Brits Lagerhuis stemt in met toekomstig verbod op tabaksverkoop
LONDEN (ANP/RTR) - Het Britse Lagerhuis stemt in met de plannen van premier Rishi Sunak om een rookvrije generatie te creëren. Volgens het voorstel zal het voor iedereen die in 2009 of later is geboren verboden worden om ooit tabaksproducten te kopen. 383 parlementariërs stemden in met het voorstel, 67 stemden tegen.
Daarmee is een belangrijke horde genomen om het voorstel wet te maken. Het plan kan nu verder worden behandeld in het parlement, waar het nog kan worden gewijzigd. Ook het Hogerhuis moet zich nog buigen over de plannen.
Het was een zogenoemde vrije stemming, waarin parlementariërs niet in lijn met hun partij hoefden te stemmen. Oppositiepartij Labour steunde de plannen, maar uit Sunaks eigen Conservatieve partij klinkt kritiek. Verschillende Conservatieven stemden tegen, onder wie handelsminister Kemi Badenoch. Sunaks voorgangers Liz Truss en Boris Johnson uitten eerder al kritiek op de plannen.
Minimumleeftijd
Het idee van de wet is dat de minimumleeftijd waarop tabak mag worden verkocht vanaf 2027 jaarlijks een jaar wordt verhoogd. Die ligt nu nog op 18. Hiermee moeten toekomstige generaties ervan geweerd worden ooit te beginnen met roken.
Volgens het voorstel van Sunak moet ook vapen onder jongeren harder worden aangepakt en moet hierop strenger worden gehandhaafd. Zo moeten het makkelijker worden winkeliers te beboeten die tabak en vapes verkopen aan minderjarigen. Volgens de Britse overheid zorgt roken voor zo'n 80.000 doden per jaar in het Verenigd Koninkrijk.
Eerder had Nieuw-Zeeland soortgelijke plannen voor een rookvrije generatie, maar nadat een nieuwe coalitie aan de macht kwam werden de plannen geschrapt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "totale en volledige" blokkade bevolen van alle gesanctioneerde olietankers die Venezuela binnenvaren of verlaten. Dat heeft hij op Truth Social bekendgemaakt.
1 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Het parlement van Curaçao wil militaire bijstand van Nederland die kan bijdragen aan de veiligheid van het vliegverkeer van Curaçao en heeft daarover twee moties aangenomen. Dit is gebeurd naar aanleiding van de 'bijna-botsingen' onlangs in het Curaçaose luchtruim.
1 uur geledenAMMAN (ANP) - Israël heeft zes Canadese parlementsleden die vanuit Jordanië de Westelijke Jordaanoever wilden bezoeken de toegang tot het Palestijnse gebied geweigerd. Israëlische autoriteiten gaven als reden voor de weigering dat de Canadese delegatie wordt "gesponsord door een terroristische organisatie".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse volk gaat toespreken. Dat gebeurt woensdag om 21.00 uur (lokale tijd) vanuit het Witte Huis. Het is dan in Nederland 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije blijft bij zijn weigering akkoord te gaan met de start van officiële EU-toetredingsonderhandelingen met Oekraïne. Ook wil Hongarije niet dat de EU-regeringsleiders tijdens hun top van donderdag akkoord gaan met volgende stappen richting de EU voor Moldavië, Albanië en Montenegro. Dit zei de Deense minister Marie Bjerre van Europese Zaken na afloop van een vergadering met EU-ministers.
9 uur geleden