Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans omarmt aanbevelingen 'pijnlijk' Hawija-rapport

Brekelmans omarmt aanbevelingen 'pijnlijk' Hawija-rapport

DEN HAAG (ANP) - De commissie die het bombardement op Hawija onderzocht waarbij zeker zeventig burgerdoden vielen, trekt "stevige en pijnlijke conclusies", schrijft minister van Defensie Ruben Brekelmans in een eerste reactie. Hij omarmt de aanbevelingen. "Dit had niet zo mogen gebeuren", aldus de bewindsman.

De commissie-Sorgdrager oordeelt hard over de voorbereiding op het bombardement en de houding van Defensie in de jaren erna. Defensie stelde zich "passief en afwachtend" op bij onderzoek naar de gevolgen van het bombardement. De Kamer is onjuist en onvolledig geïnformeerd.

Brekelmans benadrukt in zijn reactie dat dit "reeds erkend" is door zijn voorganger. Hij schrijft dat hij meeleeft met de nabestaanden, en benadrukt dat het rapport ook impact heeft op de betrokkenen bij Defensie. "Onze militairen hebben zich op basis van het politieke mandaat in Irak naar eer en geweten ingezet voor internationale veiligheid."

De bewindsman noemt het belangrijk om lessen te trekken uit het langverwachte rapport. Hij omarmt dan ook de aanbevelingen. De commissie adviseert onder meer om eerlijker en transparanter te zijn over burgerslachtoffers en over "het karakter van deelname aan internationale missies".

Meer uit Binnenland

Spaanse evacués cruiseschip aangekomen in Madrid

MADRID (ANP/AFP) - De veertien Spanjaarden die zich bevonden op het Nederlandse cruiseschip Hondius, dat werd getroffen door het hantavirus, zijn aangekomen in Madrid. De groep werd zondag als eerste geëvacueerd van het cruiseschip dat bij Tenerife voor anker ligt.

53 minuten geleden
Opnieuw protestactie op spoorlijn haven Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Activisten van de actiegroep Geef Tegengas zijn zondag opnieuw aan het protesteren in de haven van Rotterdam. Ook zaterdag was er een actie van de groep in het havengebied waarbij de havenspoorlijn werd geblokkeerd.

56 minuten geleden
Eerste Nederlanders van cruiseschip Hondius gehaald

GRANADILLA DE ABONA (ANP) - De eerste Nederlandse opvarenden van de Hondius worden van het schip naar de kant gebracht, ziet ANP ter plaatse. Eerder werden alle Spaanse opvarenden al aan wal gebracht en per bus naar het vliegveld Tenerife Zuid gebracht, meldde het Spaanse ministerie van Volksgezondheid.

1 uur geleden
Meisje (15) overlijdt tijdens halve marathon in Leiden

LEIDEN (ANP) - Een 15-jarig meisje uit Oegstgeest is zondag overleden tijdens de halve marathon in Leiden. De organisatie van hardloopevenement Leiden Marathon meldt dat de jonge deelneemster onwel werd op de hoek van de Lage Rijndijk en de Herensingel. "Het meisje is ter plekke behandeld, maar kon niet worden gered." Waardoor ze onwel werd, is onbekend.

1 uur geleden
Rotterdam bereidt zich voor op komst van cruiseschip Hondius

ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam bereidt zich voor op de komst van het Nederlandse cruiseschip Hondius. Nadat alle passagiers van boord zijn op Tenerife, vaart het schip door naar de haven in de Maasstad. Wanneer het precies arriveert, is nog niet bekend. Een woordvoerder van de gemeente verwacht dat dit aan het einde van de week zal zijn.

2 uur geleden
Deelnemer Leiden Marathon overleden

LEIDEN (ANP) - Een deelnemer van hardloopevenement Leiden Marathon is zondag overleden. De politie bevestigt dat, maar heeft verder geen informatie over de doodsoorzaak en de overledene.

2 uur geleden
26 aanhoudingen bij uit de hand gelopen asielprotest Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - De politie heeft in totaal 26 mensen aangehouden bij een protest tegen noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn. Betogers bekogelden zaterdagavond onder meer de politie met vuurwerk, hinderden het verkeer en belaagden een voertuig, somt de politie op. Een 58-jarige man uit Apeldoorn werd opgepakt voor mishandeling van een boa van de gemeente.

3 uur geleden