Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brits hof oordeelt over nieuw Schots onafhankelijkheidsreferendum

Brits hof oordeelt over nieuw Schots onafhankelijkheidsreferendum

LONDEN (ANP) - Het Britse hooggerechtshof spreekt zich woensdag uit over een nieuw Schots onafhankelijkheidsreferendum. Rechters van het hoogste rechtsorgaan bogen zich afgelopen maand over de vraag of de Schotse regering zelf zo'n referendum kan organiseren of dat er toestemming nodig is van de regering in Londen.

De Britse premier Rishi Sunak en zijn Conservatieve Partij zijn fel tegen een nieuwe volksraadpleging in Schotland. De Schotse premier Nicola Sturgeon zou juist graag willen dat de Schotten zich opnieuw kunnen uitspreken over eventuele onafhankelijkheid. Omdat zij geen toestemming krijgt van Londen, wordt gekeken of Westminster via de rechtbank omzeild kan worden.

De Schotse bevolking stemde in een referendum in 2014 nog tegen onafhankelijkheid. 55 procent van de kiezers was destijds tegen, maar volgens Sturgeon zijn de omstandigheden vanwege de brexit veranderd. Een ruime meerderheid van de Schotten stemde in het brexit-referendum van 2016 tegen het vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie.

Indien het oordeel van het hooggerechtshof positief uitvalt voor de Schotse regering, wordt het referendum waarschijnlijk op 19 oktober 2023 gehouden.

Meer uit Buitenland

Trump zegt dat Poetin de oorlog wil stoppen

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".

13 minuten geleden
Palestijnen melden doden Gaza na aanval Israël

GAZA (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de door de Palestijnse beweging Hamas gecontroleerde burgerbescherming.

19 minuten geleden
Rechtstreeks politiek overleg Israël - Libanon

NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.

2 uur geleden
Australië en N-Zeeland springen bij met wapens VS voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.

7 uur geleden
VS beginnen grote operatie tegen migranten in New Orleans

NEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.

7 uur geleden
Oekraïne valt opnieuw belangrijke Droezjba-oliepijplijn aan

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.

8 uur geleden
Brussel: EU-lening is enige alternatief lening bevroren tegoeden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.

9 uur geleden