Brits hof oordeelt over nieuw Schots onafhankelijkheidsreferendum
LONDEN (ANP) - Het Britse hooggerechtshof spreekt zich woensdag uit over een nieuw Schots onafhankelijkheidsreferendum. Rechters van het hoogste rechtsorgaan bogen zich afgelopen maand over de vraag of de Schotse regering zelf zo'n referendum kan organiseren of dat er toestemming nodig is van de regering in Londen.
De Britse premier Rishi Sunak en zijn Conservatieve Partij zijn fel tegen een nieuwe volksraadpleging in Schotland. De Schotse premier Nicola Sturgeon zou juist graag willen dat de Schotten zich opnieuw kunnen uitspreken over eventuele onafhankelijkheid. Omdat zij geen toestemming krijgt van Londen, wordt gekeken of Westminster via de rechtbank omzeild kan worden.
De Schotse bevolking stemde in een referendum in 2014 nog tegen onafhankelijkheid. 55 procent van de kiezers was destijds tegen, maar volgens Sturgeon zijn de omstandigheden vanwege de brexit veranderd. Een ruime meerderheid van de Schotten stemde in het brexit-referendum van 2016 tegen het vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie.
Indien het oordeel van het hooggerechtshof positief uitvalt voor de Schotse regering, wordt het referendum waarschijnlijk op 19 oktober 2023 gehouden.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - In Venezuela zijn zondag 104 politieke gevangenen vrijgelaten. Eerder had de non-gouvernementele organisatie Foro Penal al melding gemaakt van zo'n 80 vrijgelaten gevangenen, met de hoop dat er meer zouden volgen.
52 minuten geledenMANILLA (ANP) - Zeker zeven mensen zijn omgekomen toen een veerboot voor de kust van de zuid-Filipijnse provincie Basilan kapseisde. De kustwacht wist volgens lokale media 215 opvarenden te redden, maar 144 personen worden nog vermist.
53 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse regering onderzoekt de actie van de grenspolitie waarbij een man werd doodgeschoten in Minneapolis, en zal met een conclusie komen. Dat laat president Donald Trump weten aan de Wall Street Journal.
54 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël zal de grensovergang bij Rafah tussen de Gazastrook en Egypte pas weer openstellen als de zoektocht naar het lichaam van de laatste Israëlische gijzelaar is voltooid. Dat meldde het kantoor van premier Benjamin Netanyahu zondagavond laat.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 1 miljoen huishoudens in de Verenigde Staten zitten zondag zonder stroom als gevolg van een zware winterstorm die de oostelijke en zuidelijke staten heeft lamgelegd met hevige sneeuwval en ijzel. Volgens de website PowerOutage waren de zwaarst getroffen staten Tennessee (330.000 klanten zonder stroom) en Mississippi en Louisiana (elk meer dan 100.000).
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Barack Obama heeft de dood van een tweede burger door federale agenten in Minneapolis scherp veroordeeld. In een samen met zijn vrouw Michelle afgegeven verklaring zei Obama dat de dodelijke incidenten een "wake-upcall" moeten zijn, omdat de fundamentele Amerikaanse waarden "steeds meer onder vuur liggen".
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechterlijke macht in Iran heeft duidelijk gemaakt dat er "zo snel mogelijk" processen volgen tegen de mensen die zijn opgepakt bij de recente protesten tegen het islamitische regime. Zij die schuldig worden bevonden, worden "zonder de minste genade" gestraft, zei hij tegen persbureau Mizan.
9 uur geleden