Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brede steun in Tweede Kamer voor nieuw Wetboek van Strafvordering

Brede steun in Tweede Kamer voor nieuw Wetboek van Strafvordering

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe Wetboek van Strafvordering kan rekenen op brede steun in de Tweede Kamer. Tijdens een eerste debat klonken veel complimenten over het werk dat is verzet om de enorme wetswijziging voor te bereiden. Kritiek was er wel, maar niet op fundamentele punten.

In het wetboek staan alle regels waaraan onder meer politie, rechters en advocaten zich moeten houden bij het opsporen, vervolgen en berechten van misdaden. Alle organisaties die ermee te maken krijgen, hebben tien jaar meegewerkt aan de nieuwe wet. Het resultaat is een wettekst in acht boeken, met meer dan 1400 pagina's aan toelichting en nog eens vijfhonderd pagina's met beantwoorde vragen uit de Kamer.

Voor zwaar bewaakte verdachten moeten videoverbindingen de norm worden tijdens strafzaken, vindt Ulysse Ellian (VVD). Vervoer van en naar de zitting levert volgens hem risico's op. PVV-Kamerlid Emiel van Dijk was juist kritisch op digitalisering. Hij uitte zijn zorgen over datalekken en vroeg het kabinet of er genoeg aandacht is voor mensen die niet met elektronische apparaten overweg kunnen. "Waarom wordt de elektronische weg vooropgesteld en in sommige gevallen zelfs verplicht bij berichten tussen burgers, officier van justitie en de rechter?"

'Recidive voorkomen'

In de wet staat ook een zogenoemde 'beweging naar voren', wat inhoudt dat het onderzoek in een strafzaak zoveel mogelijk klaar moet zijn voordat de zaak in de rechtszaal komt. Kamerleden zeiden dat ze daar blij mee zijn, maar er klonken ook zorgen dat verdachten niet genoeg tijd meer hebben om voorstellen over het onderzoek te doen. D66-Kamerlid Joost Sneller kwam met een voorstel om de termijn voor zulke voorstellen op te rekken van vier naar zes weken, Willem Koops (NSC) dacht aan twee maanden.

Discussie was er ook over mediation, waarbij de verdachte en het slachtoffer van een misdrijf met elkaar in gesprek gaan. Songül Mutluer (GroenLinks-PvdA) heeft samen met Michiel van Nispen (SP) een voorstel ingediend om het gebruik van zulke mogelijkheden aan te moedigen. "Ik geloof zeker bij kleinere zaken dat mediation kan leiden tot herstel van het leed van slachtoffers en recidive kan voorkomen."

PVV'er Van Dijk vroeg zich af of het niet vervelend zou zijn voor bijvoorbeeld een verkrachtingsslachtoffer om met de verdachte te worden geconfronteerd. "Wat als het slachtoffer daar absoluut geen behoefte aan heeft?" Beide kanten moeten met zo'n gesprek instemmen, reageerde Mutluer. "Anders heeft het geen zin."

Meer uit Binnenland

Joost Klein en Armin van Buuren naar festival Coachella in 2026

INDIO (ANP) - De Nederlandse acts Joost, zoals Joost Klein ook wel wordt genoemd, en Armin van Buuren staan op het affiche voor de komende editie van het Amerikaanse festival Coachella. Dat blijkt uit de line-up die het festival heeft gepubliceerd. Het festival vindt volgend jaar plaats van 10 tot en met 12 april en van 17 tot en met 19 april.

20 minuten geleden
Van Zanen hoopt dat Prinsjesdag weer vertrouwen geeft in politiek

DEN HAAG (ANP) - De Haagse burgemeester Jan van Zanen hoopt dat Prinsjesdag een stimulans is voor mensen om weer wat meer vertrouwen te krijgen in de politiek. Uit een prinsjesdagonderzoek van Ipsos I&O in opdracht van de NOS blijkt dat een groot deel van de kiezers weinig vertrouwen heeft in de landelijke politiek. Van Zanen denkt dat Prinsjesdag juist een "stimulans is om het feest van de democratie te vieren."

46 minuten geleden
Vlucht met 84 Syrische terugkeerders vertrokken naar Damascus

ROTTERDAM (ANP) - Vanaf Rotterdam The Hague Airport (RTHA) is een vliegtuig richting de Syrische hoofdstad Damascus vertrokken met aan boord 84 volwassenen en kinderen met de Syrische nationaliteit die de afgelopen jaren in Nederland verbleven. Dat meldt het ministerie van Asiel en Migratie.

48 minuten geleden
Eerste herfststorm door windkracht 9 in IJmuiden

DEN HAAG (ANP) - In IJmuiden is maandagavond een uur lang windkracht 9 gemeten. Daarmee is de eerste herfststorm volgens Weeronline een feit. Het is de derde storm van het jaar; op nieuwjaarsdag en 6 januari kwam het ook tot een storm.

2 uur geleden
Minder treinen tussen Utrecht en Den Haag om defecte bovenleiding

UTRECHT (ANP) - Tussen Gouda Goverwelle en Den Haag Centraal rijden dinsdag de hele ochtend veel minder treinen door een defecte bovenleiding, meldt de NS. ProRail laat weten dat er maandagmiddag een stuk plastic in de bovenleiding is gewaaid. De bedoeling was om dat er in de nacht uit te halen, maar door de sterke wind lukte het niet om op deze hoogte te werken.

4 uur geleden
Bob Vylan bedankt poppodium Doornroosje voor doorgaan optreden

NIJMEGEN (ANP) - Bobby Vylan van punkrapduo Bob Vylan heeft Doornroosje bedankt voor het laten doorgaan van hun optreden. Dat zei hij tijdens hun concert maandagavond in het Nijmeegse poppodium. Een medewerker van Doornroosje kwam hierbij op het podium en het publiek applaudisseerde.

11 uur geleden
Zevende arrestatie rond onrust Beverwijk en Heemskerk

BEVERWIJK (ANP) - De politie in Noord-Holland heeft rond de onrust in Beverwijk, Heemskerk en Haarlem een zevende arrestatie verricht. De persoon wordt verdacht van het plaatsen van "oproepen tot aanzetten tot geweld" op sociale media, meldt de politie. De identiteit en woonplaats van de verdachte zijn niet bekendgemaakt.

12 uur geleden