
Brekelmans: Europa moet huiswerk doen om aan tafel te komen
DEN HAAG (ANP) - Dat de Amerikanen Europa weren van de onderhandelingstafel over vrede in Oekraïne, is een "harde realiteit", aldus defensieminister Ruben Brekelmans (VVD). "Dat komt omdat Europese landen op dit moment onvoldoende in staat zijn om aan te geven wat we op de mat willen en kunnen leggen", luidde zijn verklaring in Buitenhof. Er ligt kortom "huiswerk voor alle Europese landen".
De uitlatingen die de regering-Trump de afgelopen dagen deed op het internationale toneel, leidden tot grote onrust onder Europese leiders. De Amerikanen hebben gezegd dat NAVO-lidmaatschap voor Oekraïne voorlopig van tafel moet en dat het niet voor de hand ligt dat Oekraïne al het door Rusland veroverde grondgebied terugkrijgt wanneer er vrede is. De Amerikaanse gezant voor Oekraïne en Rusland zei daarnaast dat Europa niet aan tafel zal zitten tijdens de vredesonderhandelingen tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Russische leider Vladimir Poetin.
"De Amerikanen zijn wat dat betreft heel zakelijk en transactioneel en zeggen: als we niet weten wat we militair gezien aan Europa hebben, dan heb je ook geen plek aan tafel", concludeerde Brekelmans. Hij schaart zich achter de oproep van NAVO-chef Mark Rutte dat Europese landen zich aan tafel moeten "knokken". Europa moet niet "klagen", maar duidelijk aan de Amerikanen laten zien wat de landen militair kunnen leveren.
Dat de Amerikanen nog voor het startschot van de onderhandelingen al concessies hebben gedaan, veroordeelde Brekelmans aan tafel bij Buitenhof niet. Het is volgens hem "een reflectie van het feit dat Poetin er op dit moment sterker voorstaat dan Zelensky". Rusland staat er militair een stuk beter voor. "Eerste openingsbiedingen zijn dus nodig", aldus de minister van Defensie.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De plannen van minister Barry Madlener (Infrastructuur) om snelwegen rond Utrecht te verbreden kunnen voorlopig niet worden uitgevoerd. Hij moet eerst onderzoeken of het stikstofrekenwerk wel in orde is, oordeelt de Raad van State.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten amendementen laten nakijken op de gevolgen en de uitvoerbaarheid, stelt de Raad van State in een advies. Nu worden de voorstellen voor een wetswijziging vaak snel gemaakt en ingediend tijdens debatten, wat volgens de raad ten koste kan gaan van de kwaliteit.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "De grootsheid van paus Franciscus schuilde in zijn eenvoud en medemenselijkheid", schrijft minister-president Dick Schoof op X na de uitvaart van de paus. "Die levensinstelling was ook vandaag bij zijn uitvaart duidelijk te zien en te horen."
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt geen geld uit om de stijging van de prijskaartjes bij de NS volgend jaar te dempen. Dat heeft ov-staatssecretaris Chris Jansen gemeld aan de Tweede Kamer. Mogelijk worden ritten op rustige trajecten geschrapt.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma trekt 2,2 miljard euro uit voor een startpakket aan stikstofmaatregelen. Het kabinet begint met een regionale aanpak rondom natuurgebieden de Veluwe en De Peel.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) verwacht niet snel een vredesdeal tussen Oekraïne en Rusland waar de VS op aandringen. "Ik voorzie niet op heel korte termijn een uitkomst", zei hij vrijdag. President Donald Trump dreigt zich terug te trekken uit de onderhandelingen als er niet snel een akkoord komt.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nicolien van Vroonhoven ziet zichzelf wel lijsttrekker worden van NSC bij de eerstvolgende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dat heeft de opvolger van Pieter Omtzigt als fractievoorzitter en politiek leider van de regeringspartij gezegd in het televisieprogramma Bar Laat.
6 dagen geleden