British Museum houdt Griekse beelden uit de oudheid
LONDEN/ATHENE (ANP) - Het British Museum peinst er niet over de zogenoemde Elgin Marbles aan Griekenland terug te geven. Het is een reactie op plannen om die 2500 jaar oude beeldhouwwerken, die ooit in Athene op de Akropolis het Parthenon sierden, te betrekken bij onderhandelingen over handelsrelaties tussen de EU en Londen.
Britse en Griekse media meldden dat de 'Parthenon Marbels' of de 'Elgin Marbles' zijn opgedoken in een ontwerpdocument van de EU bestemd voor onderhandelingen over de handel met Londen. Het toekomstige handelsakkoord zou ook bepalen dat "onwettig verwijderde culturele objecten worden teruggegeven aan het land van oorsprong".
De 'marbles' zijn aan het begin van de negentiende eeuw door de Britse ambassadeur in het Ottomaanse Rijk, Thomas Bruce, de graaf van Elgin, naar Londen verscheept. Toen Lord Elgin geld nodig had, verkocht hij ze aan de Britse regering. Het parlement bepaalde toen specifiek dat het staatseigendom was. De fragmenten van beeldhouwwerken en een vrouwenbeeld dat in een Atheense tempel dienst deed als pilaar, gingen in 1816 naar het British Museum. Griekenland werd in 1832 officieel onafhankelijk en probeert sindsdien vergeefs de beeldhouwwerken terug te krijgen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De avondklok in Frankrijk blijft de komende dagen van kracht, meldt de minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Deze geldt op verschillende plekken vanwege de onrust in het land. Volgens de minister kunnen burgemeesters zelf bepalen of ze van de mogelijkheid gebruik willen maken. Zo geldt er al dagen een avondklok in delen van Parijs.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bij de Amerikaanse president Donald Trump aangedrongen op meer zichtbare steun voor zijn campagne in aanloop naar de parlementsverkiezingen van dinsdag. Dat schrijft nieuwssite Axios, die zich baseert op anonieme bronnen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-topvrouw Ursula von der Leyen heeft opgetogen gereageerd op de verkiezingsoverwinning van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva. "De democratie en het multilateralisme hebben gewonnen in Brazilië", schreef ze in een bericht op X.
2 uur geledenAMMAN (ANP/RTR/AFP) - De Jordaanse autoriteiten zeggen na een vuurgevecht drie gewapende verdachten te hebben opgepakt van de recente aanslag op een kerk. Ze hadden zich volgens de veiligheidsdienst verstopt in een verlaten pand en weigerden zich over te geven.
2 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - De Houthi's uit Jemen zeggen zondag opnieuw de internationale luchthaven van de Saudische hoofdstad Riyad te hebben aangevallen. Dat gebeurde enkele uren nadat het vliegverkeer was hervat. Volgens vluchtvolgsite Flightradar24 werd zondag het merendeel van de vluchten geannuleerd.
4 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro wil de uitslag van de presidentsverkiezingen laten vernietigen. Bolsonaro, die zondag verloor van de linkse president Luiz Inácio Lula da Silva, beschuldigt het hooggerechtshof ervan op het laatste moment de verkiezingsregels te hebben veranderd.
6 uur geledenPORT HURON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Democratische kandidaat-senator Abdul El-Sayed zondag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Michigan een "jihadist" genoemd. Ook beweerde Trump zonder bewijs dat El-Sayed lid is van de Moslimbroederschap.
6 uur geleden