Brekelmans waarschuwt: meer druk op bedrijven als oorlog dat vergt
WASHINGTON (ANP) - Als het nodig is zal Nederland bedrijven verplichten om bij te dragen aan de verdediging van Nederland en bondgenoten, zegt defensieminister Ruben Brekelmans. Zijn ministerie vroeg luchtvaartmaatschappijen vorig jaar tevergeefs om hulp bij het opleiden van Oekraïense F-16-piloten. Maar nu is het nog niet zover en probeert Brekelmans het bedrijfsleven nog te overreden, zei hij op de NAVO-top in Washington.
Oekraïne krijgt F-16's van onder meer Nederland om zich beter te kunnen verweren tegen Rusland. Daarom moesten Oekraïners in ijltempo met het westerse gevechtsvliegtuig leren vliegen, maar er waren niet genoeg trainers. Daarop vroeg Defensie aan onder andere Transavia om daarvoor personeel uit te lenen, maar de vliegmaatschappij liet volgens het AD weten dat zelf nodig te hebben.
"Op het moment dat het echt escaleert, kun je ook bepaalde verplichtingen stellen", zegt Brekelmans. "Maar in die fase zijn we nu nog niet. Voorlopig voeren we daar natuurlijk gewoon het gesprek over." Hij begrijpt wel dat bedrijven niet meteen ja zeggen, omdat "het vaak de eerste keer is dat wij als Defensie dit soort vragen stellen".
'Intensieve dialoog'
Brekelmans laat het er echter niet bij zitten. "Wat mij betreft is dit de start van een intensieve dialoog."
Bij de fabrikant van de F-16, Lockheed Martin, had de minister meer succes. "Zij hebben aangegeven dat ze bereid zijn om hun capaciteit daar verder op aan te passen", zei hij na overleg met het Amerikaanse bedrijf over meer trainingsmogelijkheden voor Oekraïners. "Om daar meer ruimte voor vrij te maken."
Meer uit Binnenland
DÜSSELDORF (ANP/DPA) - De opvarende van cruiseschip Hondius die na aankomst op Schiphol woensdagavond naar Düsseldorf werd vervoerd, is daar aangekomen. De passagier wordt opgevangen in het academische ziekenhuis UKD in de Duitse stad.
2 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De toestand van de opvarende van de MV Hondius die wordt opgevangen door het academische ziekenhuis UKD in Düsseldorf is "stabiel". Dat meldt de brandweer van de Duitse stad, die betrokken is bij het vervoer van de cruiseschippassagier van Schiphol naar Düsseldorf. Er zijn "geen symptomen van een infectie", aldus de brandweer in een verklaring.
7 uur geledenUSHUAIA (ANP/RTR/AFP) - Het Argentijnse ministerie van Gezondheid is van plan om knaagdieren te vangen in de buurt van de zuidelijke stad Ushuaia, de plek waar een of meerdere passagiers van het cruiseschip MV Hondius mogelijk het hantavirus hebben opgelopen. De Argentijnse autoriteiten willen de knaagdieren onderzoeken in hun zoektocht naar de oorsprong van het virus.
8 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Een paar honderd mensen hebben woensdagavond gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvang in Loosdrecht. Kamerleden Gidi Markuszower en Mona Keijzer waren hierbij ook aanwezig.
8 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In de geplande noodopvang voor asielzoekers in IJsselstein komen met name gezinnen te wonen. Het gaat om gezinnen en partners van statushouders die via gezinshereniging naar Nederland komen, meldt de Utrechtse gemeente woensdag.
8 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De demonstranten die de A59 bij Den Bosch blokkeerden, zijn de snelweg weer af. De weg daar is daarom weer vrijgegeven, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Woensdagavond liepen zo'n 150 mensen de snelweg op in de rijrichting van Den Bosch naar Waalwijk omdat zij niet willen dat er een tijdelijke asielopvang voor jongeren in Engelen komt.
8 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken denkt dat de overgebleven passagiers van de MV Hondius komende maandag kunnen worden geëvacueerd, schrijft de krant El País. De verwachting is nu dat het cruiseschip zaterdag aankomt op Tenerife, maar daar moeten de passagiers nog aan boord blijven tot ze twee dagen later worden opgehaald, staat in een verklaring.
8 uur geleden