Bretly D. krijgt 8 jaar cel en tbs voor doodschieten psychiater
ROTTERDAM (ANP) - De 26-jarige Bretly D. is veroordeeld tot acht jaar celstraf en tbs met dwangverpleging voor het doodschieten van een 60-jarige psychiater uit Rotterdam. Hij schoot het slachtoffer in 2023 van dichtbij in het hoofd en stak daarna de woning van psychiater Jean van Griensven in brand.
De veroordeelde heeft zich volgens de rechtbank Rotterdam schuldig gemaakt aan doodslag, verboden wapenbezit, brandstichting en vernieling. Die feiten pleegde hij in de nacht van 12 op 13 oktober 2012 in de woning van het slachtoffer in Rotterdam-Zuid.
D. zou Van Griensven hebben gedood na een seksdate waarbij ook drugs werden gebruikt. Van Griensven werd door brandweerlieden levenloos aangetroffen met een schotwond in zijn hoofd, een diepe wond aan de achterkant van zijn hals en steek- en snijletsel. Enkele dagen daarna zou D. ook in Zutphen een man thuis hebben belaagd.
Problematisch middelengebruik
Bretly D. heeft volgens onderzoekers van het Pieter Baan Centrum (PBC) een antisociale, een narcistische en een borderlinepersoonlijkheidsstoornis, "en er is sprake van een (hoge) mate van psychopathie". Ook is er bij D. sprake van problematisch middelengebruik.
D. werd na zijn aanhouding op 25 oktober bij een hotel in Amsterdam meerdere keren gehoord, maar bleef zich beroepen op zijn zwijgrecht. Op basis van DNA, camerabeelden en getuigenverklaringen is wettig en overtuigend bewijs tegen hem verzameld, oordeelt de rechtbank Rotterdam.
Spijt
Ondanks het uitblijven van een bekentenis betuigde D. op de eerste zittingsdag spijt aan de nabestaanden van Van Griensven. "Ik vind het verschrikkelijk en ik wil sorry zeggen," zei hij. Hij gaf geen antwoord op de vraag waar hij precies spijt van had.
De veroordeling van D. tot 8 jaar cel en tbs is een stuk lager dan de eis van de officier van justitie. Die eiste 18 jaar en tbs tegen D. De rechtbank zegt mee te wegen dat D. verminderd toerekeningsvatbaar is. D. leefde op straat vanaf zijn 13e. Hij is al meerdere keren in aanraking gekomen met politie en justitie en zat jarenlang in jeugddetentie.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Een man uit Apeldoorn is veroordeeld tot zestien jaar cel voor het ruim twintig jaar lang seksueel misbruiken en mishandelen van zijn vier dochters. De moeder moet van de rechter tien maanden de gevangenis in voor het medeplegen van de mishandelingen. Het Openbaar Ministerie omschreef het gezin tijdens de zitting als "zeer gesloten en gelovig", het hield "de schijn naar buiten op".
11 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft koning Willem-Alexander en koningin Máxima officieel verwelkomd in Suriname. Met een ceremonie werd het koningspaar maandag ontvangen bij het presidentieel paleis in Paramaribo. De koning zei daarbij tegen de president dat hij "zo dankbaar" was om in Suriname te zijn.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een 49-jarige man is woensdag opgepakt omdat hij voor ruim acht miljoen euro zou hebben gefraudeerd met de subsidieregeling Coronabanen in de Zorg (COZO), meldt de Nederlandse Arbeidsinspectie maandag. Met die regeling kon extra zorgpersoneel worden ingehuurd tijdens de coronapandemie. Hij wordt ook verdacht van witwassen en valsheid in geschrifte.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de Tweede Kamer hebben maandag een uitgebreid advies ontvangen van het Nationaal Burgerberaad Klimaat, opgesteld door 175 burgers die daar in zeven weekenden aan hebben gewerkt. Volgens onderzoeksbureau CE Delft kan het voorgestelde maatregelenpakket de broeikasgasuitstoot met 4 tot 12 procent verlagen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De verdachte van de koperdiefstal op het treintraject tussen 't Harde en Zwolle heeft in totaal zeven kabels langs het spoor vernield. Halverwege maandagochtend zijn zes van de zeven kabels gerepareerd. "Vanwege de omvang van de schade kost het een hoop tijd om alles te repareren", meldt een woordvoerder van ProRail.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kabinet trekt nog eens 250 miljoen euro uit om defensiemateriaal uit de VS voor Oekraïne te kopen. Dat heeft demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) maandag in Brussel aangekondigd. Aankopen via de VS zijn "de enige manier om in heel korte tijd meer munitie voor luchtverdediging die kant op te krijgen", zei Brekelmans.
5 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Reizigersvereniging Rover en Translink, het bedrijf achter de ov-chipkaart, zijn een rechtszaak gestart tegen Kings Online, dat via twee websites ov-chipkaarten verkoopt voor "buitensporig hoge tarieven". Volgens de aanklagers zijn meerdere exploitanten door hun toedoen gestopt met het via websites aanbieden van te dure ov-chipkaarten en is Kings Online de laatste uitbater die een halt toegeroepen moet worden.
6 uur geleden