Brekelmans : D66 zocht redenen om tegen asielwetten te stemmen
DEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."
Brekelmans wijst erop dat D66 campagne voerde voor de Tweede Kamerverkiezingen met de boodschap dat de partij een strenger asielbeleid wilde. "Dit was de kans om dat eindelijk voor elkaar te krijgen." Maar hij heeft naar eigen zeggen "vooral heel veel excuses gezien en een heleboel onterechte bezwaren."
Het VVD-kopstuk vindt dat "talloze senatoren" de kans hebben laten lopen het landsbelang boven het partijbelang te stellen, en dat geldt wat hem betreft "zeker" voor die van D66. Mede doordat die partij tegenstemde, werd de asielnoodmaatregelenwet verworpen. "Nederland heeft hier natuurlijk helemaal niks aan."
Geen afspraken over stemgedrag
D66 was in de Tweede Kamer ook tegen de asielwetten van voormalig PVV-asielminister Marjolein Faber. Aan de formatietafel is afgesproken dat het nieuwe kabinet de wetten zou uitvoeren als de Eerste Kamer ze zou aannemen. Maar over het stemgedrag van de coalitiepartijen in de senaat zijn geen afspraken gemaakt.
Brekelmans zegt dat hij desondanks rekende op steun van D66, omdat de drie partijen die samen het minderheidskabinet vormen zich wel voor een strenger asielbeleid hebben uitgesproken. Het is "geen optie" dat dit er niet alsnog komt. "Nederland snakt ernaar."
Boos op PVV
Ook op de PVV is Brekelmans boos. Hij kan er naar eigen zeggen niet bij dat de partij van Geert Wilders, die hij altijd prees als een bondgenoot in de strijd voor een strenger asielbeleid, het wetsvoorstel van haar eigen oud-minister heeft getorpedeerd. De PVV stemde tegen een verzachting die cruciaal was voor steun van CDA en SGP.
D66-fractievoorzitter Jan Paternotte wil nog niet ingaan op de woorden van zijn coalitiegenoot. "Ik heb de VVD zelf nog niet gesproken, dus ik ga niet via de media op de teleurstelling van een andere partij reageren die er wel of niet is." Paternotte kan zich niet voorstellen dat de VVD verrast is door het stemgedrag van D66. "We zijn altijd duidelijk geweest. In de Tweede Kamer en in de Eerste Kamer, dat we tegen die wetten van Marjolein Faber waren."
Meer uit Politiek
ALMERE (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal noemde het tijdens het CDA-congres weer een gok om het belastingplan zonder meerderheid naar de Eerste Kamer te laten gaan. Hij zei de komende dagen nog zijn best te gaan doen om een meerderheid te krijgen, omdat het anders "onverantwoord" is.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën benadrukt voorafgaand aan de ministerraad dat er een meerderheid lonkt voor het belastingplan in de Tweede Kamer. In de Eerste Kamer is die nog niet in zicht, maar dat is volgens Heinen pas later aan de orde. "We doen het stap voor stap. Eerst moet er gestemd worden in de Tweede Kamer."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De gesprekken over het belastingplan hebben wat vicepremier Dilan Yeşilgöz betreft "langer geduurd dan strikt noodzakelijk". De VVD-bewindsvrouw vindt dat er "goede dingen" in het plan staan, maar ze begrijpt ook dat partijen er niet "100 procent" tevreden mee zijn. "Het is ook niet 100 procent wat ik had gewild."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De fractievoorzitters van de coalitiepartijen praten de komende dagen los van elkaar met oppositiefracties. Dat zeggen Haagse ingewijden na berichtgeving door RTL Nieuws over het verdere proces om alsnog afspraken te maken over het belastingplan. De coalitie is namelijk onderling verdeeld over het verhogen van de vermogensbelasting in ruil voor steun aan het pakket met belastingen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) is positief over een plan van D66 en PRO om bepaalde dubbelfuncties binnen de politiek te verbieden. De partijen willen dat het niet langer mogelijk wordt om naast Tweede Kamerlid ook politiek actief te zijn binnen een gemeente of provincie.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten laat verdere aanpassingen van het belastingplan, waar nog steeds geen meerderheid voor is, over aan de Tweede Kamer. Het kabinet heeft dinsdag na vele onderhandelingen nog eens een gewijzigd pakket gedeeld met de Kamer, en Kamerfracties kunnen dat pakket nu aanpassen met amendementen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower is bereid om het belastingplan te steunen, omdat hij wil voorkomen dat er verkiezingen komen. Dat zegt hij in het debat over het pakket aan belastingen.
3 dagen geleden