Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans: EU-landen moeten meer samenwerken op defensie

Brekelmans: EU-landen moeten meer samenwerken op defensie

WARSCHAU (ANP) - Om te zorgen dat investeringen en de productie van defensiematerieel fors omhoog gaan, "moeten we veel meer samenwerken", vindt minister Ruben Brekelmans (Defensie). Wat hem betreft gaat het zowel om grote als kleine landen, maar ook om niet EU-lidstaten zoals de VS, het Verenigd Koninkrijk en andere landen, zei hij donderdag voor het begin van een vergadering met de EU-defensieministers.

Zij overleggen over steun aan Oekraïne en het Witboek voor Defensie van de Europese Commissie. Daarin staat wat EU-lidstaten moeten doen om een sterke defensie-industrie op te bouwen en tekorten weg te werken. Voor Brekelmans is extra hulp aan Oekraïne "de eerste prioriteit van vandaag".

De tweede is de "potentiële militaire missie" in Oekraïne, zei de minister. Militaire planners zijn bezig in kaart te brengen wat Oekraïne nodig heeft als het tot een staakt-het-vuren met Rusland komt. Het politieke gesprek moet nu ook worden gevoerd, vindt Brekelmans.

Minister: versoepel EU-regels

De steun aan Oekraïne moet worden versneld en geïntensiveerd, benadrukt de bewindspersoon. "Dat is wat wij als Nederland doen, maar ik denk dat veel landen dat ook zouden moeten doen." Oekraïne moet in een sterke positie komen "want anders zal Rusland niet bereid zijn om een compromis te sluiten".

Voor extra defensie-investeringen is het volgens Brekelmans noodzakelijk dat EU-regels worden versoepeld. "We zien dat Europese regelgeving in de weg staat bij de groei van ons leger en onze industrie."

Meer uit Binnenland

Klaver ziet genoeg aanknopingspunten om te praten met D66 en CDA

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA ziet in het formatiestuk van D66 en CDA voldoende reden om te gaan praten over het vormen van een meerderheidskabinet. Dat schrijft Klaver op X.

2 uur geleden
Man in Belgisch maisveld zou gedood zijn om ruzie gestolen geld

AMSTERDAM (ANP) - De 41-jarige Sherwin Peterhof, wiens lichaam half augustus werd gevonden in een maisveld net over de grens met België, zou zijn gedood bij een ruzie over gestolen geld. Dat bleek tijdens een eerste zitting tegen Priscilla B.(40). De vrouw wordt ervan verdacht met anderen betrokken te zijn geweest bij zijn dood en het wegmaken van het lichaam. "Zij is de spil", zei de officier van justitie. B. ontkende dinsdag in de Amsterdamse rechtbank in tranen.

3 uur geleden
Yeşilgöz wil verder praten over 'centrumrechtse samenwerking'

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz wil de komende tijd graag verder praten met D66 en het CDA over "een centrumrechtse samenwerking", waar zij het eerder steevast had over een "centrumrechts kabinet". Volgens Yeşilgöz doet de verkiezingsuitslag het meeste recht aan een dergelijke samenwerking.

3 uur geleden
Gasdossier tijdelijk bij gedeputeerde Top na vertrek collega

GRONINGEN (ANP) - De Groningse gedeputeerde Susan Top krijgt voorlopig de kwesties rond gaswinning en mijnbouw weer onder haar hoede, nu haar collega Karin Dekker (GroenLinks) haar functie heeft neergelegd. De partijloze Top, oud-secretaris van het Groninger Gasberaad, beheerde die portefeuille ook in het vorig jaar gevallen college.

3 uur geleden
D66 en CDA willen spreidingswet houden, stikstofdoel blijft 2035

DEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA willen onder meer de spreidingswet behouden, een tijdelijke verblijfsvergunning voor drie jaar invoeren en twee asielstatussen invoeren. Verder worden de laatste stikstofdoelen wat de partijen betreft nog steeds in 2035 gehaald. Dat staat in hun gezamenlijke formatiestuk, dat zij dinsdagmiddag publiceerden.

3 uur geleden
Politie gaat weer mensen opsporen die de cel in moeten

DEN HAAG (ANP) - De politie gaat weer achter mensen aan die de cel in moeten, maar hun straf ontlopen. Sinds maart vorig jaar werden deze arrestanten "niet actief opgespoord" vanwege krapte in de gevangenissen, maar demissionair staatssecretaris Arno Rutte (Justitie, VVD) schort die maatregel op. Dat meldt hij in een brief aan de Tweede Kamer.

4 uur geleden
Zomergasten stopt na 37 jaar om bezuinigingen

HILVERSUM (ANP) - Het VPRO-programma Zomergasten gaat stoppen. Dat heeft de omroep dinsdag gemeld. In een persbericht laat de VPRO weten dat de NPO ervoor heeft gekozen Zomergasten "in zijn huidige vorm na 2026 niet meer voort te zetten". Een woordvoerder laat weten dat het nu niet bekend is of het programma in een andere vorm voortgezet kan worden.

4 uur geleden