Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse centrale bank koopt meer schulden op na onrust op markten

Britse centrale bank koopt meer schulden op na onrust op markten

LONDEN (ANP) - De centrale bank van het Verenigd Koninkrijk ziet zich genoodzaakt om meer obligaties op te kopen om paniek op de financiële markten te voorkomen. Die ingreep volgt op de nieuwe uitverkoop van Britse staatsleningen op maandag.

De Bank of England (BoE) zal nu ook Britse schuldpapieren opkopen waarvan de rentebetalingen zijn gebaseerd op de inflatie. Hier zal dagelijks maximaal 5 miljard pond (5,7 miljard euro) naartoe gaan, naast de aankoop van andere Britse schuldpapieren voor nog eens 5 miljard pond.

Eind september greep de centrale bank in op de obligatiemarkten doordat Britse staatsobligaties, ook wel gilts genoemd, hard in waarde daalden door zorgen over de staatsbegroting van het Verenigd Koninkrijk. Door die uitverkoop van gilts dreigden pensioenfondsen in de problemen te komen.

Panieksituaties

De aankopen van de aan inflatie gelinkte obligaties lopen in principe tot 14 oktober. De BoE benadrukt de omvang van zijn opkoopprogramma verder aan te kunnen passen zolang de marktomstandigheden daarom vragen.

De problemen op de financiële markten ontstonden nadat de Britse minister van Financiën Kwasi Kwarteng zijn begrotingsplannen toelichtte. Hij kondigde forse belastingverlagingen aan in combinatie met extra uitgaven om bedrijven en huishoudens te helpen met hun energierekening. Daarvoor moet het land tientallen miljarden ponden bijlenen, wat de vrees voedde dat de inflatie in weerwil van alle renteverhogingen alsnog blijft stijgen. Een van de meest omstreden maatregelen, de verlaging van het hoogste belastingtarief voor de rijkste Britten, draaide Kwarteng na forse druk terug.

Econoom Tobias Adrian van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) reageert positief op het ingrijpen door de Britse centrale bank. Maar hij vreest dat zich elders op de wereld soortgelijke panieksituaties als in het Verenigd Koninkrijk kunnen voordoen. Hij signaleert dat het overal veel moeilijker is geworden om beleggingen snel makkelijk van de hand te doen als je dat als belegger wil. "Wereldwijde markten vertonen spanningen omdat beleggers de laatste tijd meer risicomijdend zijn geworden te midden van verhoogde onzekerheid over de economie en over beleid", aldus Adrian die hierin een van de risico's ziet waarvoor het mondiale financiële systeem momenteel waakzaam moet zijn.

Meer uit Financieel

Tuinders merken voorlopig niet veel van hogere energieprijzen

ZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.

52 minuten geleden
Japan gaat strategische olievoorraden vrijgeven

TOKIO (ANP/RTR) - Japan gaat strategische oliereserves vrijgeven om zo de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan. Dat heeft de Japanse premier Sanae Takaichi aangekondigd.

1 uur geleden
LTO vreest hogere kosten voor boeren door oorlog in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO vreest dat Nederlandse boeren te maken krijgen met hogere kosten door de oorlog in het Midden-Oosten. Daardoor is de Straat van Hormuz afgesloten, een belangrijke zeestraat voor het vervoeren van olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng).

1 uur geleden
KLM vliegt komende twee weken nog niet op Dubai door oorlog

SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt voorlopig nog niet op Dubai vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij heeft alle vluchten naar de Arabische bestemming geschrapt tot en met 28 maart.

2 uur geleden
Leiders G7 gaan praten over vrijgave strategische oliereserves

PARIJS (ANP/AFP) - De leiders van de G7-landen gaan woensdagmiddag praten over een mogelijke vrijgave van strategische oliereserves vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat overleg via videoverbinding wordt voorgezeten door de Franse president Emmanuel Macron. Frankrijk is momenteel voorzitter van de G7.

2 uur geleden
Nederland moet noodvoorraad gas opbouwen, zegt Gasunie

GRONINGEN (ANP) - Gasnetbeheerder Gasunie heeft de regering opgeroepen om een strategische noodvoorraad voor gas op te bouwen. Onderzoek wijst namelijk uit dat aanvullende maatregelen nodig zijn om een mogelijk gastekort op te kunnen vangen, mocht er een maandenlange verstoring in de gasaanvoer optreden.

3 uur geleden
Orderboek defensieconcern Rheinmetall groeit hard

DÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft zijn orderboek vorig jaar hard zien groeien naar een nieuw record. Door de grote investeringen in Europa in herbewapening ontvangt het bedrijf veel opdrachten. Volgens Rheinmetall was het orderboek eind vorig jaar 63,8 miljard euro waard. Dat is een toename van 36 procent vergeleken met een jaar eerder.

3 uur geleden