Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans ziet dat Oekraïne aan het verliezen is

Brekelmans ziet dat Oekraïne aan het verliezen is

DEN HAAG (ANP) - Minister Ruben Brekelmans (Defensie) is somber over de situatie in Oekraïne. Het is volgens hem duidelijk dat Rusland inmiddels de overhand heeft en "je zou zelfs kunnen zeggen dat Oekraïne de oorlog aan het verliezen is", zei hij tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer.

De Russen winnen in het oosten steeds meer terrein. Daarnaast wordt de Oekraïense elektriciteitsinfrastructuur voortdurend met raketten en drones onder vuur genomen. "En het militair vermogen van Rusland neemt toe", aldus de bewindsman.

Hij is ook bezorgd over de aankomende Amerikaanse president Donald Trump die zegt na zijn aantreden snel een oplossing voor het conflict te willen. De Russische dreiging is volgens de minister niet voorbij als er een bestand of vrede is. Het Kremlin zou dan zijn ogen weleens kunnen gaan richten op de Baltische staten.

Brekelmans: voldoende geld bij Defensie

Als Brekelmans zo somber is over de gang van zaken in Oekraïne, waarom investeert het kabinet dan niet meer in hulp aan Kyiv, wilde de oppositie weten. Laurens Dassen (Volt) ziet daar bij het kabinet "geen urgentie". Ook GroenLinks-PvdA, D66 en het CDA vinden dat er in deze kritieke periode meer steun moet worden geleverd.

Defensie heeft op dit moment voldoende geld om Kyiv te helpen, liet de minister weten. Hij zegt dat het ook lastig is om meer geld weg te zetten. Dat komt onder meer door de grote vraag die er internationaal is naar wapens. "Patriot-raketten zijn er gewoon niet."

10,4 miljard euro

Volgens hem is Nederland nog steeds een koploper als het gaat om hulp aan Oekraïne. Nederland heeft inmiddels 10,4 miljard euro aan militaire steun toegezegd. Dat andere westerse landen met nieuwe bijdragen komen, komt omdat zij bijvoorbeeld nog niets hadden toegezegd voor volgend jaar, terwijl Nederland dat al wel heeft gedaan.

Ook wees Brekelmans erop dat het kabinet rechtstreeks investeert in de defensie-industrie van Oekraïne. Dan gaat het onder meer om geavanceerde drones. Daar heeft Brekelmans 400 miljoen euro voor toegezegd. Volgens de oppositiepartijen kan er wel meer geld worden gestoken in de wapenindustrie daar.

Meer uit Politiek

Van den Brink wil stoppen met controles aan de grens

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.

4 uur geleden
Hantavirus 'totaal niet te vergelijken' met corona, zegt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.

4 uur geleden
Van den Brink werkt nog aan wet strafbaarstelling illegaliteit

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.

4 uur geleden
Hermans: alle mensen aan boord KLM-vlucht worden gemonitord

DEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."

8 uur geleden
Kabinet voelt verantwoordelijkheid alle passagiers te repatriëren

DEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.

9 uur geleden
Ministerie laat nog niks los over terugkeer opvarenden Hondius

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."

9 uur geleden
Jetten ziet hele gerichte actie tegen partijkantoor D66

DEN HAAG (ANP) - Over het motief van de aanslag op het partijkantoor van D66 is nog niets bekend, maar volgens premier Rob Jetten is wel duidelijk dat het heel gericht tegen de partij was. "Er zijn heel veel panden in de Haagse binnenstad. Ik denk wel dat deze dader heel bewust naar ons partijkantoor is gelopen om daar met een voorbereide vuurwerkbom deze actie uit te voeren", zei de premier en D66-leider vrijdag voor aanvang van de ministerraad.

9 uur geleden