Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse bedrijven maken excuses voor rol in slavenhandel

Britse bedrijven maken excuses voor rol in slavenhandel

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereldwijde Black Lives Matter-protesten, aangewakkerd door de dood van de zwarte Amerikaan George Floyd, heeft een reeks Britse bedrijven aangezet om excuses te maken voor vroegere banden met slavernij en racisme. Onder meer verzekeringsmarkt Lloyd's of Londen en pubuitbater Greene King boden hun excuses aan. Verder verwijdert de universiteit van Oxford een omstreden standbeeld.

Lloyd's, dat destijds een rol speelde met scheepvaartverzekeringen, bestempelde de periode van de slavenhandel als een afschuwelijke en beschamende periode in de Engelse geschiedenis, maar ook in de historie van Lloyd's zelf. De instelling belooft nu te investeren in liefdadigheidsinstellingen en organisaties die kansen voor zwarte en etnische minderheden bevorderen.

"De recente gebeurtenissen hebben de aandacht gevestigd op de ongelijkheid die zwarte mensen gedurende vele jaren hebben ondervonden als gevolg van het systematische en structurele racisme die in vele aspecten van de samenleving heeft bestaan", aldus Lloyd's. "Dit heeft moeilijke gesprekken ontketend die al lang hadden moeten plaatsvinden."

Onvergeeflijk

Volgens Greene King is het onvergeeflijk dat de oprichters van het bedrijf profiteerden van de slavernij en betoogden tegen de afschaffing ervan. Benjamin Greene was een van de 47.000 mensen die een compensatie ontving van de Britse regering na het afschaffen van de slavernij. Het bedrijf zegt nu ook een "aanzienlijke investering" te zullen doen om kansen voor minderheden te bevorderen.

Bij de universiteit van Oxford wordt het standbeeld van Cecil Rhodes weggehaald. De Britse imperialist verdiende een fortuin met diamantmijnen in Zuid-Afrika toen die door de Britten in beslag werden genomen. Rhodes is ook een van de oprichters van diamantbedrijf De Beers.

Afrikaanse slaven

Ten tijde van de slavenhandel werden wapens en buskruit uit Europa geruild voor miljoenen Afrikaanse slaven die vervolgens over de Atlantische Oceaan naar Noord- en Zuid-Amerika werden verscheept. De schepen keerden terug naar Europa met suiker, katoen en tabak.

Ongeveer 17 miljoen Afrikaanse mannen, vrouwen en kinderen zijn tussen de 15e en 19e eeuw tot slaaf gemaakt. Velen stierven en de overlevenden werden onderworpen aan brute omstandigheden op suiker-, tabaks- en katoenplantages. Groot-Brittannië schafte de trans-Atlantische slavenhandel in 1807 af. Nederland deed dat pas in 1814. De afschaffing van de slavernij volgde tientallen jaren later.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit opnieuw in het rood door onzekerheid over AI

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met koersverliezen gesloten. Een turbulente beursweek eindigde in mineur door de verkoop van aandelen in de technologiesector en stijgende olieprijzen. Beleggers blijven twijfelen of zij hun investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) kunnen terugverdienen. Hoewel de vraag naar chips groot blijft, willen beleggers ook rendement zien op de bedragen die worden geïnvesteerd in datacenters en andere infrastructuur.

21 minuten geleden
Vat Brentolie op hoogste prijsniveau sinds mei

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De prijs voor een vat Brentolie heeft voor het eerst sinds mei de grens van 110 dollar per vat bereikt. De prijs steeg met bijna 4 procent nadat Amerikaanse politici vrijdag een wetsvoorstel indienden om een deal van de Amerikaanse president met Moskou te blokkeren. Deze deal zou het mogelijk maken dat Rusland honderden miljoenen vaten diesel zou vrijgeven.

1 uur geleden
Brussel onderzoekt snelle importstop in strijd tegen China

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat kijken of ze een nieuw handelsinstrument kan ontwikkelen waarmee "snel en onmiddellijk" de toegang tot de Europese markt kan worden stopgezet. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na afloop van een tweedaagse top met EU-leiders in Brussel.

2 uur geleden
AH: in ieder geval tot en met dinsdag geen bezorging boodschappen

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verlengt de periode waarin het bedrijf geen onlinebestelde boodschappen bezorgt. In een verklaring laat de supermarktketen weten dat het tot en met dinsdag alles moet annuleren. Eerder meldde het bedrijf al dat het tot en met zondag geen boodschappen zou bezorgen. De supermarktketen zegt er alles aan te doen om vanaf de tweede helft van de week klanten wel weer boodschappen thuis te bezorgen.

4 uur geleden
AEX eindigt beursweek met nieuw slotrecord

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag op een slotrecord geëindigd. De hoofdindex sloot 0,9 procent hoger op 1142,88 punten en verbeterde daarmee het vorige slotrecord van woensdag, toen de graadmeter nog op 1137,09 punten sloot. Het algehele sentiment op de beurs was vlak voor het weekend positief na een turbulente week, waarbij aandelen gerelateerd aan AI en in de technologiesector eerst werden verkocht, maar later weer deels in trek waren.

5 uur geleden
ANWB neemt energieleverancier NextEnergy over

DEN HAAG (ANP) - De ANWB neemt energieleverancier NextEnergy over. Naar eigen zeggen wil de ANWB een grote speler op de Nederlandse energiemarkt worden en de overname van het Utrechtse bedrijf "brengt die ambitie dichterbij". ANWB Energie heeft momenteel 200.000 klanten, NextEnergy zo'n 90.000. Beide bedrijven leveren dynamische contracten.

5 uur geleden
Tesla wint op Wall Street na onthulling vliegende sportwagen

NEW YORK (ANP) - Tesla behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de onthulling van de vliegende auto van de elektrische autofabrikant. Tesla-topman Elon Musk presenteerde zijn nieuwe sportwagen, de Roadster, tijdens een lanceringsevenement op een testlocatie van zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX in Texas. Het aandeel Tesla werd kort na opening ruim 1 procent hoger gezet.

7 uur geleden