Brekelmans hoopt dat VS wapenhulpoverleg Oekraïne blijven leiden
RAMSTEIN (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans hoopt dat de Verenigde Staten ook onder de nieuwe president Donald Trump het overleg over militaire hulp aan Oekraïne blijven leiden. Brekelmans ziet nog niet meteen een alternatief voor de leidende rol van zijn Amerikaanse collega in het zogenoemde Ramstein-overleg.
Nadat Rusland drie jaar geleden Oekraïne was binnengevallen, brachten de VS een vijftigtal medestanders bijeen om op gezette tijden militaire hulp voor Oekraïne in te zamelen en dat onderling af te stemmen. Maar het is de vraag of de bijeenkomsten op de Duitse legerbasis Ramstein op dezelfde voet doorgaan als over anderhalve week Trump is aangetreden. Hij wil liever vandaag dan morgen van de miljardenhulp af en zegt heel snel een einde aan de oorlog te willen afdwingen.
"Nederland en andere landen zetten erop in dit succesvolle format voort te zetten", zegt Brekelmans in Ramstein tegen het ANP. De NAVO heeft een deel van de planning en coördinatie van de hulp al van de Amerikanen overgenomen om te voorkomen dat dat van de ene op de andere dag zou kunnen stilvallen. Maar Brekelmans ziet voorlopig niet gebeuren dat het bondgenootschap de rol van de VS helemaal zou kunnen overnemen. "Dan wordt het een NAVO-aangelegenheid", stelt hij, en dat wil de alliantie nu juist voorkomen uit angst rechtstreeks tegenover Rusland te komen te staan.
Gevechtsvliegtuigen
De Oekraïense president schoof ditmaal ook aan bij het overleg in Ramstein en vroeg weer met klem om meer luchtverdediging en artilleriemunitie. Nederland heeft inmiddels bijna 1 miljard euro aan artilleriegranaten voor Oekraïne geregeld, zegt Brekelmans. De Oekraïners kampten lang met grote tekorten en moesten mede daardoor terrein prijsgeven. Europese landen leverden toegezegde munitie veel later dan beloofd en Amerikaanse steun stokte door interne weerstand.
In de laatste drie maanden van 2024 maakte Nederland in totaal voor 2 miljard euro aan militaire steun vrij, aldus Brekelmans. Een deel daarvan, bijvoorbeeld drones waaraan nog wordt gewerkt, kan Oekraïne de komende tijd tegemoetzien.
Nederland kan nauwelijks meer luchtverdedigingswapens missen, liet Defensie eerder weten. Maar het blijft Oekraïne wel helpen met de F-16's, waarvoor het land bijvoorbeeld nog altijd extra reserve-onderdelen krijgt en training. "Daar zijn we heel druk mee", aldus de minister. De gevechtsvliegtuigen moeten ook gaan helpen bij de luchtverdediging. Zo zouden ze Russische vliegtuigen van Oekraïne weg kunnen houden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK en Partij voor de Dieren zijn teleurgesteld, omdat in het coalitieakkoord wat hen betreft onvoldoende steun wordt uitgesproken voor de Palestijnen. Dat hadden de oppositiepartijen wel gehoopt van premier Rob Jetten. Want, zo brengen zij in herinnering, de D66'er liep vorig jaar mee met de demonstratie waarin het toenmalige kabinet werd opgeroepen om een rode lijn te trekken richting Israël.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet doet te weinig om discriminatie te bestrijden, zei DENK-leider Stephan van Baarle. Volgens hem staan in het coalitieakkoord alleen al bestaande plannen en wordt er geen extra geld vrijgemaakt. "Wat gaat het kabinet doen?"
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Henri Bontenbal denkt dat de vakbonden met het kabinet in gesprek zullen gaan over de voorgestelde verhoging van de AOW-leeftijd. SP-leider Jimmy Dijk vroeg Bontenbal hoe hij denkt de relatie met de vakbonden weer te verbeteren, maar volgens Bontenbal is dat niet nodig.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, DENK en Volt verwijten VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans dat de middenklasse gaat betalen voor de defensieplannen van het nieuwe kabinet. Jesse Klaver (GL-PvdA) vraagt Brekelmans waarom bedrijven en mensen met hogere inkomens niet meer bijdragen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook oppositiepartijen JA21, ChristenUnie en BBB zijn verbolgen dat het kabinet alsnog het wetsvoorstel over vermogensrendementsbelasting (box 3) wil aanpassen. De fractievoorzitters van die partijen deden hun beklag bij VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans die de keuze van het kabinet verdedigde. Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) kondigde in de marge van het debat aan dat hij na kritiek van vooral beleggers de wet wil wijzigen.
11 uur geleden