Britse brexitminister vrijdag naar Brussel, al is 'kloof flink'
BRUSSEL/LONDEN (ANP) - De Britse brexitminister David Frost gaat vrijdag naar Brussel om te proberen "de flinke kloof" die er nog is tussen de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk over de handel met Noord-Ierland te overbruggen. Beide partijen deden de afgelopen dagen voorstellen om uit het hoogopgelopen meningsverschil te geraken.
De Europese Commissie heeft echt haar best gedaan om de obstakels aan te pakken waarop Britse goederen met bestemming Noord-Ierland sinds de brexit stuiten, erkent de Britse regering. "We bestuderen de voorstellen van Eurocommissaris Maros Šefčovič positief en constructief."
"Niettemin is het duidelijk dat er nog een aanzienlijke kloof is tussen onze twee standpunten", zegt een woordvoerder van de regering in Londen. Alle voorstellen die nu op tafel liggen "vereisen de komende dagen intensieve bespreking". Frost en Šefčovič beginnen daar vrijdag mee.
Šefčovič bood woensdag aan dat Noord-Ierland de controles op Britse goederen fors zou kunnen versoepelen. Die controles zijn afgesproken om de Europese markt te beschermen nu het Verenigd Koninkrijk niet langer deel uitmaakt van de EU. Dat zou ook kunnen met grenscontroles tussen Noord-Ierland, dat bij het VK hoort, en EU-land Ierland. Maar dat is een groot taboe omdat zo'n harde grens de zwaarbevochten vrede tussen Brits-gezinde protestanten en pro-Ierse katholieken op het spel zou kunnen zetten.
Maar Londen noemt de afspraken over Noord-Ierland onwerkbaar en dreigt ze op te zeggen. De EU maakt zich op om in dat geval hard terug te slaan, klinkt het in Brussel.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
14 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
16 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
18 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
1 dag geleden