Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans biedt excuses aan voor bombardement Hawija

Brekelmans biedt excuses aan voor bombardement Hawija

DEN HAAG (ANP) - Minister Ruben Brekelmans (Defensie) biedt slachtoffers en nabestaanden namens het kabinet excuses aan voor het bombardement op het Iraakse Hawija in 2015, zei hij na afloop van de ministerraad. Bij de aanval kwamen ten minste zeventig burgers om het leven. Onlangs concludeerde de onderzoekscommissie onder leiding van oud-minister Winnie Sorgdrager dat Nederland hierbij bewust risico's heeft genomen.

Het doelwit van het bombardement was een locatie van Islamitische Staat (IS) waar autobommen werden gemaakt. Hier lagen veel meer explosieven opgeslagen dan gedacht. Een tweede explosie was volgens onderzoekers enorm en hierbij werd een woonwijk weggevaagd. De vele slachtoffers die daardoor vielen, waren volgens het onderzoeksrapport het gevolg van een gebrek aan inlichtingen. Nederland leunde volledig op Amerikaanse informatie.

De aanval was juridisch gezien "rechtmatig", concludeert Brekelmans na bestudering van het rapport. "Want je mag een terroristisch doel uitschakelen. Maar als je kijkt naar het menselijk leed dat daarmee onbedoeld is veroorzaakt, dat is natuurlijk verschrikkelijk." Voor dat laatste biedt hij zijn excuses aan.

Financiële compensatie

Een van de conclusies van de commissie-Sorgdrager is dat de Tweede Kamer hierover onvoldoende is geïnformeerd. Hier hebben eerdere ministers van Defensie al hun excuses voor aangeboden en Brekelmans herhaalt deze.

Op de vraag of deze excuses ook gepaard gaan met financiële compensatie, antwoordt de VVD-minister dat hij werkt aan projecten die de lokale bevolking moeten helpen. Donderdag heeft Brekelmans hierover gesproken met de burgemeester van Hawija. "Mogelijke voorbeelden" zijn investeringen in de infrastructuur en hulp aan getroffen lokale bedrijven, al is er nog geen besluit genomen. Nederland heeft eerder al zulke projecten uitgevoerd, bijvoorbeeld om het elektriciteitsnet te verbeteren.

Beleid

Kort na publicatie beloofde de minister de aanbevelingen uit het onderzoeksrapport uit te voeren. In een Kamerbrief zet hij uiteen hoe hij dat doet. De afgelopen jaren heeft zijn ministerie het beleid rond burgerslachtoffers al "volledig aangepast". Daardoor worden meldingen volgens Brekelmans beter opgepakt en wordt hierover ook beter gecommuniceerd.

Meer uit Politiek

Kabinet gaat op zoek naar meer ruimte voor windparken op zee

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer ruimte zoeken om op zee windenergie op te wekken, staat in een dinsdag gepubliceerd document. De plekken die tot nu toe zijn aangewezen, zijn mogelijk nog niet genoeg om het doel van 40 gigawatt te halen.

2 uur geleden
Berendsen: Oekraïne op duidelijke koers naar EU-lidmaatschap

BREDA (ANP) - Oekraïne zit op een duidelijke koers naar een EU-lidmaatschap, schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Dinsdag werd de jaarlijkse "Lviv-conferentie" gehouden in Breda, waarbij Nederland en Oekraïne samenwerken om dichter bij een toetreding tot de Europese Unie te komen. "We staan ​​klaar om elke stap te ondersteunen", aldus Berendsen.

5 uur geleden
Kamer schaart zich achter plan voor vuurwerk vanaf 18 jaar

DEN HAAG (ANP) - Wie onder het aankomende vuurwerkverbod toch vuurwerk legaal wil afsteken, moet minimaal 18 jaar zijn, vindt de Tweede Kamer. Een motie van CDA en Partij voor de Dieren waar dat voorstel in staat, kreeg dinsdag steun van een Kamermeerderheid.

6 uur geleden
Sjoerdsma maakt 6 miljoen extra vrij voor hulp aan Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Nederland maakt 6 miljoen euro extra vrij voor humanitaire hulp aan slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. "De humanitaire situatie in het #MiddenOosten verslechtert snel. Juist nu hulp onder druk staat, moeten we meer doen", laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) dinsdag op X weten.

6 uur geleden
BBB zet senator uit fractie na opzeggen lidmaatschap

DEN HAAG (ANP) - Senator Robert van Gasteren is niet langer welkom in de fractie van BBB in de Eerste Kamer. Dat meldt een woordvoerder van BBB. Aanleiding is dat Van Gasteren afgelopen vrijdag tijdens een ledenbijeenkomst publiekelijk zijn lidmaatschap van de partij opzegde.

9 uur geleden
Jetten: Santokhi betekende veel voor Suriname en Nederland

DEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.

1 dag geleden
Maatregelen na hack Financiën raken onder meer schatkistbankieren

DEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden