Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brits hof: Assange mag toch in beroep tegen uitlevering aan VS

Brits hof: Assange mag toch in beroep tegen uitlevering aan VS

LONDEN (ANP/RTR) - Een Brits gerechtshof staat klokkenluider Julian Assange in beginsel toch toe zijn uitlevering aan de Verenigde Staten in hoger beroep aan te vechten. Hij dreigt uitgeleverd te worden voor publicaties op de website WikiLeaks, waarvan hij de oprichter is. Justitie in de VS heeft achttien aanklachten tegen hem geformuleerd, waaronder spionage, en hij zou 175 jaar cel kunnen krijgen.

Het hof stelt dat Assange en zijn raadslieden hun verzoek om een hoger beroep verkeerd motiveerden. Volgens de magistraten is er geen sprake van een politiek en oneerlijk proces in de VS, maar ze vinden dat Assange als buitenlander en publicist mogelijk onvoldoende beschermd wordt door het principe van vrijheid van meningsuiting uit de grondwet van de VS.

Bovendien stellen de rechters dat er geen garantie is dat Assange tijdens het proces in de VS niet te maken krijgt met nog meer aanklachten waar mogelijk de doodstraf op staat. Dat maakt uitlevering onmogelijk. Ze zijn ook bezorgd over een uitspraak van Donald Trump die in 2010 in een gesprek over WikiLeaks over "een soort doodstraf" begon voor mensen die erachter zitten. De rechters willen voor 16 april garanties van de VS om hun zorgen weg te nemen en willen zich 20 mei weer over de zaak buigen.

Talrijke publicaties

De Australische Assange zou snel uitgeleverd worden op basis van eerdere rechterlijke besluiten, maar dat gaat met een nieuwe zitting en mogelijke beroepsprocedure voorlopig niet door. Buiten het gerechtsgebouw hebben aanhangers voor zijn vrijlating betoogd. Ze beschouwen hem als een succesvolle journalist en klokkenluider die onrechtmatig om politieke redenen gevangen wordt gehouden.

Assange zit sinds 2019 in de zwaarbewaakte Londense Belmarsh-gevangenis en wordt al circa vijftien jaar vervolgd. In 2020 begon de uitleveringsprocedure aan de VS. Hij heeft vertrouwelijke informatie over vooral politieke en militaire zaken via WikiLeaks gepubliceerd. Volgens WikiLeaks wordt door toedoen van Washington de verdere verspreiding van informatie van WikiLeaks tegengegaan en zijn donateurs onder druk gezet. Assange wordt nu in de VS vervolgd voor talrijke publicaties over de Amerikaanse oorlogen in Afghanistan en Irak waar oorlogsmisdaden zijn gepleegd.

Meer uit Buitenland

Britse media: brand bij Joodse winkel in Londen

LONDEN (ANP) - In de Londense wijk Golders Green is een grote brand uitgebroken. Volgens Britse media gaat het om een brand bij een supermarkt die koosjere levensmiddelen verkoopt. Het is nog niet duidelijk waardoor de brand is ontstaan, melden de autoriteiten. In de wijk werd de afgelopen tijd meerdere keren brand gesticht op locaties met een link met de Joodse gemeenschap.

5 minuten geleden
Brussel neemt nieuwe maatregelen voor betere humanitaire hulp

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie neemt nieuwe maatregelen om de humanitaire hulp van de EU te verbeteren en te versterken. "De EU zal een betrouwbare en principiële donor blijven in een wereldwijd hulpsysteem dat onder zware druk staat", stelt de Commissie. Met name de VS hebben "drastisch bezuinigd" op humanitaire hulp, stelt ze, terwijl "de humanitaire noden groter dan ooit zijn".

7 minuten geleden
Ex-terroriste RAF veroordeeld tot 13 jaar voor roofovervallen

VERDEN (ANP/DPA) - Een voormalige terroriste van de Rote Armee Fraktion, Daniela Klette, is in het Noord-Duitse Verden tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld voor zes gewelddadige roofovervallen tussen 1999 en 2016. De extreemlinkse RAF hield op te bestaan in 1998 en Klette was ondergedoken.

10 minuten geleden
Hongaars parlement houdt terugtrekking uit ICC tegen

BOEDAPEST (ANP/AFP) - Het Hongaarse parlement heeft gestemd voor het ongedaan maken van de terugtrekking van het land uit het Internationaal Strafhof (ICC). De terugtrekking werd in gang gezet door voormalig premier Viktor Orbán, maar zijn opvolger Péter Magyar liet eerder al weten die terug te willen draaien.

30 minuten geleden
Thaise quarantaineplicht voor reizigers uit landen met ebola

BANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een quarantaine van 21 dagen verplicht gesteld voor reizigers uit de Democratische Republiek Congo en Oeganda naar aanleiding van de uitbraak van het ebolavirus. De uitbraak in het oosten werd half mei in de hoofdstad van Congo, Kinshasa, gemeld en in naburig Oeganda zijn ook gevallen bekend.

54 minuten geleden
Israël claimt dood Hamas-kopstuk Mohammed Odeh

GAZA-STAD (ANP) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz en het Israëlische leger zeggen dat Hamas-commandant Mohammed Odeh dinsdag is omgekomen bij een aanval op Gaza-Stad. Eerder meldden Katz en premier Benjamin Netanyahu al dat het leger een aanval had uitgevoerd die gericht was op Odeh.

1 uur geleden
Politie doorzoekt hoofdbureau regeringspartij Spanje

MADRID (ANP) - De Spaanse politie doet naar het zich laat aanzien huiszoeking in het nationale hoofdkwartier van de Spaanse Socialistische Arbeiderspartij (PSOE), de partij van premier Pedro Sánchez. De Guardia Civil heeft alleen bekendgemaakt het pand te zijn binnengegaan in een onderzoek naar illegale financiering van de partij.

1 uur geleden