Britse ambassadeur in Iran spreekt demonstreren tegen
TEHERAN (ANP) - De Britse ambassadeur in Iran, Rob Macaire, spreekt tegen dat hij heeft meegedaan aan een demonstratie in Teheran. Hij werd zaterdag opgepakt wegens provocatie en korte tijd vastgehouden.
Macaire zegt dat hij deelnam aan een herdenking voor de slachtoffers van de vliegtuigcrash van woensdag, waarbij een Oekraïens passagierstoestel door de Iraanse Revolutionaire Garde uit de lucht werd geschoten. "Vanzelfsprekend wil je je medeleven betuigen - sommige slachtoffers waren Britten. Ik ben na 5 minuten weggegaan, toen sommigen leuzen gingen scanderen", aldus Macaire op Twitter. Hij doelt op het moment dat het eerbetoon omsloeg in een demonstratie tegen de regering, wat hoogst zeldzaam is in Iran.
Hij voegt eraan toe: "Het arresteren van diplomaten is uiteraard illegaal, in alle landen". Zaterdag noemde de Britse minister Dominic Raab (Buitenlandse Zaken) de arrestatie "een flagrante schending van het internationaal recht".
Andere Europese landen scharen zich achter de Britse ambassadeur, zoals Frankrijk, Duitsland en Nederland. "Nederland is volledig solidair met het Verenigd Koninkrijk", laat het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag weten. De EU-buitenlandchef Josep Borrell roept via Twitter op tot "de-escalatie en ruimte voor diplomatie".
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
11 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
14 uur geleden