Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brief bordeelbezoek Van Gogh en Gauguin onder de veilinghamer

Brief bordeelbezoek Van Gogh en Gauguin onder de veilinghamer

PARIJS (ANP) - Een brief waarin kunstschilders Vincent van Gogh en Paul Gauguin hun gezamenlijke bordeelbezoeken beschrijven, gaat dinsdag onder de hamer bij veilinghuis Hôtel Drouot in Parijs. De verwachting is dat de vier vellen tellende brief tussen de 180.000 en 250.000 euro gaat opleveren.

De kunstschilders schreven de brief in november 1888 aan collega-schilder Émile Bernard. Ze verbleven toen allebei in de Franse plaats Arles, waar Van Gogh beroemde werken als Caféterras bij nacht, Het gele huis en De slaapkamer schilderde.

Van Gogh (1853-1890) en Gauguin (1848-1903) hadden er een onstuimige vriendschap. "Bloed en seks zijn voor Gauguin belangrijker dan ambitie", schreef Van Gogh in de Franstalige brief. "We zijn een paar keer op excursie naar bordelen gegaan en waarschijnlijk gaan we daar een keer werken. Momenteel werkt Gauguin aan een canvas met hetzelfde nachtcafé dat ik heb geschilderd. Maar dan met de figuren die we in de bordelen hebben gezien. Het belooft prachtig te worden."

Van Gogh schrijft Bernard ook over een kunstenaarsvereniging die hij wil opzetten en over een serie studies. Gauguin houdt het aanzienlijk korter. "Luister niet naar Vincent", schrijft hij.

Dat Van Gogh vaak bordelen bezocht, is bekend. Nadat Van Gogh in een periode van psychische problemen zijn eigen oor had afgesneden, leverde hij dat af bij een bordeel dat hij met Gauguin had bezocht. Dat zou van Gogh hebben gedaan nadat een felle ruzie tot het einde van de vriendschap tussen de twee schilders had geleid. Van Gogh beeldde ook meerdere malen bordelen en prostituees af op zijn schilderijen.

Meer uit Buitenland

Leiders op Qatar-top roepen landen op band met Israël te herzien

DOHA (ANP/AFP) - De Arabische en islamitische leiders die zijn verzameld voor een top in Qatar hebben alle landen opgeroepen om hun relatie met Israël te herzien. Volgens hen zouden landen "alle mogelijke juridische en effectieve maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat Israël doorgaat met zijn acties tegen het Palestijnse volk", staat in de slotverklaring van de top.

17 minuten geleden
Vance presenteert Charlie Kirk Show en eert zijn 'goede vriend'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident J.D. Vance heeft vanuit het Witte Huis The Charlie Kirk Show gepresenteerd, de podcast van de doodgeschoten politieke activist die ook online te zien is. Vance noemde Kirk zijn "goede vriend" en benadrukte hoeveel hij aan hem te danken had.

42 minuten geleden
VK: 'Binnen enkele dagen' defensiemissies in Pools luchtruim

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtmacht gaat "in de komende dagen" defensiemissies uitvoeren in het Poolse luchtruim, meldt het Britse ministerie van Defensie. De operaties in het kader van de zogenoemde East Sentry-missie van de NAVO zullen onder meer gericht zijn op het neerhalen van drones.

43 minuten geleden
Spanje annuleert wapendeal van 700 miljoen met Israël

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse regering heeft een contract ter waarde van bijna 700 miljoen euro voor door Israël ontworpen raketwerpers geannuleerd, staat in een overheidsdocument dat is ingezien door persbureau AFP.

1 uur geleden
Spoeddebat in Brits parlement over ontslagen VS-ambassadeur

LONDEN (ANP) - Het Britse parlement houdt dinsdag een spoeddebat over de aanstelling van de inmiddels ontslagen Britse ambassadeur in de Verenigde Staten Peter Mandelson. Die moest afgelopen donderdag het veld ruimen nadat bekend was geworden dat hij warme banden onderhield met de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein.

1 uur geleden
Auto van Poolse PiS-Europarlementariër beschoten in Brussel

BRUSSEL (ANP) - In Brussel is de auto van de Poolse Europarlementariër Waldemar Buda beschoten, meldt hij zelf op X. De politicus van de conservatieve Poolse PiS-partij zat op dat moment niet in de auto, maar volgens hem ging het wel om een actie die bewust op hem was gericht. Zijn auto werd negen keer beschoten, de auto's daaromheen niet één keer.

1 uur geleden
Grootste inbeslagname van containers in EU ooit in Griekse haven

PIRAEUS (ANP) - Het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) heeft in de haven van het Griekse Piraeus 2400 containers in beslag genomen in een onderzoek naar fraude met de import van Chinese producten. Het gaat om de grootste confiscatie van containers ooit in de Europese Unie, meldt het EPPO. De containers waren voornamelijk gevuld met e-bikes, textiel en schoenen.

2 uur geleden