Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans waarschuwt: meer druk op bedrijven als oorlog dat vergt

Brekelmans waarschuwt: meer druk op bedrijven als oorlog dat vergt

WASHINGTON (ANP) - Als het nodig is zal Nederland bedrijven verplichten om bij te dragen aan de verdediging van Nederland en bondgenoten, zegt defensieminister Ruben Brekelmans. Zijn ministerie vroeg luchtvaartmaatschappijen vorig jaar tevergeefs om hulp bij het opleiden van Oekraïense F-16-piloten. Maar nu is het nog niet zover en probeert Brekelmans het bedrijfsleven nog te overreden, zei hij op de NAVO-top in Washington.

Oekraïne krijgt F-16's van onder meer Nederland om zich beter te kunnen verweren tegen Rusland. Daarom moesten Oekraïners in ijltempo met het westerse gevechtsvliegtuig leren vliegen, maar er waren niet genoeg trainers. Daarop vroeg Defensie aan onder andere Transavia om daarvoor personeel uit te lenen, maar de vliegmaatschappij liet volgens het AD weten dat zelf nodig te hebben.

"Op het moment dat het echt escaleert, kun je ook bepaalde verplichtingen stellen", zegt Brekelmans. "Maar in die fase zijn we nu nog niet. Voorlopig voeren we daar natuurlijk gewoon het gesprek over." Hij begrijpt wel dat bedrijven niet meteen ja zeggen, omdat "het vaak de eerste keer is dat wij als Defensie dit soort vragen stellen".

'Intensieve dialoog'

Brekelmans laat het er echter niet bij zitten. "Wat mij betreft is dit de start van een intensieve dialoog."

Bij de fabrikant van de F-16, Lockheed Martin, had de minister meer succes. "Zij hebben aangegeven dat ze bereid zijn om hun capaciteit daar verder op aan te passen", zei hij na overleg met het Amerikaanse bedrijf over meer trainingsmogelijkheden voor Oekraïners. "Om daar meer ruimte voor vrij te maken."

Meer uit Binnenland

Politie heropent onderzoek op parkeerplaats Nieuw-Vennep

NIEUW-VENNEP (ANP) - Op de parkeerplaats bij station Nieuw-Vennep heeft de politie woensdag opnieuw onderzoek gedaan naar de dood van de 59-jarige vrouw wier lichaam daar maandagavond werd aangetroffen. Dat komt omdat een burger woensdagochtend "een voorwerp" vond en dat bij de politie meldde, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van het AD.

1 uur geleden
Vier mannen bestraft voor bedreigen burgemeester Venlo en COA

MAASTRICHT (ANP) - Vier mannen van 47, 65, 68 en 70 jaar uit Baarlo en Venlo krijgen boetes en taakstraffen voor het bedreigen en beledigen van de burgemeester van Venlo en opvangorgaan COA op sociale media, meldt het Openbaar Ministerie. Dit deden de mannen in aanloop naar een besluit over de komst van een asielzoekerscentrum in een oud klooster in Venlo. Naast hen zijn nog twee verdachten in beeld, zij bedreigden raadsleden, aldus een OM-woordvoerder.

1 uur geleden
Advies: tbs met dwang voor verdachte moorden Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, beschouwen Sendric S. (25) als "ten minste sterk verminderd toerekeningsvatbaar". Zij adviseren tbs met dwangverpleging. S. lijdt aan schizofrenie, heeft een verstandelijke beperking en een stoornis op het gebied van cannabisgebruik. Volgens de deskundigen is hij "een ernstig beperkte en in psychiatrisch opzicht kwetsbare man". Zonder intensieve en langdurige behandeling is het gevaar voor herhaling groot.

4 uur geleden
Politie: dood twee bankmedewerksters twee afzonderlijke gevallen

NIEUW-VENNEP (ANP) - Er lijkt geen verband te zijn tussen het overlijden van twee vrouwen, in Nieuw-Vennep en in Amsterdam, die beiden bij hetzelfde bedrijf bleken te werken. Twee afzonderlijke rechercheteams onderzoeken de sterfgevallen. Dat meldt de politie. Voor de gewelddadige dood van de vrouw in Nieuw-Vennep is dinsdag iemand opgepakt. In Amsterdam wordt nog onderzocht of de dood van een vrouw aan de Koninginneweg een misdrijf is.

4 uur geleden
Speciale postzegel markeert 25 jaar homohuwelijk in Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Met het luiden van de kerkklokken van De Nieuwe Kerk is in Amsterdam woensdag een speciale postzegel onthuld. Die is ontworpen om te vieren dat 25 jaar geleden het burgerlijk huwelijk in Nederland werd opengesteld voor paren van hetzelfde geslacht, in de volksmond homohuwelijk genoemd. Ons land had daarmee de wereldprimeur.

5 uur geleden
Rusland zet Nederlandse journalist het land uit

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zet een Nederlandse journalist uit, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken aangekondigd. De accreditatie van de journalist wordt ingetrokken. Het besluit is volgens woordvoerster Maria Zacharova een reactie op de uitzetting van een correspondent van het Russische staatspersbureau RIA Novosti door Nederland. Om welke journalist of welk medium het gaat, liet zij in het midden.

5 uur geleden
Haagse tunnel nog maanden dicht, gemeente beboet bouwer Strukton

DEN HAAG (ANP) - De Hubertustunnel in Den Haag, een belangrijke route van en naar het centrum van de stad, blijft twee maanden langer dicht. Aannemer Strukton krijgt het werk niet op tijd klaar. Daarom legt de gemeente Den Haag het bedrijf boetes op. Die kunnen oplopen tot ongeveer 2 miljoen euro.

6 uur geleden