Brexitonderhandelaar Barnier: bal ligt bij Boris Johnson
BRUSSEL (AFN/BLOOMBERG) - De Europese brexitonderhandelaar Michel Barnier heeft ambassadeurs van de 27 landen van de Europese Unie laten weten dat er na een dag onderhandelen zondag nog geen akkoord is bereikt. Volgens hem is de Britse premier Boris Johnson nu aan zet. Barnier spreekt later maandagochtend nog met een commissie van het Europees Parlement.
Van de drie belangrijkste struikelblokken lijkt de toegang tot de Britse visgronden het minst groot. Op dat gebied zijn volgens ingewijden van beide zijden de contouren van een compromis zichtbaar. Daarmee lijkt het vlak van eerlijke concurrentie tussen Europese en Britse bedrijven nu het belangrijkste obstakel voor een handelsakkoord te zijn. Ook toezicht op naleving van de afspraken blijft nog een heet hangijzer.
Vrijdag zetten Barnier en zijn Britse collega David Frost de onderhandelingen nog op pauze om met hun leiders te overleggen. Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en Johnson belden een dag later en besloten ondanks de nog altijd stevige verschillen nog een laatste poging te doen om tot een akkoord te komen. Daarop kwamen Barnier en Frost zondag weer bijeen.
De tijd begint ondertussen serieus te dringen voor een akkoord. Dat moet goedgekeurd worden voordat de overgangsperiode na de brexit aan het einde van dit jaar afloopt. Zonder akkoord komen er onder meer importheffingen over en weer en wordt zakendoen met het Verenigd Koninkrijk dus duurder voor Europese bedrijven.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO ziet dat Nederlandse automobilisten die in de buurt van België wonen sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten vaker de grens overgaan om te tanken. Zoals bekend liggen de prijzen aan de Nederlandse pomp aanzienlijk hoger dan in België. Voor een gemiddelde auto scheelt het inmiddels ongeveer tussen de 25 en 30 euro per volle tank, becijferde de bank.
8 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse industriële concern Siemens waarschuwt dat de EU ernstig achterop raakt in de race rond kunstmatige intelligentie. Het concern zegt dat Brussel ingrijpende verbeteringen moet doorvoeren om het gebruik van de technologie te versnellen.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
14 uur geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
15 uur geleden