Britse centrale bank verlaagt rente voor het eerst sinds 2020
LONDEN (ANP) - De Bank of England heeft het belangrijkste rentetarief in het Verenigd Koninkrijk voor het eerst sinds 2020 verlaagd. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de kwakkelende economie ondersteunen, nu de inflatie voldoende lijkt te zijn afgekoeld. Economen hadden gewaarschuwd dat het erom zou spannen of de centrale bank de rente wel of niet zou verlagen. Beurshandelaren gingen uit van een kans van 60 procent op een renteverlaging.
De Britse centrale bank begon in december 2021 als een van de eerste centrale banken met het verhogen van de rente in de strijd tegen de hoge inflatie. In totaal werd de rente veertien keer op rij opgeschroefd tot 5,25 procent, het hoogste niveau sinds 2008. Sinds augustus 2023 bleef de rente op dat niveau staan. De centrale bank verlaagde het rentetarief nu met een kwart procentpunt naar 5,0 procent.
Gouverneur Andrew Bailey van de Bank of England had bij de vorige rentevergadering in juni nog aangegeven dat het nog te vroeg is om de rente te verlagen. "We moeten er zeker van zijn dat de inflatie laag zal blijven", verklaarde Bailey vorige maand.
Taylor Swift
Ook waarschuwde investeringsbank TD Securities dat de tour van Taylor Swift mogelijk zou kunnen leiden tot uitstel van een renteverlaging door de Bank of England in augustus. Deze maand trekken namelijk honderdduizenden fans naar de concerten van de zangeres in Londen. Die fans geven veel geld uit aan bijvoorbeeld hotelovernachtingen, waardoor de inflatie mogelijk tijdelijk wordt opgedreven.
De Britse inflatie kwam in juni uit op 2 procent en ligt daarmee al twee maanden op rij in lijn met de doelstelling van de centrale bank. De zogeheten kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen voor energie, voeding, alcohol en tabak niet worden meegenomen, bleef echter ruim boven de doelstelling van 2 procent.
Rentebesluit VS
De beleidsbepalers van de centrale bank waren niet unaniem over het rentebesluit. Vijf van de negen bestuurders stemden voor een renteverlaging. Vier bestuurders stemden tegen.
Met de renteverlaging loopt de Britse centrale bank voor op de Amerikaanse Federal Reserve. Die hield de rente in de VS woensdag opnieuw onveranderd. De Europese Centrale Bank nam eerder deze maand ook een rentepauze, nadat de rente in de eurozone in juni al voor het eerst in jaren werd verlaagd. Met de rentepauze wil de ECB meer tijd winnen om er zeker van te zijn dat de inflatie verder afkoelt voordat de rente opnieuw wordt verlaagd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De verkoopgolf in technologieaandelen hield dinsdag aan op Wall Street, gevoed door groeiende zorgen over de hoge waarderingen in de sector. Daarbij maken beleggers zich steeds meer zorgen of de enorme investeringen in AI wel terugverdiend kunnen worden. Ook zorgen over mogelijke renteverhogingen van de Amerikaanse centrale bank hangen boven de markten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) hekelt Amerikaanse voorstellen die ASML zouden dwingen zijn export naar China verder te beperken. "Exportcontrole werkt gewoon het beste als landen samenwerken uit overtuiging en niet als beleid over de grenzen wordt opgelegd", zei hij in een gesprek met media na overleg in Washington.
7 uur geledenPARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische staatsoliebedrijf Petronas heeft opnieuw een belangrijke olie- en gasvondst gedaan voor de kust van Suriname. Dat maakte de Surinaamse president Jennifer Simons dinsdag bekend tijdens een energieconferentie. De vondst werd gedaan in het zogeheten Blok 52 in het diepzeegebied, dat op ongeveer 125 kilometer van de kust ligt.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een evacuatieplan is in gang gezet om honderden schepen met ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Golf veilig via de Straat van Hormuz te laten vertrekken. Dat gebeurde nadat Iran en de VS een staakt-het-vuren hadden bereikt, maakte een scheepvaartagentschap van de Verenigde Naties dinsdag bekend.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De stroomprijs in Nederland stijgt woensdagavond naar verwachting tot het hoogste niveau in jaren, blijkt uit gegevens van handelsplatform Epex Spot. Ook in andere Europese landen stijgt de stroomprijs door een recordvraag naar koeling vanwege de hoge temperaturen. Als gevolg daarvan gaat de dynamische stroomprijs naar het hoogste niveau ooit, volgens vergelijkingssite Keuze.nl.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bierbrouwer heeft de Braziliaan Rafael Oliveira als nieuwe topman benoemd. Hij volgt Dolf van den Brink op, die in januari aankondigde te vertrekken. De AEX-index sloot dinsdag fors lager doordat de chipbedrijven eindigden met flinke minnen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds 2008 hebben architectenbureaus weer genoeg opdrachten voor ongeveer een halfjaar, maakte de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) bekend na onderzoek. Dat is opvallend omdat de sector de afgelopen jaren juist te maken had met vertragingen bij bouwprojecten en economische onzekerheid.
12 uur geleden