Britse centrale bank verlaagt rente met kwart procentpunt
LONDEN (ANP) - De Bank of England heeft het rentetarief in het Verenigd Koninkrijk met een kwart procentpunt verlaagd tot 4,75 procent. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de kwakkelende economie ondersteunen. Het is de tweede renteverlaging dit jaar. In augustus werd de Britse rente voor het eerst sinds 2020 verlaagd, eveneens met een kwart procentpunt.
In oktober hield de centrale bank de rente nog onveranderd. Gouverneur Andrew Bailey van de Bank of England stelde destijds dat de centrale bank voorzichtig moet blijven om de rente "niet te snel en te sterk te verlagen". Dat kwam doordat de inflatie in augustus nog boven de doelstelling van 2 procent lag. In september nam de inflatie echter scherp af tot 1,7 procent en lag daarmee voor het eerst sinds april 2021 onder de doelstelling. Economen hadden dan ook gerekend op een renteverlaging in oktober.
De beleidsbepalers van de Britse centrale bank waren niet unaniem over het rentebesluit. Acht van de negen bestuurders stemden voor het verlagen van de rente en een bestuurder had liever een onveranderde rente gezien.
Zweedse bank
De Zweedse centrale bank verlaagde donderdag ook de rente. De Riksbank besloot om de rente met een stevige stap van een half procentpunt te verlagen tot 2,75 procent om de stagnerende economie te stimuleren. Het was de vierde renteverlaging dit jaar. De centrale bank gaf tevens aan dat de rente in december en in de eerste helft van 2025 mogelijk verder zal worden verlaagd.
De Noorse centrale bank hield daarentegen de rente onveranderd op 4,5 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 2008. De Norges Bank hield daarbij vast aan de verwachting pas op zijn vroegst in het eerste kwartaal van 2025 een geleidelijke verlaging van de rente te voorzien. De Noorse centrale bank houdt de rente hoog om de Noorse kroon te steunen, die dit jaar flink in waarde is gedaald.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse brancheorganisatie voor wegtransport vraagt de overheid om financiële steun door de sterke stijging van dieselprijzen. Volgens de vereniging van transport- en logistieke bedrijven BGL werkt de dure diesel uiteindelijk door in de consumentenprijzen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door de stijgende energieprijzen en het uitblijven van overheidsmaatregelen komt de Nederlandse chemiesector in zware problemen, waarschuwt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten. "Er is een gebrek aan urgentie bij het kabinet", zei ze in het programma Buitenhof.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gros van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil dat het kabinet spoedig met maatregelen komt om de torenhoge energie- en brandstofprijzen te dempen, meldt Ondernemend Nederland (ONL) na onderzoek. De ondernemersvereniging pleit voor een structurele verlaging van de energie- en brandstofprijzen en niet voor een "tijdelijke pleister".
8 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
1 dag geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
1 dag geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
1 dag geleden