Brekelmans waarschuwt: meer druk op bedrijven als oorlog dat vergt
WASHINGTON (ANP) - Als het nodig is zal Nederland bedrijven verplichten om bij te dragen aan de verdediging van Nederland en bondgenoten, zegt defensieminister Ruben Brekelmans. Zijn ministerie vroeg luchtvaartmaatschappijen vorig jaar tevergeefs om hulp bij het opleiden van Oekraïense F-16-piloten. Maar nu is het nog niet zover en probeert Brekelmans het bedrijfsleven nog te overreden, zei hij op de NAVO-top in Washington.
Oekraïne krijgt F-16's van onder meer Nederland om zich beter te kunnen verweren tegen Rusland. Daarom moesten Oekraïners in ijltempo met het westerse gevechtsvliegtuig leren vliegen, maar er waren niet genoeg trainers. Daarop vroeg Defensie aan onder andere Transavia om daarvoor personeel uit te lenen, maar de vliegmaatschappij liet volgens het AD weten dat zelf nodig te hebben.
"Op het moment dat het echt escaleert, kun je ook bepaalde verplichtingen stellen", zegt Brekelmans. "Maar in die fase zijn we nu nog niet. Voorlopig voeren we daar natuurlijk gewoon het gesprek over." Hij begrijpt wel dat bedrijven niet meteen ja zeggen, omdat "het vaak de eerste keer is dat wij als Defensie dit soort vragen stellen".
'Intensieve dialoog'
Brekelmans laat het er echter niet bij zitten. "Wat mij betreft is dit de start van een intensieve dialoog."
Bij de fabrikant van de F-16, Lockheed Martin, had de minister meer succes. "Zij hebben aangegeven dat ze bereid zijn om hun capaciteit daar verder op aan te passen", zei hij na overleg met het Amerikaanse bedrijf over meer trainingsmogelijkheden voor Oekraïners. "Om daar meer ruimte voor vrij te maken."
Meer uit Binnenland
BARENDRECHT (ANP) - Minder mensen stappen over van zorgverzekering, meldt vergelijkingssite Zorgwijzer. Vermoedelijk komt dat door de premies die veelal gelijk blijven of zelfs licht dalen. Zorgwijzer ziet het aantal Nederlanders dat overstapt met ruim een kwart dalen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Het kan zaterdagochtend glad zijn op de weg. Daarvoor waarschuwt het KNMI. Voor een groot deel van Nederland is code geel afgegeven. Ook omdat het mistig wordt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse recensenten hebben de film One Battle After Another met Leonardo DiCaprio uitgeroepen tot de beste bioscoopfilm van het jaar. Als beste Nederlandse film van 2025 werd Voor de meisjes van regisseur Mike van Diem gekozen. Dat maakte de Kring van Nederlandse Filmjournalisten (KNF), die de verkiezing sinds 2003 organiseert, zaterdag bekend.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Na afloop van een concert van de hiphopgroep Broederliefde in Ahoy in Rotterdam zijn vrijdagavond twee mensen gewond geraakt door een steekpartij, meldt de politie rond middernacht op X. De steekpartij vond plaats toen fans na het optreden de concertzaal verlieten. De twee slachtoffers zijn naar het ziekenhuis gebracht.
8 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - Voorzitter Auke Spijkstra van de Winterswijkse IJsvereniging is tevreden met de eerste marathon op natuurijs die dit jaar werd gehouden op de schaatsbaan De Witte Poorte. "Het is hartstikke goed gegaan, iedereen is heel blij", zei hij bij de finish van de schaatsbaan in Winterswijk, waar de marathon van de mannen net was afgelopen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kerstdagen zijn sinds het begin van de metingen nog nooit zo zonnig verlopen als dit jaar. Volgens Weeronline scheen de zon op beide kerstdagen 6,7 uur in De Bilt. Tegelijkertijd is het de koudste kerst sinds het jaar 2000.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kerstdagen zijn sinds het begin van de metingen nog nooit zo zonnig verlopen als dit jaar. Weeronline becijfert dat de zon op beide kerstdagen 6,7 uur scheen in De Bilt. Tegelijkertijd is het volgens de weersite de koudste kerst sinds het jaar 2000, met een gemiddelde temperatuur van 1,5 graden.
16 uur geleden