Brekelmans: geen zorgen om lichte aanvaring met CDS over Israël
DEN HAAG (ANP) - Aankomend defensieminister Ruben Brekelmans wist nog niet dat hij deze baan zou krijgen toen hij zich onlangs in een tweet kritisch uitliet over commandant der strijdkrachten (CDS) Onno Eichelsheim, nadat die vraagtekens had gezet bij het optreden van Israël in de Gazastrook. Brekelmans denkt niet dat dit een goede samenwerking in de weg zal staan.
Eichelsheim zei eerder deze maand bij Buitenhof dat hij vindt dat Israël in de Gazastrook "disproportioneel geweld" gebruikt om zijn doelen te bereiken. Het Israëlische leger had vlak daarvoor vier gijzelaars bevrijd uit handen van Hamas in een operatie waarbij honderden Palestijnen werden gedood. Brekelmans uitte daarover op X verbazing en sprak van "een slordigheid" van de topmilitair.
In een hoorzitting met Tweede Kamerleden zegt Brekelmans dat hij als buitenlandwoordvoerder van de VVD slechts wilde benadrukken dat de uitspraken van Eichelsheim niet betekenden dat het standpunt van het kabinet in politieke of juridische zin was veranderd. Nederland vindt nog altijd dat Israël het recht heeft zich te verdedigen tegen Hamas, maar is in de afgelopen maanden wel kritischer geworden op het geweld dat het land pleegt in Gaza.
Geen valse start
"Maar uiteraard staat het de CDS vrij zijn militaire oordeel te geven", zegt Brekelmans. Hij benadrukt dat hij, als Kamerlid én als aankomend minister, "volledig" de rol van de CDS als onafhankelijk militair adviseur respecteert.
Brekelmans gelooft niet dat de kwestie een valse start betekent voor de samenwerking. "Een militair, en zeker de CDS, raakt niet zo snel onder de indruk van een tweet", denkt hij. Hij heeft Eichelsheim inmiddels ook gesproken. "Volgens mij zijn we uitstekend begonnen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Gemeenteambtenaren die paspoorten en identiteitskaarten uitgeven, moeten een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) hebben, vindt het kabinet. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (Binnenlandse Zaken, BBB) wil daarom de regels aanpassen. De aanscherping is bedoeld om fraude te voorkomen en moet ook voor uitzendkrachten gaan gelden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zou "zeer ongewenst" zijn als de Europese Unie zonder instemming van België gebruik gaat maken van bevroren Russische tegoeden. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in een debat over de EU-top later deze week waar een besluit valt over financiële steun aan Oekraïne voor de komende twee jaar.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert spreekt woensdag met de leiders van zeven kleinere fracties. Het gaat om de fractievoorzitters van de ChristenUnie, Volt, DENK, Partij voor de Dieren, BBB, SGP en SP. Tussendoor en ook 's avonds overlegt ze met de leiders van D66, CDA en VVD.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag meerdere moties aangenomen waarin staat dat Nederland de Amerikaanse militaire acties in het Caribisch gebied niet moet steunen. De Kamer wil niet dat Nederland militaire steun biedt, helpt bij de voorbereidingen of inlichtingen deelt met de Verenigde Staten. Ook heeft de Kamer militaire steun voor het Caribische deel van het koninkrijk uitgesproken.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil nog deze week in debat met de ministers Femke Wiersma (Landbouw, BBB), Robert Tieman (Infrastructuur, BBB) en staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu, VVD) over mestregels. Vorige week kwam naar buiten dat tussen deze drie demissionaire bewindspersonen een conflict is ontstaan over mestregels die vanaf 1 januari 2026 moeten ingaan. Of het plan nog voor de kerstvakantie in het kabinet wordt besproken, is onzeker.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat er in 2027 één landelijke doorstroomtoets komt voor basisschoolleerlingen. Dinsdagmiddag werd een motie van D66-Kamerlid Ilana Rooderkerk, die hierom vroeg, aangenomen. Tijdens een debat afgelopen donderdag zei demissionair staatssecretaris van Onderwijs Koen Becking (VVD) nog dat het niet mogelijk is om dit voor het schooljaar 2029-2030 voor elkaar te krijgen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er een transparantieverplichting komt over het privébezit van het koninklijk huis. De Kamer wil ook dat uitkeringsgerechtigde leden van het koninklijk huis evenveel belasting gaan betalen als alle andere Nederlanders. Daarvoor moet de grondwet worden aangepast.
16 uur geleden