Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brits Hooggerechtshof verwerpt Noord-Ierse Brexit-bezwaren

Brits Hooggerechtshof verwerpt Noord-Ierse Brexit-bezwaren

LONDEN/BELFAST (ANP/RTR) - Het protocol dat sinds de Brexit de handel rond Noord-Ierland regelt blijft in stand. Het Britse Hooggerechtshof (Supreme Court) heeft de bezwaren verworpen van Brexit-activisten en Noord-Ierse unionisten, die vinden dat het protocol illegaal is.

Onder de mensen die de zaak hadden aangespannen zijn enkele prominente Noord-Ierse politici die aan het hoofd staan of stonden van partijen die pro-Brits zijn. Ze vinden dat het protocol dat na de Brexit is opgesteld door de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk ingaat tegen de Act of Union (Eenheidswet) uit 1800. Die stelt dat alle vier de delen van het koninkrijk gelijk moeten worden behandeld. Bovendien zouden de Brexit-afspraken ingaan tegen delen van het goedevrijdagakkoord van 1998.

Het handelsprotocol zorgt ervoor dat Noord-Ierland een aparte status heeft gekregen binnen het Verenigd Koninkrijk (VK). Omdat de grens met Ierland volgens het goedevrijdagakkoord moet openblijven en Ierland nog wel bij de EU hoort, blijft Noord-Ierland in feite ook deel van de interne Europese markt. Om die markt te beschermen ligt er wel een handelsgrens tussen Noord-Ierland en Groot-Brittannië, iets waar veel pro-Britse Noord-Ieren boos over zijn. Ze zijn bang dat hun land steeds verder van het VK verwijderd raakt en op den duur misschien zelfs weer aansluit bij Ierland, de wens van de Noord-Ierse nationalisten.

In juni 2018 besloot een rechter in Belfast al dat de Act of Union wel geschonden was, maar dat die wet sowieso al niet meer gold door nieuwe wetten, die het Britse parlement had aangenomen om het vertrek uit de EU te regelen. De activisten gingen in beroep, maar ook volgens het Hooggerechtshof is het handelsprotocol legaal.

Meer uit Buitenland

Rechter LA verbiedt willekeurige controles immigratiedienst ICE

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een rechter in Los Angeles heeft immigratiedienst ICE verboden daar mensen zonder reden aan te houden voor ondervraging. Mensenrechtenorganisaties hadden een zaak aangespannen, omdat agenten van ICE zouden selecteren op onder meer huidskleur en spreektaal.

1 uur geleden
Familie: Palestijns-Amerikaanse man doodgeslagen door kolonisten

RAMALLAH (ANP/RTR) - Een Palestijns-Amerikaanse man uit Florida is volgens zijn familie op de Westelijke Jordaanoever doodgeslagen door Israëlische kolonisten. Ook het Palestijnse persbureau WAFA bericht over het incident, op basis van medische bronnen in het gebied.

1 uur geleden
Zelensky bevestigt dat de VS weer wapens leveren

KYIV(ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten gaan verder met het leveren van wapens aan Oekraïne. President Volodymyr Zelensky zei vrijdag daarover toezeggingen te hebben gekregen. "Volgens alle berichten zijn de wapenleveringen hervat", aldus de president in een videoboodschap.

11 uur geleden
Amerikaans hof oordeelt tegen deal met vermeend brein 9/11

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaans hof van beroep zet een streep door een juridische deal met Khalid Sheikh Mohammed, die gezien wordt als het brein achter de aanslagen van 11 september 2001. Volgens het hof stond de toenmalige minister van Defensie, Lloyd Austin, in zijn recht om de deal tegen te houden.

12 uur geleden
Trump op bezoek in overstromingsgebied Texas

HOUSTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is in de Amerikaanse staat Texas om de schade te bekijken na de overstromingen van een week geleden. Trump en zijn vrouw Melania gaven hulpverleners de hand om ze te bedanken. Ook ontmoetten ze nabestaanden van de minstens 120 mensen die zijn omgekomen bij de ramp van 4 juli.

12 uur geleden
Overleg over tweestatenoplossing Israël Palestina nu eind juli

NEW YORK (ANP/RTR) - Een uitgestelde conferentie van de Verenigde Naties om te werken aan een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen staat nu gepland voor 28 en 29 juli, aldus diplomaten. De conferentie werd vorige maand afgeblazen toen Israël een militaire aanval op Iran begon.

14 uur geleden
Toeschouwer gedood bij stierenrennen in Zuid-Frankrijk

GÉNÉRAC (ANP) - In de Zuid-Franse plaats Générac is een man overleden nadat hij gewond was geraakt bij het stierenrennen. De burgemeester van het plaatsje ten zuiden van Nîmes heeft dat bekendgemaakt.

15 uur geleden