'Brexit zonder deal zou ramp zijn voor Groot-Brittannië'
BERLIJN (ANP) - Een no-dealbrexit zou een ramp zijn voor Groot-Brittannië en de laatste berichten uit Londen geven niet veel hoop op een overeenkomst. Dat heeft de Duitse minister van Financiën Olaf Scholz gezegd tegen persbureau Reuters. De onderhandelaars van de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk zoeken dinsdag verder naar een handelsakkoord.
De tijd dringt voor de EU en het VK om voor volgend jaar, als de Britten ook de facto de interne markt verlaten, een handelsakkoord te sluiten. Maant EU-hoofdonderhandelaar Michel Barnier Londen al langer tot haast, aan de vooravond van de nieuwe ronde keerde premier Boris Johnson de rollen plots om. Als er midden oktober geen akkoord is, moet het maar zonder, was zijn boodschap.
De Britse hoofdonderhandelaar David Frost zette de zaak verder op scherp. Hij zei dat Groot-Brittannië geen satellietstaat mag worden van Brussel en dat de EU realistischer moet worden in de onderhandelingen. "Als ze dat niet kunnen in de weinige tijd die nog rest, dan zullen we onder dezelfde voorwaarden handel moeten drijven met de EU als Australië dat doet", aldus Frost. De Britten zeggen al voorbereidingen te treffen voor een no-dealbrexit. "De signalen uit Londen geven niet veel hoop op een overeenkomst, maar dat kan natuurlijk een strategie zijn", aldus de Duitse minister Scholz.
De Europese Unie is ondertussen niet te spreken over de geruchten dat de regering van premier Boris Johnson onder meer af zou willen van het zwaarbevochten compromis over de Ierse grens. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen wees erop dat die afspraken "essentieel zijn voor de vrede en stabiliteit" in Ierland en Noord-Ierland en voor de Europese gemeenschappelijke markt. Het terugtrekkingsverdrag dat de EU en de Britten een jaar geleden sloten, is "een voorwaarde voor welke toekomstige handelsrelatie dan ook". Daarom zegt Von der Leyen erop te rekenen dat Londen het akkoord uitvoert.
Meer uit Financieel
PANAMA-STAD (ANP/RTR) - De hoogste rechtbank van Panama heeft belangrijke havencontracten voor dochterbedrijven van CK Hutchison nietig verklaard. Daarmee wordt het onduidelijk of het Hongkongse conglomeraat eigenaar kan blijven van haventerminals aan beide uiteinden van het Panamakanaal.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Signify behoorde vrijdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs na teleurstellende resultaten. Het verlichtingsbedrijf vreest dat de lastige marktomstandigheden ook in 2026 aanhouden. Het bedrijf voert daarom opnieuw kostenbesparingen door, waarbij 900 banen worden geraakt. Hiermee hoopt het bedrijf 180 miljoen euro aan kosten te besparen. Het aandeel kelderde 11,5 procent en was daarmee de grootste daler in de MidKap.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een onderzoek geopend naar Roblox vanwege de risico's die minderjarige gebruikers in de Europese Unie mogelijk lopen op het gameplatform. De waakhond wil nagaan of Roblox genoeg doet om kinderen te beschermen, onder andere tegen seksueel getinte spellen en kwaadwillenden.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het vierde kwartaal met 0,5 procent gegroeid ten opzichte van een kwartaal eerder. In alle kwartalen van 2025 is daarmee sprake geweest van groei, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vrijdag op basis van een eerste berekening.
52 minuten geledenPARIJS (ANP) - De economie van Frankrijk is in het laatste kwartaal van vorig jaar gegroeid, ondanks de moeizame politieke besluitvorming over de begroting en handelsspanningen met de Verenigde Staten. Het bruto binnenlands product (bbp) van het land steeg 0,2 procent.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil Kevin Warsh benoemen tot nieuwe voorzitter van de Federal Reserve (Fed). Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen. Warsh, een voormalige Fed-gouverneur, bezocht donderdag het Witte Huis, aldus een van de bronnen.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Verlichtingsbedrijf Signify gaat opnieuw kostenbesparingen doorvoeren, waarbij 900 banen worden geraakt. Dat stelt topman As Tempelman in een toelichting op de jaarcijfers. Het bedrijf achter de lampen van het merk Philips verwijst daarbij naar lastige marktomstandigheden.
2 uur geleden