Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans hoopt dat VS wapenhulpoverleg Oekraïne blijven leiden

Brekelmans hoopt dat VS wapenhulpoverleg Oekraïne blijven leiden

RAMSTEIN (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans hoopt dat de Verenigde Staten ook onder de nieuwe president Donald Trump het overleg over militaire hulp aan Oekraïne blijven leiden. Brekelmans ziet nog niet meteen een alternatief voor de leidende rol van zijn Amerikaanse collega in het zogenoemde Ramstein-overleg.

Nadat Rusland drie jaar geleden Oekraïne was binnengevallen, brachten de VS een vijftigtal medestanders bijeen om op gezette tijden militaire hulp voor Oekraïne in te zamelen en dat onderling af te stemmen. Maar het is de vraag of de bijeenkomsten op de Duitse legerbasis Ramstein op dezelfde voet doorgaan als over anderhalve week Trump is aangetreden. Hij wil liever vandaag dan morgen van de miljardenhulp af en zegt heel snel een einde aan de oorlog te willen afdwingen.

"Nederland en andere landen zetten erop in dit succesvolle format voort te zetten", zegt Brekelmans in Ramstein tegen het ANP. De NAVO heeft een deel van de planning en coördinatie van de hulp al van de Amerikanen overgenomen om te voorkomen dat dat van de ene op de andere dag zou kunnen stilvallen. Maar Brekelmans ziet voorlopig niet gebeuren dat het bondgenootschap de rol van de VS helemaal zou kunnen overnemen. "Dan wordt het een NAVO-aangelegenheid", stelt hij, en dat wil de alliantie nu juist voorkomen uit angst rechtstreeks tegenover Rusland te komen te staan.

Gevechtsvliegtuigen

De Oekraïense president schoof ditmaal ook aan bij het overleg in Ramstein en vroeg weer met klem om meer luchtverdediging en artilleriemunitie. Nederland heeft inmiddels bijna 1 miljard euro aan artilleriegranaten voor Oekraïne geregeld, zegt Brekelmans. De Oekraïners kampten lang met grote tekorten en moesten mede daardoor terrein prijsgeven. Europese landen leverden toegezegde munitie veel later dan beloofd en Amerikaanse steun stokte door interne weerstand.

In de laatste drie maanden van 2024 maakte Nederland in totaal voor 2 miljard euro aan militaire steun vrij, aldus Brekelmans. Een deel daarvan, bijvoorbeeld drones waaraan nog wordt gewerkt, kan Oekraïne de komende tijd tegemoetzien.

Nederland kan nauwelijks meer luchtverdedigingswapens missen, liet Defensie eerder weten. Maar het blijft Oekraïne wel helpen met de F-16's, waarvoor het land bijvoorbeeld nog altijd extra reserve-onderdelen krijgt en training. "Daar zijn we heel druk mee", aldus de minister. De gevechtsvliegtuigen moeten ook gaan helpen bij de luchtverdediging. Zo zouden ze Russische vliegtuigen van Oekraïne weg kunnen houden.

Meer uit Politiek

Ministerie: UWV maakt te vaak fouten bij beoordelingen WW

DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.

1 uur geleden
Van Meenen (D66): als AOW-plan van tafel moet, dan liefst vandaag

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedag­svoorziening.

2 uur geleden
GL-PvdA en JA21 willen zwaardere straffen bij femicide

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.

4 uur geleden
Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

2 dagen geleden
Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

4 dagen geleden
Inwoners Gorinchem op woensdag 29 april opnieuw naar stembus

GORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.

4 dagen geleden
Nederland had contact met VS na dreigen met vertrek uit NAVO

DEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.

4 dagen geleden