Brits hof: Assange mag toch in beroep tegen uitlevering aan VS
LONDEN (ANP/RTR) - Een Brits gerechtshof staat klokkenluider Julian Assange in beginsel toch toe zijn uitlevering aan de Verenigde Staten in hoger beroep aan te vechten. Hij dreigt uitgeleverd te worden voor publicaties op de website WikiLeaks, waarvan hij de oprichter is. Justitie in de VS heeft achttien aanklachten tegen hem geformuleerd, waaronder spionage, en hij zou 175 jaar cel kunnen krijgen.
Het hof stelt dat Assange en zijn raadslieden hun verzoek om een hoger beroep verkeerd motiveerden. Volgens de magistraten is er geen sprake van een politiek en oneerlijk proces in de VS, maar ze vinden dat Assange als buitenlander en publicist mogelijk onvoldoende beschermd wordt door het principe van vrijheid van meningsuiting uit de grondwet van de VS.
Bovendien stellen de rechters dat er geen garantie is dat Assange tijdens het proces in de VS niet te maken krijgt met nog meer aanklachten waar mogelijk de doodstraf op staat. Dat maakt uitlevering onmogelijk. Ze zijn ook bezorgd over een uitspraak van Donald Trump die in 2010 in een gesprek over WikiLeaks over "een soort doodstraf" begon voor mensen die erachter zitten. De rechters willen voor 16 april garanties van de VS om hun zorgen weg te nemen en willen zich 20 mei weer over de zaak buigen.
Talrijke publicaties
De Australische Assange zou snel uitgeleverd worden op basis van eerdere rechterlijke besluiten, maar dat gaat met een nieuwe zitting en mogelijke beroepsprocedure voorlopig niet door. Buiten het gerechtsgebouw hebben aanhangers voor zijn vrijlating betoogd. Ze beschouwen hem als een succesvolle journalist en klokkenluider die onrechtmatig om politieke redenen gevangen wordt gehouden.
Assange zit sinds 2019 in de zwaarbewaakte Londense Belmarsh-gevangenis en wordt al circa vijftien jaar vervolgd. In 2020 begon de uitleveringsprocedure aan de VS. Hij heeft vertrouwelijke informatie over vooral politieke en militaire zaken via WikiLeaks gepubliceerd. Volgens WikiLeaks wordt door toedoen van Washington de verdere verspreiding van informatie van WikiLeaks tegengegaan en zijn donateurs onder druk gezet. Assange wordt nu in de VS vervolgd voor talrijke publicaties over de Amerikaanse oorlogen in Afghanistan en Irak waar oorlogsmisdaden zijn gepleegd.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.
7 uur geleden