Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans ziet weinig in staatsdeelneming in defensiebedrijven

Brekelmans ziet weinig in staatsdeelneming in defensiebedrijven

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) ziet weinig in het idee om een aandeel te nemen in defensiebedrijven om zo de productie te stimuleren. De Tweede Kamer vindt dat het niet snel genoeg gaat en ziet wel wat in staatsdeelnemingen.

Partijen willen dat de productie van wapens en munitie sneller wordt opgevoerd. "Ik heb wel wat frustratie", zei Derk Boswijk (CDA) hierover woensdag in een debat over de defensie-industrie. Er wordt volgens hem al lang over gesproken, maar er gebeurt te weinig. "Doorbreek de bureaucratie."

Het idee om een staatsbelang te nemen in defensiebedrijven kan rekenen op warme steun. "Staatsdeelnemingen zijn hartstikke goed", zei Joeri Pool (PVV). Ook BBB, NSC en GroenLinks-PvdA omarmen de gedachte. Jimme Nordkamp van GroenLinks-PvdA denkt met een overheidsbelang essentiële bedrijvigheid voor de toekomst te borgen.

Bouw munitiefabriek voorgesteld

Brekelmans loopt er niet warm voor, al is hij er principieel niet op tegen. Het nemen van een staatsbelang gebeurt volgens hem nu ook al wel, maar alleen als het nodig is om eigen belangen extra te beschermen. De bewindsman wil juist dat meer private financiers zoals pensioenfondsen geld gaan stoppen in de wapenindustrie.

VVD'er Ulysse Ellian vroeg of het mogelijk is voor de overheid om een munitiefabriek in Nederland te bouwen. Daardoor zou ons land in een conflict minder afhankelijk zijn van andere landen. Tijdens een crisis is het toch snel ieder voor zich, verduidelijkte hij. Een eigen munitiefabriek kan ook op steun rekenen van BBB en CDA.

Voorkeur kabinet

Ook bij dit voorstel staat de minister niet te juichen. Hij wees erop dat zoiets gauw honderden miljoenen kost en dat dat geld dan niet elders in Defensie kan worden gestoken. Het kabinet wil geld vooral ook in hoogtechnologische bedrijven steken.

Meer uit Financieel

Kostenstijging na rentevaste periode valt mee, zegt De Hypotheker

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huiseigenaren die de afgelopen tien jaar een hypotheek hebben afgesloten, krijgen door de gestegen hypotheekrente hogere maandelijkse kosten als hun rentevaste periode de komende jaren afloopt. Het effect op hun portemonnee is echter minder groot dan verwacht, meldt De Hypotheker. Door de hogere rente profiteren ze namelijk van een groter belastingvoordeel.

12 minuten geleden
Aanbesteding voor nieuw windmolenpark op zee krijgt nul reacties

DEN HAAG (ANP) - Geen enkel bedrijf heeft een poging gedaan om de bouw en exploitatie van een nieuw windmolenpark in het Nederlandse deel van de Noordzee binnen te halen. Dat schrijft demissionair minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei in een Kamerbrief over de nu gesloten aanbesteding.

5 uur geleden
Apple voert omzet op, maar krimpt in China

CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal de omzet opgevoerd, mede dankzij goede verkopen van zijn nieuwe iPhone-modellen. Op de belangrijke Chinese markt verloor het Amerikaanse techconcern juist terrein.

5 uur geleden
Clouddivisie stuwt groei Amazon dankzij AI-hype

SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Amazon heeft in het derde kwartaal een 13 procent hogere omzet geboekt van ruim 180 miljard dollar. De sterkste motor achter die groei was de divisie die clouddiensten aanbiedt. Daarbij was er volgens topman Andy Jassy een sterke vraag naar rekenkracht voor AI-toepassingen.

5 uur geleden
Techaandelen onder druk op Wall Street, Meta daalt hard

NEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn donderdag bij de grootste verliezers geëindigd op de aandelenbeurzen in New York. Onder andere socialmediaconcern Meta was een opvallende daler. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram waarschuwde een dag eerder bij zijn kwartaalcijfers dat de uitgaven aan kunstmatige intelligentie fors zullen stijgen.

6 uur geleden
BP schrapt in Nederland 150 banen, meldt vakbond

ROTTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern BP schrapt 150 banen in Nederland, meldt vakbond CNV. Het Britse energiebedrijf doet de ingreep volgens de bond om de winstgevendheid te beschermen, nu de olieprijzen zijn gedaald.

7 uur geleden
Werkgever mag toch huur inhouden op loon arbeidsmigrant, FNV boos

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil werkgevers toch blijven toestaan om huur in te houden op het minimumloon van arbeidsmigranten, schrijft VVD-minister Mariëlle Paul (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) aan de Tweede Kamer. Haar voorganger Eddy van Hijum (NSC) wilde vanaf volgend jaar stapsgewijs af van deze regeling, omdat die uitbuiting in de hand zou werken.

8 uur geleden