste maand van het jaar tot nu toe. Toen haalden veel mensen hun hypotheekaanvraag naar voren, omdat ze er rekening mee hielden dat de hypotheekrentes zouden stijgen door geopolitieke onrust.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De horeca heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 2,2 procent meer omgezet dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De omzet van de sector laat daarmee al twintig kwartalen op rij een groei zien. Het laatste kwartaal waarin de omzet van de horeca kromp, was het eerste kwartaal van 2021 toen er nog coronamaatregelen golden. De omzetgroei in het eerste kwartaal van 2026 is wel de kleinste groei in de afgelopen vijf jaar.
1 uur geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft afgelopen maand de grootste toename in productieomvang doorgemaakt in ruim vier jaar. De instroom van nieuwe orders hield echter grotendeels verband met paniekaankopen van klanten door verstoringen in de toeleveringsketens door de oorlog in het Midden-Oosten, meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi). Volgens de organisatie gebeurde het dat bedrijven orders eerder plaatsten om voorspelde prijsstijgingen voor te blijven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in april meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,4 procent, na een stijging van 3,2 procent in maart. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 2,6 procent hoger dan een jaar geleden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Belgische identificatieapp itsme is vanaf maandag breed te gebruiken in Nederland. De app wordt de opvolger van iDIN, de identificatiedienst waarmee je via je bank kunt inloggen bij verzekeraars, webwinkels en tal van andere organisaties. Mensen die zich ergens willen identificeren met iDIN kunnen dit voortaan ook doen met itsme. Daarvoor moeten ze kiezen voor een speciale optie in het iDIN-menu.
9 uur geleden