Breder onderzoek naar vermeende kerstfeestjes op kantoor Johnson
LONDEN (ANP/RTR) - Het onderzoek dat de Britse premier Boris Johnson laat uitvoeren naar een vermeend kerstfeestje in zijn kantoor vorig jaar kijkt ook naar twee andere bijeenkomsten. Het gaat volgens een hoge regeringsmedewerker om een ander vermeend samenzijn op Downing Street op 27 november, en een bijeenkomst op een afdeling van het ministerie van Onderwijs op 10 december.
Het nieuws over het kerstfeestje op 18 december op Downing Street ontpopt zich tot een schandaal in het Verenigd Koninkrijk. Recent zijn beelden opgedoken waarin topmedewerkers van Johnson grappen maken over een kerstfeest op kantoor, waar grote verontwaardiging over is ontstaan. Feesten waren op dat moment niet toegestaan vanwege de strenge coronamaatregelen die in Engeland van kracht waren.
Adviseur Allegra Stratton, ex-woordvoerder en een vertrouweling van Johnson, was te zien in de video en stapte woensdag op. In een emotionele verklaring bood ze haar verontschuldigingen aan, maar het blijft onduidelijk of er daadwerkelijk een kerstborrel is georganiseerd.
Excuses
Johnson bood woensdag in het parlement ook excuses aan en stelt dat hem "herhaaldelijk is verzekerd" dat er geen feest heeft plaatsgevonden. Het onderzoek moet nu volgens hem uitsluitsel gaan geven, maar de oppositie heeft daar geen boodschap aan en zet de premier onder druk. "De premier is op heterdaad betrapt", zei Labourleider Keir Starmer. "Waarom maakt hij geen eind aan het onderzoek door dat gewoon toe te geven?"
De Britse politie stelde woensdag geen onderzoek te gaan doen naar het voorval. Maar topfunctionaris Michael Ellis van het 'Cabinet Office' van de premier zei donderdag dat de politie mogelijk alsnog wordt ingeschakeld. "Als tijdens het onderzoek enig bewijs naar voren komt van gedrag dat mogelijk een strafbaar feit is, wordt de zaak doorverwezen naar de politie", aldus Ellis.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een pakket wapenleveranties aan Taiwan ter waarde van maximaal 11,15 miljard dollar (zo'n 9,5 miljard euro) goedgekeurd. De stap leidt mogelijk tot een boze reactie uit China. Beijing beschouwt het autonoom bestuurde Taiwan als een afvallige provincie.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
12 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
14 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
17 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
17 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
18 uur geleden