Brinkman wil zich op EK verder ontdekken als marathonloopster
MÜNCHEN (ANP) - Nienke Brinkman wil zichzelf maandag op de EK in München verder ontdekken als marathonloopster. De 28-jarige atlete verraste door in de marathon van Rotterdam het Nederlands record van Lornah Kiplagat te verpulveren: 2.22.51. Haar eerste kampioenschapsmarathon namens Nederland is in ieder geval een droom die uitkomt.
"Ik had met hockey altijd de droom om voor Nederland te spelen, maar wist dat het niet ging lukken. Ik haalde niet eens de hoofdklasse", zei Brinkman. "Die droom voor een andere sport was ver weg, totdat ik die proefmarathon deed met mijn vrienden. Dat ging heel goed en toen ik het wat serieuzer oppakte eind 2020, begon het in gedachten en dromen toch te komen."
Wat de snelste Nederlandse marathonloopster kan op de EK marathon, daar moet ze nog achter komen. "Het is lastig te zeggen of ik kans maak op een medaille. Ik ben ook niet zo gefocust op die doelen. Ik wil mezelf uitdagen en beter worden dan mijn vorige ik", zegt de atlete. "Ik probeer nog te ontdekken wat werkt. Dat komt voort uit hoeveel plezier ik eruit haal."
Trailrunning
Zo liep Brinkman tussen de marathon van Rotterdam en die op de EK een marathon door de bergen in het Spaanse Baskenland. Ze won in 4 uur 16 minuten en 43 seconden en verbeterde het parcoursrecord met bijna 20 minuten.
Die overwinning was een verrassing, zegt ze. Brinkman kwam er tijdens de race achter dat ze kon gaan winnen. "Toen ik alleen voorop lag, wilde ik ook eerste blijven en niet meer ingehaald worden." Dat nam ze mee door voor de strategische race op de EK te oefenen op tempowisselingen. Ze is voorlopig ook niet van plan te stoppen met de combinatie met het trailrunning, het rennen over moeilijk begaanbare bergpaadjes. "Het werkt voor mij. Ik doe het zolang ik er blij van word. Ik vind het ook niet risicovoller dan altijd hetzelfde doen."
Hitte verwacht in München
De atlete die bezig is met haar promotie-onderzoek in de geofysica in Zürich ziet de trailrun als een goede voorbereiding. "Ik denk dat het mijn lichaam op een andere manier prikkels geeft. Het zijn minder extensieve blokken en iets meer explosief. Aan de andere kant duurt zo'n race 4 uur. Als marathontraining is het denk ik goed om zulke races te doen. Ik herstelde er ook sneller van dan van de marathon van Rotterdam."
In München worden lastige omstandigheden verwacht door de hitte. "Ik vind warm wel lekker, maar je hebt warm en heet", zegt Brinkman. "We hebben trainingen in Italië gedaan met een gevoelstemperatuur van 38 graden om te testen hoe ik ermee omga. En daarnaast wat sauna-trainingen."
Meer uit Sport
NESSEBAR (ANP) - Zeventien Nederlandse wielrenners starten vrijdag in Bulgarije in de Ronde van Italië. Dat zijn er evenveel als vorig jaar. Een Nederlandse kanshebber op de eindzege is er niet, wel zijn er kansen voor sprinters als Casper van Uden en Dylan Groenewegen. Van Uden won vorig jaar een etappe in de Giro, Groenewegen lukte dat nog nooit.
21 uur geledenANTAS DE ULLA (ANP) - De Belgische wielrenster Lotte Kopecky heeft de vierde etappe van de Vuelta Femenina gewonnen. De voormalige wereldkampioene van SD Worx-Protime was de beste in de sprint van een uitgedund peloton en neemt de leiding in het algemeen klassement over. Achter Kopecky werd haar ploeggenoot Anna van der Breggen tweede. De Italiaanse Letizia Paternoster werd derde.
21 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De Belangenorganisatie Amateur Voetbalverenigingen (BAV) heeft een meldpunt geopend om ervaringen van clubs te verzamelen met de zogenoemde BOSA-subsidie (Stimulering Bouw en Onderhoud Sportaccommodaties). De aanpassing van de verdeling van de subsidie zorgde voor onrust onder verenigingen, omdat zij hierdoor mogelijk geld mislopen.
22 uur geledenNESSEBAR (ANP) - De Deense kopman Jonas Vingegaard van Visma - Lease a Bike kan in de Ronde van Italië rekenen op hulp van de Nederlanders Wilco Kelderman en Bart Lemmen. Zijn andere helpers zijn de Belgen Victor Campenaerts, Timo Kielich en Tim Rex, de Italiaan Davide Piganzoli en de Amerikaan Sepp Kuss.
23 uur geledenROME (ANP) - Botic van de Zandschulp heeft de tweede ronde van het tennistoernooi in Rome bereikt. De 30-jarige Nederlander was met sterk spel in twee sets te sterk voor de Fransman Alexandre Müller: 7-5 6-3.
23 uur geledenSINT-PIETERS-WOLUWE (ANP) - Een monument ter ere van de Belgische wielerlegende Eddy Merckx in de gemeente Sint-Pieters-Woluwe is woensdag vernield. Het hoofd van de vijfvoudig Tourwinnaar is van het beeld gerukt. Buurtbewoners waren ontdaan en de burgemeester reageerde geschokt, meldden onder meer de VRT en persbureau Belga.
23 uur geledenPARIJS (ANP) - De eerstkomende Dakar Rally in Saudi-Arabië wordt een zware. De organisatie presenteerde in Parijs de route voor de woestijnrally in 2027 met daarin 5320 kilometer aan klassementsproeven. Voor het eerst sinds de rally in 2020 het Saudische grondgebied betrad, is er meer dan 5000 kilometer aan zogeheten specials, trajecten waarin de tijd wordt opgenomen.
1 dag geleden