Brekelmans (Defensie) wil bijdragen aan stabiliteit Verre Oosten
DEN HAAG (ANP) - Defensie ziet een grotere rol voor zich weggelegd in het Verre Oosten. "Het is zeer belangrijk om onze banden in deze regio te versterken", liet minister Ruben Brekelmans weten tijdens een bezoek maandag en dinsdag aan Zuid-Korea.
Defensie wil bijdragen aan de stabiliteit in de Indo-Pacific, zegt de bewindsman aan het eind van zijn bezoek. Hij wijst erop dat de regio belangrijk is voor de Nederlandse handel. En de "geopolitieke spanningen" nemen toe door de toenemende assertiviteit van China.
Brekelmans wil de banden aanhalen. Belangrijke partners zijn Zuid-Korea, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland. Maar ook met Indonesië is de relatie warm. En in Seoul sprak hij met zijn collega uit Singapore over mogelijkheden om de betrekkingen aan te halen.
Defensienota
In de vorige week verschenen Defensienota waarin de plannen voor de komende jaren uit de doeken worden gedaan, staat dat Defensie de situatie in de Indo-Pacific wil "beïnvloeden samen met partners". De Amerikaanse regering is zich het afgelopen decennium steeds meer gaan richten op Azië.
De NAVO kijkt ook nadrukkelijk naar het Verre Oosten. Mark Rutte zei in maart op bezoek in China nog dat hij als nieuwe secretaris-generaal van het Atlantische bondgenootschap de banden met Azië wilde aanhalen, omdat de relatie met Azië belangrijk is om de "wereld stabiel te houden".
De spanningen rond onder meer Taiwan zijn de afgelopen jaren toegenomen. Beijing ziet dat als een afvallige provincie en wil "hereniging". Taiwanese parlementariërs vroegen maandag nog in de Tweede Kamer om steun als China actie onderneemt en bijvoorbeeld Taiwan gaat blokkeren.
Niet speculeren
Brekelmans wil "niet speculeren" wat er in zo'n geval zou gebeuren. China moet weten dat de kosten in geval van agressie "heel groot" zullen zijn, zegt hij. Een commissie van de Tweede Kamer gaat in oktober op werkbezoek naar Taiwan.
Op dit moment gaat een schip van de Nederlandse marine om het jaar naar het Verre Oosten. Deze zomer was Zr. Ms. Tromp onder meer in Singapore, Vietnam en Zuid-Korea. Brekelmans wil kijken of er in het andere jaar ook mogelijkheden zijn voor de marine om actief te zijn in de Indo-Pacific.
De minister ziet ook mogelijkheden om samen te werken op het gebied van de defensie-industrie. In Zuid-Korea ging hij langs bij defensie-bedrijven. Hij ziet kansen op het gebied van luchtvaart, maar mogelijk kan Zuid-Korea ook wapens leveren aan ons, zegt hij telefonisch vanuit Seoul.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Rudi Fuchs, de oud-directeur van het Stedelijk Museum, is zondagavond in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP bevestigd na berichtgeving van Het Parool.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet denkt eraan om 350 miljoen euro aan hogere lasten voor werkenden in 2027 te compenseren, zei staatssecretaris Eelco Eerenberg (D66) in het debat over de belastingen. Daarmee hoopt hij deels tegemoet te komen aan de kritiek op de geplande lastenverzwaring. "En daarmee ook het vergroten van steun." Er is nu namelijk nog geen Kamermeerderheid voor het belastingplan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam Dance Event heeft de afgelopen week ruim 600.000 bezoekers getrokken. Hiermee heeft de dertigste editie van het evenement de recordcijfers van het jaar daarvoor geëvenaard, meldt de organisatie.
2 uur geledenSCHEVENINGEN (ANP) - De kitesurfer die zondagmiddag vermist raakte bij Scheveningen is ook op maandagochtend nog niet gevonden. De politie meldt dat de zoektocht rond lunchtijd is gestaakt door weersomstandigheden. Op maandag wordt niet meer doorgezocht.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verzekeraars hebben maandagochtend al meer dan duizend schademeldingen van klanten ontvangen vanwege de stormen die de afgelopen dagen over Nederland trokken. Bij Interpolis en Centraal Beheer, die beide onder Achmea vallen, zijn tot nu toe volgens een woordvoerster al zo'n duizend schadegevallen gemeld. Nationale-Nederlanden (NN) heeft er ongeveer "een kleine vijfhonderd" binnen, meldt een woordvoerder. De harde wind richtte vooral in en om het huis schade aan, maar ook aan auto's door bijvoorbeeld omgewaaide bomen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Belastingen, D66) komt volgende week met een nieuwe versie van het belastingplan. Daarin moet staan wat het kabinet na een week onderhandelen heeft gehoord van de oppositie "en wat we vinden dat aangepast moet worden". Maandag debatteert de Kamer de hele dag met de Tweede Kamer over het belastingplan, maar dat is dus nog een oudere versie.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - De alarmcentrale Eurocross waarschuwt voor de risico's van rijden op een scooter in het buitenland. Dit jaar kreeg de centrale al 247 meldingen van Nederlanders die betrokken waren bij een scooterongeluk op reis. Dat is meer dan in heel 2025 werden gemeld.
6 uur geleden