Brenninkmeijer schrikt van aantijgingen tegen EU-Rekenkamer
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Rekenkamer legt dinsdag een verklaring af in de begrotingscommissie van het Europees Parlement wegens beschuldigingen over gesjoemel met EU-geld door hemzelf en ander personeel van de EU-instelling in Luxemburg. Volgens het Nederlandse lid Alex Brenninkmeijer doen de aantijgingen "geen recht aan het eigen controlerend mechanisme" van de instantie die de EU-uitgaven controleert. "Wij leggen verantwoording af en zijn aanspreekbaar."
De Duitse voorzitter Klaus-Heiner Lehne wordt gehoord na onthullingen in de Franse krant Libération over fictieve woonadressen, gesjoemel met onkostennota’s, verboden politieke bijbanen en niet geverifieerde klussen door leden van de rekenkamer en hun staf. Lehne zelf zou met drie van zijn kabinetsleden accommodatie in Luxemburg huren maar elk zou een volledige woonvergoeding opstrijken. Ook zouden 9 van de 27 leden van de rekenkamer, een lid per EU-lidstaat, zelden aanwezig zijn maar toch een kostenvergoeding opstrijken.
Brenninkmeijer zegt Lehne's woonsituatie niet te kennen omdat hij nooit bij hem thuis is geweest. "Maar daar zal hij in het parlement wel iets over zeggen", meent hij. Volgens de vroegere Nationale ombudsman heeft de Europese Rekenkamer haar interne controles opgevoerd na de ‘Pinxten-affaire’. "Ons hele controlesysteem is op de schop gegaan. Alle uitgaven, wat wel en wat niet kan, zijn vastgelegd. Alles wordt gecontroleerd. Dat merk ik zelf ook als ik op onderzoeksmissie ga. Na Pinxten zijn ook declaraties uit het verleden opgevraagd en waar nodig gecorrigeerd", zegt hij.
In juli 2018 beschuldigde de EU-fraudedienst de Belg Karel Pinxten ervan als lid van de Europese Rekenkamer tussen 2006 en 2018 500.000 euro aan EU-geld te hebben misbruikt. Zo declareerde hij onder meer privéreisjes als dienstuitgaven. Eind september van dit jaar veroordeelde het Europees Hof van Justitie hem tot het inleveren van tweederde van zijn pensioen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen verder omlaag na de verliesbeurt een dag eerder. Beleggers reageerden op een belangrijk inflatiecijfer, de zogeheten prijsindex voor persoonlijke consumptieve bestedingen. Dat cijfer meet de veranderingen in de prijzen van goederen en diensten die door consumenten worden gekocht en heeft de voorkeur van de Amerikaanse centrale bank boven de gewone inflatie. Volgens het cijfer stegen de consumentenprijzen in december met 0,4 procent op maandbasis, wat iets sterker is dan verwacht.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De economie van de Verenigde Staten is in 2025 met 2,2 procent gegroeid. Dat meldde de Amerikaanse overheid op basis van voorlopige schattingen. De groei van 's werelds grootste economie in 2024 bedroeg 2,8 procent.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het strafrechtelijk onderzoek naar de miljoenenfraude door notaris Frank Oranje bij landsadvocaat Pels Rijcken is afgerond. Het Openbaar Ministerie legt boetes van 400.000 euro op aan twee vennootschappen van de in 2020 overleden voormalige notaris. Het onderzoek naar zijn weduwe wordt niet voortgezet.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - X gaat in beroep tegen een boete van 120 miljoen euro die de Europese Commissie het socialemediabedrijf in december oplegde. Volgens het bedrijf van miljardair Elon Musk heeft de Commissie fouten gemaakt bij het onderzoek naar overtredingen van Europese digitale regels.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Dsm-firmenich is van een Amerikaans onderzoek naar mogelijke kartelvorming af. Het ministerie van Justitie van de Verenigde Staten heeft het gezondheids- en voedingsbedrijf onlangs gemeld dit onderzoek te sluiten, schrijft het Zwitsers-Nederlandse bedrijf in zijn jaarverslag.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De verhoogde importheffingen raken de staalindustrie in de Europese Unie hard. De export van staal vanuit de EU naar de Verenigde Staten is in de tweede helft van vorig jaar met 30 procent gedaald ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt Europese belangenvereniging voor de staalindustrie Eurofer op basis van gegevens van Eurostat.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in februari sterker toegenomen dan verwacht. Volgens marktonderzoeker S&P Global komt dit vooral door een versnelling van de groei in Duitsland, de grootste economie van het eurogebied. Zo liet de omvangrijke Duitse industrie voor het eerst in meer dan 3,5 jaar weer groei zien door de hogere overheidsuitgaven aan defensie en infrastructuur.
5 uur geleden