Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans hoopt dat VS wapenhulpoverleg Oekraïne blijven leiden

Brekelmans hoopt dat VS wapenhulpoverleg Oekraïne blijven leiden

RAMSTEIN (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans hoopt dat de Verenigde Staten ook onder de nieuwe president Donald Trump het overleg over militaire hulp aan Oekraïne blijven leiden. Brekelmans ziet nog niet meteen een alternatief voor de leidende rol van zijn Amerikaanse collega in het zogenoemde Ramstein-overleg.

Nadat Rusland drie jaar geleden Oekraïne was binnengevallen, brachten de VS een vijftigtal medestanders bijeen om op gezette tijden militaire hulp voor Oekraïne in te zamelen en dat onderling af te stemmen. Maar het is de vraag of de bijeenkomsten op de Duitse legerbasis Ramstein op dezelfde voet doorgaan als over anderhalve week Trump is aangetreden. Hij wil liever vandaag dan morgen van de miljardenhulp af en zegt heel snel een einde aan de oorlog te willen afdwingen.

"Nederland en andere landen zetten erop in dit succesvolle format voort te zetten", zegt Brekelmans in Ramstein tegen het ANP. De NAVO heeft een deel van de planning en coördinatie van de hulp al van de Amerikanen overgenomen om te voorkomen dat dat van de ene op de andere dag zou kunnen stilvallen. Maar Brekelmans ziet voorlopig niet gebeuren dat het bondgenootschap de rol van de VS helemaal zou kunnen overnemen. "Dan wordt het een NAVO-aangelegenheid", stelt hij, en dat wil de alliantie nu juist voorkomen uit angst rechtstreeks tegenover Rusland te komen te staan.

Gevechtsvliegtuigen

De Oekraïense president schoof ditmaal ook aan bij het overleg in Ramstein en vroeg weer met klem om meer luchtverdediging en artilleriemunitie. Nederland heeft inmiddels bijna 1 miljard euro aan artilleriegranaten voor Oekraïne geregeld, zegt Brekelmans. De Oekraïners kampten lang met grote tekorten en moesten mede daardoor terrein prijsgeven. Europese landen leverden toegezegde munitie veel later dan beloofd en Amerikaanse steun stokte door interne weerstand.

In de laatste drie maanden van 2024 maakte Nederland in totaal voor 2 miljard euro aan militaire steun vrij, aldus Brekelmans. Een deel daarvan, bijvoorbeeld drones waaraan nog wordt gewerkt, kan Oekraïne de komende tijd tegemoetzien.

Nederland kan nauwelijks meer luchtverdedigingswapens missen, liet Defensie eerder weten. Maar het blijft Oekraïne wel helpen met de F-16's, waarvoor het land bijvoorbeeld nog altijd extra reserve-onderdelen krijgt en training. "Daar zijn we heel druk mee", aldus de minister. De gevechtsvliegtuigen moeten ook gaan helpen bij de luchtverdediging. Zo zouden ze Russische vliegtuigen van Oekraïne weg kunnen houden.

Meer uit Politiek

D66 kritisch op Heinen, die tegenvaller liet vallen in interview

DEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is kritisch op minister Eelco Heinen (Financiën, D66) omdat die deze week "terloops" een tegenvaller van ruim 1 miljard euro op de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA noemde in een interview. "Dat kan natuurlijk niet", zei Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis tijdens een begrotingsdebat in de Tweede Kamer.

4 uur geleden
Vijlbrief: situatie rond WIA alarmerend, ingrijpen onvermijdelijk

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) vindt de situatie rond de arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA) "alarmerend". Ingrijpen is hard nodig om de regeling uitvoerbaar en betaalbaar te houden, anders zijn op termijn veel hardere maatregelen nodig in de sociale zekerheid, waarschuwde hij in een Kamerdebat.

8 uur geleden
Van den Brink ziet nog geen probleem na winst partijen tegen azc

DEN HAAG (ANP) - Minister van Asiel en Migratie Bart van den Brink voorziet nog geen problemen door de winst van partijen tegen asielzoekerscentra bij de gemeenteraadsverkiezingen. "Ik ga met colleges in gesprek, niet met alle losse partijen."

9 uur geleden
Bijna alle partijen claimen winst na gemeenteraadsverkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Bijna alle partijen claimen een vorm van winst na de gemeenteraadsverkiezingen. Zetelwinst in individuele gemeenten, meer stemmen in totaal of de grootste worden in een bepaalde gemeente is voor partijen reden om donderdag feest te vieren.

11 uur geleden
Partijen moeten campagneborden binnen een week weghalen

DEN HAAG (ANP) - Partijen moeten hun campagneborden zelf weghalen. Dat blijkt uit een rondgang langs Rotterdam, Tilburg en Utrecht.

12 uur geleden
Ouwehand: niet stil zijn over oprukkende extreemrechtse partijen

DEN HAAG (ANP) - Het is nu niet de tijd om stil te zijn over oprukkende extreemrechtse partijen, vindt Esther Ouwehand. "En de Partij voor de Dieren is dat ook niet van plan", zegt de partijleider een dag na de gemeenteraadsverkiezingen. Ze doelt onder meer op de groei van Forum voor Democratie en lokale radicaalrechtse partijen in de gemeenteraden.

12 uur geleden
XR wil blijven demonstreren ondanks 'dreigementen' De Mos

DEN HAAG (ANP) - Ook als Richard de Mos in het hart van het stadsbestuur van Den Haag komt, wil Extinction Rebellion blijven demonstreren in de stad. "Dreigementen van lokale partijen weerhouden ons niet om de vernietigende klimaatcrisis onder de aandacht te blijven brengen", laat de actiegroep weten.

13 uur geleden