Britse ambassadeur in Iran spreekt demonstreren tegen
TEHERAN (ANP) - De Britse ambassadeur in Iran, Rob Macaire, spreekt tegen dat hij heeft meegedaan aan een demonstratie in Teheran. Hij werd zaterdag opgepakt wegens provocatie en korte tijd vastgehouden.
Macaire zegt dat hij deelnam aan een herdenking voor de slachtoffers van de vliegtuigcrash van woensdag, waarbij een Oekraïens passagierstoestel door de Iraanse Revolutionaire Garde uit de lucht werd geschoten. "Vanzelfsprekend wil je je medeleven betuigen - sommige slachtoffers waren Britten. Ik ben na 5 minuten weggegaan, toen sommigen leuzen gingen scanderen", aldus Macaire op Twitter. Hij doelt op het moment dat het eerbetoon omsloeg in een demonstratie tegen de regering, wat hoogst zeldzaam is in Iran.
Hij voegt eraan toe: "Het arresteren van diplomaten is uiteraard illegaal, in alle landen". Zaterdag noemde de Britse minister Dominic Raab (Buitenlandse Zaken) de arrestatie "een flagrante schending van het internationaal recht".
Andere Europese landen scharen zich achter de Britse ambassadeur, zoals Frankrijk, Duitsland en Nederland. "Nederland is volledig solidair met het Verenigd Koninkrijk", laat het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag weten. De EU-buitenlandchef Josep Borrell roept via Twitter op tot "de-escalatie en ruimte voor diplomatie".
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
3 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
4 uur geledenRIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.
5 uur geleden