'Brexitonderhandelingen worden hervat, doel is deal in november'
BRUSSEL (ANP) - De handelsgesprekken tussen het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie staan op het punt om weer te worden hervat na positief contact tussen de twee zijden de afgelopen dagen. Daarbij wordt gemikt op een handelsakkoord midden november, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
Een beslissing over het hervatten van de gesprekken kan al woensdag of donderdag worden genomen en de onderhandelaars zouden dan direct de draad weer kunnen oppakken. Sinds eind vorige week zitten de onderhandelingen in een impasse. Toen verliep een door Boris Johnson gestelde deadline. De Britse premier wil dat de EU stappen zet om tot een compromis te komen, maar Brussel wijst daarvoor juist naar de Britten.
De afgelopen dagen praatten de Europese hoofdonderhandelaar Michel Barnier en zijn Britse evenknie wel, maar dat waren geen officiële onderhandelingen. Johnson zou van Barnier willen horen dat de EU bereid is aan een juridische tekst te beginnen te werken voor een mogelijk akkoord, dat de EU de Britse soevereiniteit erkent en dat de EU bereid is een compromis te zoeken. Barnier deed dat woensdag in een toespraak tegenover het Europese parlement.
No-dealbrexit
Wel liet Barnier weten dat er geen handelsdeal komt zonder afspraken over Europese toegang tot de Britse visgronden. Dat is tot nu toe een van de struikelblokken bij de onderhandelingen.
Als er geen akkoord wordt bereikt, dan is met ingang van volgend jaar feitelijk sprake van een no-dealbrexit. Daarbij stellen beide kanten handelsheffingen in op producten van de ander en komen er weer grenscontroles.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
31 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
2 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische overheid is niet welkom op de aanstaande grote wapenbeurs bij Parijs. Dat geldt ook voor sommige Israëlische defensiebedrijven, zegt het Israëlische ministerie van Defensie. Zij mogen alleen luchtverdedigingssystemen aan de man brengen op de zogeheten Eurosatory.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX reserveert tot 5 procent van de aandelen voor bepaalde werknemers en familie en vrienden van leidinggevenden bij de komende beursgang. Dat staat in een aangepaste aanvraag van het bedrijf van Elon Musk. De verwachting is dat het bedrijf op 12 juni naar de beurs gaat.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia ging maandag 3,5 procent omhoog op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de aankondiging van een nieuwe chip voor personal computers (pc's) door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Met de nieuwe chip wil Nvidia AI-functionaliteit naar laptops en desktopcomputers brengen. De chip is het resultaat van een driejarige samenwerking met Microsoft om "de pc opnieuw uit te vinden" voor het AI-tijdperk, zei Nvidia-topman Jensen Huang. Het aandeel Microsoft steeg 2,5 procent.
6 uur geleden