Brits hof: Assange mag toch in beroep tegen uitlevering aan VS
LONDEN (ANP/RTR) - Een Brits gerechtshof staat klokkenluider Julian Assange in beginsel toch toe zijn uitlevering aan de Verenigde Staten in hoger beroep aan te vechten. Hij dreigt uitgeleverd te worden voor publicaties op de website WikiLeaks, waarvan hij de oprichter is. Justitie in de VS heeft achttien aanklachten tegen hem geformuleerd, waaronder spionage, en hij zou 175 jaar cel kunnen krijgen.
Het hof stelt dat Assange en zijn raadslieden hun verzoek om een hoger beroep verkeerd motiveerden. Volgens de magistraten is er geen sprake van een politiek en oneerlijk proces in de VS, maar ze vinden dat Assange als buitenlander en publicist mogelijk onvoldoende beschermd wordt door het principe van vrijheid van meningsuiting uit de grondwet van de VS.
Bovendien stellen de rechters dat er geen garantie is dat Assange tijdens het proces in de VS niet te maken krijgt met nog meer aanklachten waar mogelijk de doodstraf op staat. Dat maakt uitlevering onmogelijk. Ze zijn ook bezorgd over een uitspraak van Donald Trump die in 2010 in een gesprek over WikiLeaks over "een soort doodstraf" begon voor mensen die erachter zitten. De rechters willen voor 16 april garanties van de VS om hun zorgen weg te nemen en willen zich 20 mei weer over de zaak buigen.
Talrijke publicaties
De Australische Assange zou snel uitgeleverd worden op basis van eerdere rechterlijke besluiten, maar dat gaat met een nieuwe zitting en mogelijke beroepsprocedure voorlopig niet door. Buiten het gerechtsgebouw hebben aanhangers voor zijn vrijlating betoogd. Ze beschouwen hem als een succesvolle journalist en klokkenluider die onrechtmatig om politieke redenen gevangen wordt gehouden.
Assange zit sinds 2019 in de zwaarbewaakte Londense Belmarsh-gevangenis en wordt al circa vijftien jaar vervolgd. In 2020 begon de uitleveringsprocedure aan de VS. Hij heeft vertrouwelijke informatie over vooral politieke en militaire zaken via WikiLeaks gepubliceerd. Volgens WikiLeaks wordt door toedoen van Washington de verdere verspreiding van informatie van WikiLeaks tegengegaan en zijn donateurs onder druk gezet. Assange wordt nu in de VS vervolgd voor talrijke publicaties over de Amerikaanse oorlogen in Afghanistan en Irak waar oorlogsmisdaden zijn gepleegd.
Meer uit Buitenland
BANDUNG (ANP/RTR) - Bij de recente aardverschuivingen op West-Java zijn 23 militairen om het leven gekomen. De mariniers waren zaterdag bezig met oefeningen toen ze door het weer werden overvallen. Dinsdag is bevestigd dat zij het niet hebben overleefd.
18 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De winterstorm die over de Verenigde Staten trekt, heeft al aan zeker 23 mensen het leven gekost, meldt persbureau AFP op basis van een eigen inventarisatie. De dodelijke slachtoffers vielen door onderkoeling en ongelukken met onder meer sneeuwruimers en sleeën. In New York werden zeker acht mensen dood aangetroffen op straat tijdens het winterse noodweer. Er wordt nog onderzocht of al deze sterfgevallen direct aan de storm kunnen worden toegeschreven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney heeft in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump afstand genomen van kritische uitspraken die hij vorige week deed tijdens het World Economic Forum in Davos. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent maandag.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft in de nacht van maandag op dinsdag ingestemd met een wetsvoorstel dat sociale media verbiedt voor kinderen onder de 15 jaar. Het wetsvoorstel gaat nu naar de Senaat. De maatregel kan rekenen op brede politieke en publieke steun in Frankrijk.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
5 uur geledenMETZ (ANP) - Femke Bol maakt haar debuut op de 800 meter op 8 februari bij de indoorwedstrijd in het Franse Metz. Haar coach Laurent Meuwly heeft dit bevestigd tegen het ANP.
5 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.
11 uur geleden