Britse autoproductie flink omhoog, onrust Rode Zee wel uitdaging
LONDEN (ANP/AFP) - De autoproductie in het Verenigd Koninkrijk is in 2023 flink gestegen omdat er veel minder verstoringen waren, zoals een gebrek aan chips en andere onderdelen. Ook werden meer elektrische auto's gebouwd. Dat meldt de Britse autobrancheorganisatie SMMT. Wel waarschuwt de belangenvereniging voor uitdagingen voor de Britse auto-industrie, met name de onrust in de Rode Zee. Die onrust kan volgens de brancheorganisatie leiden tot vertragingen bij de productie en tot hogere kosten.
Volgens SMMT steeg de productie van personenauto's met 17 procent tot iets meer dan 905.000 voertuigen vergeleken met een jaar eerder. Daarmee werd het beste jaar neergezet sinds 2019, voordat de coronacrisis uitbrak. In dat jaar lag de productie overigens wel aanzienlijk hoger want toen rolden 1,3 miljoen auto's van de band in Britse autofabrieken.
In het Verenigd Koninkrijk worden merken als Nissan, Jaguar, Land Rover, MINI en Toyota gebouwd. Het overgrote deel is bestemd voor export, waarbij de Europese Unie veruit de grootste afzetmarkt is.
SMMT stelt wel dat de onrust in de Rode Zee de meest acute uitdaging is. Door de aanvallen van Houthi-rebellen uit Jemen op de scheepvaart in de Rode Zee varen nu veel schepen om via zuidelijk Afrika. Dat kan tot vertragingen leiden bij de levering van onderdelen, terwijl de transporttarieven stijgen. Dat kan autobouwers met hogere kosten opzadelen, wat weer drukt op de winstgevendheid.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een plus het weekend ingegaan. De chipbedrijven stonden bij de grootste stijgers en lieten daarmee herstel zien na de koersverliezen van de afgelopen dagen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Energie Beheer Nederland (EBN) is begonnen met het vullen van de gasopslag in Grijpskerk. Het staatsbedrijf heeft een overeenkomst gesloten met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), de eigenaar van de opslag, voor het gebruik tot 1 april volgend jaar.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De jongerentak van CNV is blij dat het kabinet een verplichte stagevergoeding wil invoeren voor mbo-, hbo- en wo-studenten. De vakbond vreest echter voor symbolische vergoedingen, omdat er geen minimumbedrag bijhoort.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op Saba en Sint Eustatius zijn deze week de eerste geldautomaten van De Nederlandsche Bank (DNB) geopend. De centrale bank kondigde vorig jaar al aan zijn diensten uit te breiden met contant geldvoorzieningen in Caribisch Nederland om het voor inwoners, ondernemers en bezoekers makkelijker te maken om contant geld op te nemen.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering blijft erop rekenen dat het Frans-Duitse defensiebedrijf KNDS een beursgang zal maken. KNDS stelde eerder deze week zijn beursgang op de aandelenmarkten in Frankfurt en Parijs uit vanwege de onrustige marktomstandigheden in de Europese defensiesector.
6 uur geledenROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in juni opnieuw licht gedaald, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). In mei namen de voedselprijzen ook al iets af vergeleken met het hoogste punt in drie jaar in april.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) mag bedrijven die de gasopslag in Grijpskerk willen gebruiken, niet verplichten om mee te betalen aan afwikkeling van aardbevingsschade in Groningen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft bepaald dat deze voorwaarde onredelijk is, omdat de NAM aansprakelijk is voor de schade.
7 uur geleden