Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans hoopt dat VS wapenhulpoverleg Oekraïne blijven leiden

Brekelmans hoopt dat VS wapenhulpoverleg Oekraïne blijven leiden

RAMSTEIN (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans hoopt dat de Verenigde Staten ook onder de nieuwe president Donald Trump het overleg over militaire hulp aan Oekraïne blijven leiden. Brekelmans ziet nog niet meteen een alternatief voor de leidende rol van zijn Amerikaanse collega in het zogenoemde Ramstein-overleg.

Nadat Rusland drie jaar geleden Oekraïne was binnengevallen, brachten de VS een vijftigtal medestanders bijeen om op gezette tijden militaire hulp voor Oekraïne in te zamelen en dat onderling af te stemmen. Maar het is de vraag of de bijeenkomsten op de Duitse legerbasis Ramstein op dezelfde voet doorgaan als over anderhalve week Trump is aangetreden. Hij wil liever vandaag dan morgen van de miljardenhulp af en zegt heel snel een einde aan de oorlog te willen afdwingen.

"Nederland en andere landen zetten erop in dit succesvolle format voort te zetten", zegt Brekelmans in Ramstein tegen het ANP. De NAVO heeft een deel van de planning en coördinatie van de hulp al van de Amerikanen overgenomen om te voorkomen dat dat van de ene op de andere dag zou kunnen stilvallen. Maar Brekelmans ziet voorlopig niet gebeuren dat het bondgenootschap de rol van de VS helemaal zou kunnen overnemen. "Dan wordt het een NAVO-aangelegenheid", stelt hij, en dat wil de alliantie nu juist voorkomen uit angst rechtstreeks tegenover Rusland te komen te staan.

Gevechtsvliegtuigen

De Oekraïense president schoof ditmaal ook aan bij het overleg in Ramstein en vroeg weer met klem om meer luchtverdediging en artilleriemunitie. Nederland heeft inmiddels bijna 1 miljard euro aan artilleriegranaten voor Oekraïne geregeld, zegt Brekelmans. De Oekraïners kampten lang met grote tekorten en moesten mede daardoor terrein prijsgeven. Europese landen leverden toegezegde munitie veel later dan beloofd en Amerikaanse steun stokte door interne weerstand.

In de laatste drie maanden van 2024 maakte Nederland in totaal voor 2 miljard euro aan militaire steun vrij, aldus Brekelmans. Een deel daarvan, bijvoorbeeld drones waaraan nog wordt gewerkt, kan Oekraïne de komende tijd tegemoetzien.

Nederland kan nauwelijks meer luchtverdedigingswapens missen, liet Defensie eerder weten. Maar het blijft Oekraïne wel helpen met de F-16's, waarvoor het land bijvoorbeeld nog altijd extra reserve-onderdelen krijgt en training. "Daar zijn we heel druk mee", aldus de minister. De gevechtsvliegtuigen moeten ook gaan helpen bij de luchtverdediging. Zo zouden ze Russische vliegtuigen van Oekraïne weg kunnen houden.

Meer uit Politiek

Jetten noemt welwillende partijen 'lichtpuntjes'

NIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.

2 uur geleden
Yeşilgöz: veiligheid militairen in regio heeft hoogste prioriteit

DEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.

3 uur geleden
Voor partijen in de Kamer komt aanval op Iran niet als verrassing

DEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.

3 uur geleden
Berendsen en Yeşilgöz brengen bezoek aan Oekraïne

KYIV (ANP) - Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zijn zaterdag in Oekraïne aangekomen. Het is hun eerste buitenlandse reis na hun aantreden begin deze week. Het bezoek is bedoeld om solidariteit te tonen en duidelijk te maken dat de steun aan Oekraïne onverminderd zal doorgaan.

3 uur geleden
Asielopvang is grote opgave, aldus commissarissen van de Koning

DEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.

20 uur geleden
Premier Jetten wil jongeren en mensen buiten zijn bubbel opzoeken

DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"

21 uur geleden
Jetten dinsdag naar Brussel, spreekt onder anderen met Rutte

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.

21 uur geleden