Brits hof: Assange mag toch in beroep tegen uitlevering aan VS
LONDEN (ANP/RTR) - Een Brits gerechtshof staat klokkenluider Julian Assange in beginsel toch toe zijn uitlevering aan de Verenigde Staten in hoger beroep aan te vechten. Hij dreigt uitgeleverd te worden voor publicaties op de website WikiLeaks, waarvan hij de oprichter is. Justitie in de VS heeft achttien aanklachten tegen hem geformuleerd, waaronder spionage, en hij zou 175 jaar cel kunnen krijgen.
Het hof stelt dat Assange en zijn raadslieden hun verzoek om een hoger beroep verkeerd motiveerden. Volgens de magistraten is er geen sprake van een politiek en oneerlijk proces in de VS, maar ze vinden dat Assange als buitenlander en publicist mogelijk onvoldoende beschermd wordt door het principe van vrijheid van meningsuiting uit de grondwet van de VS.
Bovendien stellen de rechters dat er geen garantie is dat Assange tijdens het proces in de VS niet te maken krijgt met nog meer aanklachten waar mogelijk de doodstraf op staat. Dat maakt uitlevering onmogelijk. Ze zijn ook bezorgd over een uitspraak van Donald Trump die in 2010 in een gesprek over WikiLeaks over "een soort doodstraf" begon voor mensen die erachter zitten. De rechters willen voor 16 april garanties van de VS om hun zorgen weg te nemen en willen zich 20 mei weer over de zaak buigen.
Talrijke publicaties
De Australische Assange zou snel uitgeleverd worden op basis van eerdere rechterlijke besluiten, maar dat gaat met een nieuwe zitting en mogelijke beroepsprocedure voorlopig niet door. Buiten het gerechtsgebouw hebben aanhangers voor zijn vrijlating betoogd. Ze beschouwen hem als een succesvolle journalist en klokkenluider die onrechtmatig om politieke redenen gevangen wordt gehouden.
Assange zit sinds 2019 in de zwaarbewaakte Londense Belmarsh-gevangenis en wordt al circa vijftien jaar vervolgd. In 2020 begon de uitleveringsprocedure aan de VS. Hij heeft vertrouwelijke informatie over vooral politieke en militaire zaken via WikiLeaks gepubliceerd. Volgens WikiLeaks wordt door toedoen van Washington de verdere verspreiding van informatie van WikiLeaks tegengegaan en zijn donateurs onder druk gezet. Assange wordt nu in de VS vervolgd voor talrijke publicaties over de Amerikaanse oorlogen in Afghanistan en Irak waar oorlogsmisdaden zijn gepleegd.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister Anneleen Van Bossuyt (N-VA, Asiel en Migratie) heeft de moed nog niet opgegeven dat België in Estland cellen kan huren voor het opsluiten van veroordeelde mensen zonder papieren. De huidige regering in Estland is niet van plan daar concrete afspraken over te maken, zei de Estse minister van Justitie Liisa Pakosta donderdag. Van Bossuyt richt haar hoop op een nieuwe regering. Begin volgend jaar zijn er verkiezingen in Estland.
6 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - De nieuwe amnestiewet die de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez vrijdag voorstelde, zal niet gelden voor mensen die bepaalde misdrijven hebben gepleegd, blijkt uit de tekst van het wetsvoorstel waar persbureau AFP donderdag over schrijft. Het gaat onder andere om "ernstige schendingen van mensenrechten, oorlogsmisdaden, moord, corruptie en drugshandel". De aangekondigde wet zou gratie mogelijk maken voor honderden politieke gevangenen in het land.
8 minuten geledenMILAAN (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is in Milaan aangekomen voor de Olympische Winterspelen. Hij is een van de eerste staatsgasten die in de Italiaanse stad arriveert.
18 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft ongeveer de helft van de gezichtsmaskers die waren ingekocht tijdens de coronacrisis verbrand. Er zijn zo'n 3 miljard maskers de oven in verdwenen, heeft het ministerie van Volksgezondheid gezegd op vragen van een onderzoekscommissie van het parlement.
25 minuten geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Polen wil niets meer te maken hebben met de parlementsvoorzitter in het land, nadat die kritiek had geuit op Donald Trump. De voorzitter had onder meer gezegd dat de Amerikaanse president de Nobelprijs voor de Vrede "niet verdient".
27 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne zijn "zeker niet makkelijk", stelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. De afgelopen twee dagen spraken delegaties uit beide landen met elkaar in Abu Dhabi en volgens Zelensky worden de gesprekken "in de nabije toekomst" hervat.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Russische kapitein die met het schip Solong betrokken was bij een dodelijk ongeluk op de Noordzee, is in Engeland veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Vladimir Motin was maandag al schuldig bevonden aan grove nalatigheid.
4 uur geleden