Brits Lagerhuis stemt in met toekomstig verbod op tabaksverkoop
LONDEN (ANP/RTR) - Het Britse Lagerhuis stemt in met de plannen van premier Rishi Sunak om een rookvrije generatie te creëren. Volgens het voorstel zal het voor iedereen die in 2009 of later is geboren verboden worden om ooit tabaksproducten te kopen. 383 parlementariërs stemden in met het voorstel, 67 stemden tegen.
Daarmee is een belangrijke horde genomen om het voorstel wet te maken. Het plan kan nu verder worden behandeld in het parlement, waar het nog kan worden gewijzigd. Ook het Hogerhuis moet zich nog buigen over de plannen.
Het was een zogenoemde vrije stemming, waarin parlementariërs niet in lijn met hun partij hoefden te stemmen. Oppositiepartij Labour steunde de plannen, maar uit Sunaks eigen Conservatieve partij klinkt kritiek. Verschillende Conservatieven stemden tegen, onder wie handelsminister Kemi Badenoch. Sunaks voorgangers Liz Truss en Boris Johnson uitten eerder al kritiek op de plannen.
Minimumleeftijd
Het idee van de wet is dat de minimumleeftijd waarop tabak mag worden verkocht vanaf 2027 jaarlijks een jaar wordt verhoogd. Die ligt nu nog op 18. Hiermee moeten toekomstige generaties ervan geweerd worden ooit te beginnen met roken.
Volgens het voorstel van Sunak moet ook vapen onder jongeren harder worden aangepakt en moet hierop strenger worden gehandhaafd. Zo moeten het makkelijker worden winkeliers te beboeten die tabak en vapes verkopen aan minderjarigen. Volgens de Britse overheid zorgt roken voor zo'n 80.000 doden per jaar in het Verenigd Koninkrijk.
Eerder had Nieuw-Zeeland soortgelijke plannen voor een rookvrije generatie, maar nadat een nieuwe coalitie aan de macht kwam werden de plannen geschrapt.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.
6 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.
6 uur geledenHAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.
9 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft meerdere drones in de richting van de Straat van Hormuz gelanceerd. Dat meldt CNN vrijdag op basis van een Amerikaanse functionaris, die ook zei dat ten minste vier drones door Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten.
9 uur geledenHEBRON (ANP) - Een zeven maanden oude Palestijnse baby is vrijdagavond om het leven gekomen door schoten van het Israëlische leger. Zijn ouders raakten gewond. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
9 uur geleden