Brits parlement stemt in met omstreden belastingverhogingen
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse parlement is akkoord gegaan met de omstreden belastingplannen van premier Boris Johnson. Die stelde voor de belastingen te verhogen, zodat er geld vrijkomt voor het hervormen van het zorgstelsel en het wegwerken van de door de pandemie veroorzaakte achterstanden in de zorg.
319 parlementariërs stemden voor Johnsons plannen, 248 waren tegen. Het kabinet was al akkoord gegaan met de verhoging van de inkomstenbelasting met 1,25 procent vanaf april volgend jaar. Die verhoging wordt door zowel bedrijven als werknemers betaald. Ook de dividendbelasting stijgt met 1,25 procent. Deze plannen werden pas een dag voor de stemming in het parlement bekendgemaakt.
Het economische onderzoeksinstituut IFS schat dat de belastingdruk stijgt tot het hoogste niveau ooit sinds het begin van de registratie in 1955. Het gaat om ongeveer 35 procent van het nationaal inkomen. De premier sloot verdere belastingverhogingen niet uit toen hem daarnaar werd gevraagd tijdens een persconferentie.
Belofte
Johnson beloofde tijdens de verkiezingen niet aan de inkomstenbelasting te komen. Dat hij zich niet aan die belofte houdt, ligt gevoelig binnen zijn Conservatieve Partij. Die presenteert zichzelf al decennialang als de beschermer van lage belastingen. Volgens Johnson is het in de huidige situatie echter noodzakelijk dat er "moeilijke maar verantwoordelijke beslissingen" worden genomen. Niemand had rekening gehouden met de pandemie, zei hij.
De verwachting is dat de zorgkosten zullen stijgen. Johnson hoopt dat de hogere belastingen de overheid de komende drie jaar zo'n 36 miljard pond (bijna 42 miljard euro) opleveren. Critici menen dat jonge en armere mensen het zwaarst worden getroffen door de belastingverhogingen, omdat bijvoorbeeld gepensioneerden geen extra belasting gaan betalen.
Meer uit Buitenland
MAAGDENBURG (ANP/DPA) - AfD-politicus Tobias Rausch is verkozen tot voorzitter van het deelstaatparlement van Saksen-Anhalt. Het is voor het eerst dat de radicaal-rechtse partij de positie van voorzitter van een deelstaatparlement invult.
47 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse kabinet heeft ingestemd met maatregelen voor de hervorming van de woningmarkt. Waarschijnlijk kan premier Pedro Sánchez daardoor nu alsnog de plannen invoeren die het parlement vrijdag wegstemde. Dat zorgde ervoor dat Sánchez vervroegde verkiezingen uitschreef.
49 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Het aantal Duitsers dat zegt wegens gewetensbezwaren niet in militaire dienst te willen, is vergeleken met vorig jaar nu al verdrievoudigd, melden Duitse media. De opkomstplicht is net als in Nederland ook in Duitsland opgeschort, maar jongeren worden wel weer gekeurd.
52 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse Hooggerechtshof heeft het arrestatiebevel tegen de Catalaanse oud-regiopresident en separatistenleider Carles Puigdemont ingetrokken. Eerder op dinsdag maakte het Grondwettelijke Hof in dat land al de weg vrij voor zijn terugkeer. Puigdemont leeft al jaren in het buitenland, nadat hij in 2017 het land was ontvlucht om de gevolgen te ontlopen van het illegaal uitgeschreven referendum over Catalaanse onafhankelijkheid.
53 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse Grondwettelijke Hof heeft de weg vrijgemaakt voor de terugkeer van de Catalaanse separatistenleider Carles Puigdemont. Die verkeert al jarenlang in ballingschap in het buitenland, maar door de nieuwe uitspraak maakt hij aanspraak op een amnestieregeling.
1 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA) - Honderden demonstranten hebben zich verzameld voor het deelstaatparlement in het Duitse Maagdenburg. Daar komen nieuwgekozen parlementariërs voor Saksen-Anhalt dinsdag voor het eerst bijeen in een inaugurele zitting. Op de agenda staat onder meer de keuze voor een voorzitter, een functie die vermoedelijk naar AfD'er Tobias Rausch gaat. De demonstranten roepen partijen op niet met de radicaal-rechtse AfD samen te werken.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Een grote solidariteitsdemonstratie voor Palestijnen die voor woensdag gepland stond in Parijs, is op aangeven van het ministerie van Binnenlandse Zaken door de politie afgelast. Dat meldt de dienst op X. Woensdag is het drie jaar geleden dat Hamas op grote schaal Israël en Israëlische nederzettingen binnenviel en daar veel slachtoffers maakte.
1 uur geleden