Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans ziet dat Oekraïne aan het verliezen is

Brekelmans ziet dat Oekraïne aan het verliezen is

DEN HAAG (ANP) - Minister Ruben Brekelmans (Defensie) is somber over de situatie in Oekraïne. Het is volgens hem duidelijk dat Rusland inmiddels de overhand heeft en "je zou zelfs kunnen zeggen dat Oekraïne de oorlog aan het verliezen is", zei hij tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer.

De Russen winnen in het oosten steeds meer terrein. Daarnaast wordt de Oekraïense elektriciteitsinfrastructuur voortdurend met raketten en drones onder vuur genomen. "En het militair vermogen van Rusland neemt toe", aldus de bewindsman.

Hij is ook bezorgd over de aankomende Amerikaanse president Donald Trump die zegt na zijn aantreden snel een oplossing voor het conflict te willen. De Russische dreiging is volgens de minister niet voorbij als er een bestand of vrede is. Het Kremlin zou dan zijn ogen weleens kunnen gaan richten op de Baltische staten.

Brekelmans: voldoende geld bij Defensie

Als Brekelmans zo somber is over de gang van zaken in Oekraïne, waarom investeert het kabinet dan niet meer in hulp aan Kyiv, wilde de oppositie weten. Laurens Dassen (Volt) ziet daar bij het kabinet "geen urgentie". Ook GroenLinks-PvdA, D66 en het CDA vinden dat er in deze kritieke periode meer steun moet worden geleverd.

Defensie heeft op dit moment voldoende geld om Kyiv te helpen, liet de minister weten. Hij zegt dat het ook lastig is om meer geld weg te zetten. Dat komt onder meer door de grote vraag die er internationaal is naar wapens. "Patriot-raketten zijn er gewoon niet."

10,4 miljard euro

Volgens hem is Nederland nog steeds een koploper als het gaat om hulp aan Oekraïne. Nederland heeft inmiddels 10,4 miljard euro aan militaire steun toegezegd. Dat andere westerse landen met nieuwe bijdragen komen, komt omdat zij bijvoorbeeld nog niets hadden toegezegd voor volgend jaar, terwijl Nederland dat al wel heeft gedaan.

Ook wees Brekelmans erop dat het kabinet rechtstreeks investeert in de defensie-industrie van Oekraïne. Dan gaat het onder meer om geavanceerde drones. Daar heeft Brekelmans 400 miljoen euro voor toegezegd. Volgens de oppositiepartijen kan er wel meer geld worden gestoken in de wapenindustrie daar.

Meer uit Politiek

VVD-jongeren hekelen eigen partij en prijzen premier van België

DEN HAAG (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever is de meest liberale politicus van 2025, in de ogen van de jongerenafdeling van de VVD. Het is de eerste keer dat de JOVD een politicus uit het buitenland uitroept tot 'Liberaal van het Jaar'. De Wever werd vorig jaar premier van België, namens de Vlaams-nationalistische partij N-VA.

1 dag geleden
Kabinet kijkt 'welwillend' naar mogelijke NAVO-missie Groenland

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt "welwillend" naar deelname aan een eventuele NAVO-missie bij Groenland, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in het programma Café Kockelmann. Concrete plannen daarvoor liggen er nog niet, benadrukte hij.

1 dag geleden
D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen

DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen, meldt D66-leider Rob Jetten. De leiders van de drie partijen hebben donderdag en vrijdag met elkaar gesproken op het Hilversumse landgoed De Zwaluwenberg. De VVD had graag JA21 willen betrekken bij een meerderheidskabinet, maar dat ziet Jetten niet zitten.

2 dagen geleden
Van Weel bezorgd over 'dappere' demonstranten in Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vindt het "ontzettend dapper dat zoveel Iraniërs de straat opgaan om te demonstreren tegen de slechte omstandigheden waarin ze moeten leven". Tegelijk vindt hij het "zorgelijk dat de signalen over repressie toenemen" en "echt onacceptabel" dat daarbij doden en gewonden vallen.

2 dagen geleden
Kabinet wil boete voor bedrijf dat minderjarige alcohol bezorgt

DEN HAAG (ANP) - Als minderjarigen via internet alcohol bestellen, moet niet alleen de verkoper maar ook de bezorgdienst worden beboet, vindt staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD). De demissionair bewindsvrouw stelt voor om de Alcoholwet daarop aan te passen. De aanscherping is volgens haar nodig omdat jongeren onder de 18 jaar te makkelijk via internet aan bier, wijn of sterke drank komen.

2 dagen geleden
Hermans: zorgelijk dat VS klimaatverdrag verlaten, rest gaat door

DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans (VVD) vindt het "zorgelijk" dat de Verenigde Staten een belangrijk klimaatverdrag van de Verenigde Naties verlaten. Maar de demissionaire bewindsvrouw benadrukte vrijdag voor aanvang van de ministerraad ook dat andere landen, waaronder Nederland, samen blijven optrekken om klimaatverandering tegen te gaan.

2 dagen geleden
Aantal NSC-leden daalt na verkiezingsnederlaag van 8000 naar 3000

DEN HAAG (ANP) - Veel leden zijn weggelopen bij Nieuw Sociaal Contract (NSC) nadat de partij is gedecimeerd bij de Tweede Kamerverkiezingen in oktober. Het aantal leden is teruggelopen van zo'n 8000 begin vorig jaar naar 3000, bevestigt partijvoorzitter Reinout van Malenstein na berichtgeving van RTV Oost.

3 dagen geleden