Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brits hof: Assange mag toch in beroep tegen uitlevering aan VS

Brits hof: Assange mag toch in beroep tegen uitlevering aan VS

LONDEN (ANP/RTR) - Een Brits gerechtshof staat klokkenluider Julian Assange in beginsel toch toe zijn uitlevering aan de Verenigde Staten in hoger beroep aan te vechten. Hij dreigt uitgeleverd te worden voor publicaties op de website WikiLeaks, waarvan hij de oprichter is. Justitie in de VS heeft achttien aanklachten tegen hem geformuleerd, waaronder spionage, en hij zou 175 jaar cel kunnen krijgen.

Het hof stelt dat Assange en zijn raadslieden hun verzoek om een hoger beroep verkeerd motiveerden. Volgens de magistraten is er geen sprake van een politiek en oneerlijk proces in de VS, maar ze vinden dat Assange als buitenlander en publicist mogelijk onvoldoende beschermd wordt door het principe van vrijheid van meningsuiting uit de grondwet van de VS.

Bovendien stellen de rechters dat er geen garantie is dat Assange tijdens het proces in de VS niet te maken krijgt met nog meer aanklachten waar mogelijk de doodstraf op staat. Dat maakt uitlevering onmogelijk. Ze zijn ook bezorgd over een uitspraak van Donald Trump die in 2010 in een gesprek over WikiLeaks over "een soort doodstraf" begon voor mensen die erachter zitten. De rechters willen voor 16 april garanties van de VS om hun zorgen weg te nemen en willen zich 20 mei weer over de zaak buigen.

Talrijke publicaties

De Australische Assange zou snel uitgeleverd worden op basis van eerdere rechterlijke besluiten, maar dat gaat met een nieuwe zitting en mogelijke beroepsprocedure voorlopig niet door. Buiten het gerechtsgebouw hebben aanhangers voor zijn vrijlating betoogd. Ze beschouwen hem als een succesvolle journalist en klokkenluider die onrechtmatig om politieke redenen gevangen wordt gehouden.

Assange zit sinds 2019 in de zwaarbewaakte Londense Belmarsh-gevangenis en wordt al circa vijftien jaar vervolgd. In 2020 begon de uitleveringsprocedure aan de VS. Hij heeft vertrouwelijke informatie over vooral politieke en militaire zaken via WikiLeaks gepubliceerd. Volgens WikiLeaks wordt door toedoen van Washington de verdere verspreiding van informatie van WikiLeaks tegengegaan en zijn donateurs onder druk gezet. Assange wordt nu in de VS vervolgd voor talrijke publicaties over de Amerikaanse oorlogen in Afghanistan en Irak waar oorlogsmisdaden zijn gepleegd.

Meer uit Buitenland

Jazzartiest Sonny Rollins (95) overleden

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse jazzlegende Sonny Rollins is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat hebben zijn woordvoerder Terri Hinte en zijn familie bekendgemaakt. De tenorsaxofoonist overleed in zijn huis in Woodstock, New York. De doodsoorzaak van Rollins is niet bekend.

1 uur geleden
Ook halvering salaris president stopt protesten in Bolivia niet

LA PAZ (ANP/AFP) - Het aanbod van de Boliviaanse president Rodrigo Paz om zijn salaris te halveren heeft demonstranten tegen zijn regering er niet van overtuigd dat ze moeten ophouden met protesteren.

2 uur geleden
HRW: Colombianen betrokken bij wreedheden Soedan opgeleid in VAE

BEIROET (ANP) - Colombiaanse huurlingen zijn door een bedrijf uit de Verenigde Arabische Emiraten ingehuurd en reisden via militaire bases van de VAE voordat ze naar Soedan werden gestuurd om daar de gewelddadige Rapid Support Forces (RSF) te ondersteunen. Dat meldt Human Rights Watch in een rapport.

3 uur geleden
Rubio: ondanks aanvallen VS is akkoord met Iran nog mogelijk

JAIPUR (ANP) - Ondanks de Amerikaanse aanvallen op doelen in Iran is een akkoord om de oorlog te beëindigen nog steeds mogelijk. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een bezoek aan India tegen verslaggevers.

3 uur geleden
VS vallen doelen aan in zuiden Iran

WASHINGTON/TEHERAN/DOHA (ANP) - De Amerikaanse strijdkrachten hebben maandag doelen aangevallen in het zuiden van Iran. Het betrof onder andere boten die mijnen wilden leggen en raketlanceerinstallaties. Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) omschrijft de aanvallen als defensieve handelingen, bedoeld om "onze troepen te beschermen tegen bedreigingen van de Iraanse strijdkrachten".

5 uur geleden
Canada: behandeling flotilla-activisten door Israël onacceptabel

OTTAWA (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Israëlische president Isaac Herzog gezegd dat de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla onacceptabel is. Carney wil een onafhankelijk onderzoek naar de gebeurtenissen.

7 uur geleden
Spaanse Hondius-opvarende test positief op hantavirus

MADRID (ANP/RTR) - Een Spaanse opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid maandag.

13 uur geleden