Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans ziet dat Oekraïne aan het verliezen is

Brekelmans ziet dat Oekraïne aan het verliezen is

DEN HAAG (ANP) - Minister Ruben Brekelmans (Defensie) is somber over de situatie in Oekraïne. Het is volgens hem duidelijk dat Rusland inmiddels de overhand heeft en "je zou zelfs kunnen zeggen dat Oekraïne de oorlog aan het verliezen is", zei hij tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer.

De Russen winnen in het oosten steeds meer terrein. Daarnaast wordt de Oekraïense elektriciteitsinfrastructuur voortdurend met raketten en drones onder vuur genomen. "En het militair vermogen van Rusland neemt toe", aldus de bewindsman.

Hij is ook bezorgd over de aankomende Amerikaanse president Donald Trump die zegt na zijn aantreden snel een oplossing voor het conflict te willen. De Russische dreiging is volgens de minister niet voorbij als er een bestand of vrede is. Het Kremlin zou dan zijn ogen weleens kunnen gaan richten op de Baltische staten.

Brekelmans: voldoende geld bij Defensie

Als Brekelmans zo somber is over de gang van zaken in Oekraïne, waarom investeert het kabinet dan niet meer in hulp aan Kyiv, wilde de oppositie weten. Laurens Dassen (Volt) ziet daar bij het kabinet "geen urgentie". Ook GroenLinks-PvdA, D66 en het CDA vinden dat er in deze kritieke periode meer steun moet worden geleverd.

Defensie heeft op dit moment voldoende geld om Kyiv te helpen, liet de minister weten. Hij zegt dat het ook lastig is om meer geld weg te zetten. Dat komt onder meer door de grote vraag die er internationaal is naar wapens. "Patriot-raketten zijn er gewoon niet."

10,4 miljard euro

Volgens hem is Nederland nog steeds een koploper als het gaat om hulp aan Oekraïne. Nederland heeft inmiddels 10,4 miljard euro aan militaire steun toegezegd. Dat andere westerse landen met nieuwe bijdragen komen, komt omdat zij bijvoorbeeld nog niets hadden toegezegd voor volgend jaar, terwijl Nederland dat al wel heeft gedaan.

Ook wees Brekelmans erop dat het kabinet rechtstreeks investeert in de defensie-industrie van Oekraïne. Dan gaat het onder meer om geavanceerde drones. Daar heeft Brekelmans 400 miljoen euro voor toegezegd. Volgens de oppositiepartijen kan er wel meer geld worden gestoken in de wapenindustrie daar.

Meer uit Politiek

Jetten hoopt deze week nieuwe staatssecretaris te vinden

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten hoopt nog deze week een nieuwe kandidaat te vinden om staatssecretaris van Financiën te worden in zijn kabinet. Dat heeft de formateur en aanstaande premier gezegd na afloop van een reeks gesprekken met kandidaat-bewindslieden.

12 uur geleden
D66'er Van Berkel verlaat Tweede Kamer na onjuist invullen cv

DEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel heeft per direct haar ontslag ingediend als Tweede Kamerlid namens D66, nadat naar buiten was gekomen dat ze onjuiste informatie in haar cv had gezet. Dat schrijft Van Berkel op X. Maandag zag ze al af van haar beoogde functie als staatssecretaris van Financiën.

13 uur geleden
Boswijk verwacht veel meer militaire oefeningen op straat

DEN HAAG (ANP) - Nederlanders gaan veel meer militaire oefeningen in het straatbeeld zien, verwacht Derk Boswijk. De CDA'er treedt volgende week aan als staatssecretaris van Defensie en kwam dinsdag langs om te praten met beoogd premier Rob Jetten (D66). "Wij gaan in Nederland veel meer merken dat er een krijgsmacht is om ons veilig te houden."

14 uur geleden
Heerma wil als minister band met medeoverheden herstellen

DEN HAAG (ANP) - Pieter Heerma wil als minister van Binnenlandse Zaken zorgen voor vitale regio's in Nederland. Ook wil de CDA'er zorgen dat de band met medeoverheden zoals gemeenten, provincies en waterschappen beter wordt. Hij noemt het rapport Elke Regio Telt uit 2023 een belangrijk document voor zijn nieuwe baan.

15 uur geleden
Karremans met 'veel motivatie' aan de slag met regels fatbikes

DEN HAAG (ANP) - Aanstaand minister Vincent Karremans van Infrastructuur en Waterstaat gaat "met veel motivatie" aan de slag met de strengere regels voor fatbikes die in het coalitieakkoord zijn afgesproken. De VVD'er maakte zich als wethouder in Rotterdam al "ernstig zorgen" over de gevolgen van de opkomst van de fatbike voor de verkeersveiligheid, zei hij na een gesprek met D66-leider en beoogd premier Rob Jetten.

17 uur geleden
Kandidaat-staatssecretaris Van Berkel treedt terug na ophef om cv

DEN HAAG (ANP) - D66'er Nathalie van Berkel trekt zich terug als kandidaat-staatssecretaris van Financiën, nadat meerdere media berichtten over onjuistheden in haar cv, meldt beoogd premier Rob Jetten.

1 dag geleden
Nieuwe landbouwminister wil 'andere film' afspelen met stikstof

DEN HAAG (ANP) - De beoogde landbouwminister Jaimi van Essen (D66) wil een "andere film" afspelen op het stikstofdossier. Na zijn gesprek met de aankomende premier Rob Jetten maakte hij niet concreet hoe zijn beleid anders wordt. Hij maakte vooral duidelijk welke toon hij wil aanslaan. "Mijn werkweek begint in de regio, begint met bezoek aan de sector, begint met compassie voor de sector."

1 dag geleden